Щеплення від коронавірусу: хто зірвав процес вакцинації в Україні

Вакцинація в Україні 5 канал / Час. Підсумки тижня
Процес вакцинації в Україні набув відверто політичного характеру

У темі імунізації – знову ґвалт. Індія призупинила постачання препарату CoviShield в Україну. Ми мали отримати ще 1,5 млн доз до кінця місяця. Що цікаво, Індія вирішила поставити на стоп експорт через погіршення ситуації у своїй країні – вони треті у світі за кількістю інфікованих. Але провладні вітчизняні політики це рішення перекрутили по-своєму. Нібито вакцина до нас не їде через антивакцинальну інформаційну кампанію в Україні, яку розгорнули політичні лідери. Звісно, опозиційні сили не забарилися з відповіддю й нагадали влад всі її гріхи.

У цьому двобої кожен залишився при своєму. Але факт кволої вакцинації і, що важливо, політизації цього процесу, на жаль, ми в Україні маємо. І прикро, що перепало й медикам. Необережні у висловлюваннях депутати звинуватили їх у тому, що вони не мають права не довіряти вакцині й мусять щеплюватися. Що відповідають політикам лікарі та чому вакцинація набрала такого політичного присмаку – у сюжеті "Підсумків тижня".

Вакцинація по-українськи. Менш ніж 200 тис. щеплених за перший місяць імунізації. А це навіть не 0,5% населення, й такий показник – серед останніх у світі.

"Кампанія вакцинації провалена. Міністр має вибачитися, вдягнути свою куртку за 620 тисяч і піти у відставку", – зазначив народний депутат від "Слуги народу" Дмитро Гурін.

Та чи лише міністр? Хто винен, що українці вірять не вакцині, а фейкам про неї, та до чого тут Росія? І чому наша країна, хоч і домовилася про понад 20 млн, але досі не отримала й мільйона вакцин?

"Сьогодні у світі глобальний дефіцит імунобіологічних препаратів", – заявив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.

І поки що цей дефіцит не покриватиме Індія. Країна, у якої влада закупила першу партію CoviShield і заплатила ще за 1,5 млн доз, нині експорт свого протикоронавірусного краму призупинила, бо в самих черга на вакцинацію.

"Це стосується не лише України, а й інших країн світу, які купили вакцину, зокрема Канади та Бразилії", – наголосив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Вакцинація в Україні
Вакцинація в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Але у провладних політиків своя версія, у відтермінуванні поставки з Індії побачили інший підтекст.

"Причина – інформаційна кампанія, розгорнута проти індійської вакцини в нашій країні", – заявив голова комітету Верховної Ради з питань здоров'я нації Михайло Радуцький.

Президентський соратник крайніх за призупинення співпраці з Індією шукає в опозиції. І киває на заяву Петра Порошенка, в якій лідер "Євросолідарності" цитував лікарів.

В опозиції відреагували: бездіяльність влади – ось найкраща кампанія проти вакцинації, про необхідність якої людям не розказали, та й про закупівлю препаратів вчасно не домовилися. А тепер урядовці шукають крайніх, щоб перекласти свою провину.

"Очевидно, це чистої води маніпуляція. Я не розумію, в чому опозиція винна, вакцинація не
відбувається, бо нема вакцин, а за вакцини відповідає влада. Антивакцинальну кампанію ведуть "95 квартал", "Ліга сміху", де вакцинацію висміюють зранку до вечора", – зазначив народний депутат від "Європейської солідарності" Микола Княжицький.

"Ліга сміху" від "Кварталу 95", ведучим якої до президентства був Володимир Зеленський, про
вакцинацію жартує охоче. Акцент роблять на побічних ефектах після щеплення.

Вакцинація від коронавірусу
Вакцинація від коронавірусу5 канал / Час. Підсумки тижняА якщо серйозно, то репутація вакцини геть інша. AstraZeneca та її аналог індійський CoviShield – якісні та безпечні, заявила Європейська агенція з лікарських засобів. А випадки тромбозу з вакцинацією безпосередньо не пов'язують. Тож чимало країн поновили щеплення вакциною AstraZeneca.

"Критика вакцини CoviShield є безпідставною. Ми аналізували ці хвилі обвинувачень на адресу цієї вакцини, ведеться цілеспрямована інформаційна атака", – додав Кулеба.

Кому ще вигідна зіпсована репутація вакцини AstraZeneca? Її конкуренту, "Спутнику V" який Росія наполегливо намагається протиснути на ринок Євросоюзу. І фейки про псевдонебезпеку можуть рости саме з Кремля. Продати своє завдяки агресивній пропаганді та дискредитації конкурентів – такі наміри Росії вже, здається, розуміють у Європі. Водночас "Спутник V" досі не визнаний Євросоюзом як безпечний.

Нині МОЗ, спираючись на інформацію Всесвітньої організації охорони здоров'я, розвінчує брехню. Передусім, офіційно від щеплення у світі не померла жодна людина. Імунізація не призводить до безпліддя, розсіяного склерозу чи тромбозу – такий науковий висновок. І за якістю індійська вакцина нічим не гірша, аніж європейські чи американські препарати.

"ВООЗ рекомендує AstraZeneca без обмежень. Тим, хто перехворів, теж показана вакцинація. Скажіть, ці факти пацієнт має говорити лікарям, не навпаки? Точно?", – наголосив Гурін.

Цей "слуга народу" не розуміє, чому від щеплень відмовляються лікарі. Пропонує медиків, які не вірять в ефективність визнаної ВООЗ вакцини, звільняти, бо своєю відмовою вони сіють недовіру до імунізації серед населення.

"Переконувати пацієнтів вакцинуватися – це робота лікарів. Лікар або вірить у медицину, або ні, і тоді він не лікар", – додав Гурін.

"Те, що пан депутат запитав за віру, то віра має бути в Бога, а медицина має бути доказова", – зазначила лікарка міської клінічної лікарні №4 Тетяна Мостепан.

Заявою провладного депутата лікарі обурилися. Пояснюють, що вакцинуються не всі, бо більшість уже перехворіли, а от звинувачення нардепа вважають образливими.

"Зараз, коли лікарі, незважаючи ні на що, вдягають костюми і йдуть рятують життя, втомлені,
перекладати відповідальність за все, що відбувається, на лікарів – це неправильно. Медики за вакцинацію, інша справа й спекуляція в недовірі до вакцини, тут мають експерти надавати інформацію, чому така інформаційна політика", – наголосила Мостепан.

Максим Степанов
Максим Степанов5 канал / Час. Підсумки тижня

За лікарів заступився міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

"Щодо покарань, то це неможливо ні за яких обставин. Є певна кількість медичних працівників, які на сьогодні вагаються щодо вакцинації", – зазначив він.

Хто тоді має їх переконати? За останніми соцопитуваннями, 47% українців готові вакцинуватися, але робити щеплення індійським CoviShield погодилися б лише 27% опитаних. Серед головних причин відмови – недовіра до препарату та страх побічних ефектів. Ще менш ніж 17% довіряють вакцинам із Китаю. Водночас першу партію китайського CoronaVac Україна отримала днями – 200 тисяч доз із майже 2 млн замовлених. Готуються до вакцинації й воліють не згадувати, що препарат досі не затверджений Євросоюзом.

"Вона проходитиме 10-денний лабораторний контроль. Якщо він буде успішним, то вакцина буде передана МЗУ і буде поставлена в регіони", – уточнив Ляшко.

Загалом, вакцинацію в Україні люди оцінили на 2,3 бала, а головним відповідальним за процес вважають не президента, а міністра охорони здоров'я Максима Степанова.

"Слуги народу" та Офіс президента намагаються у всіх своїх гріхах звинуватити іншу сторону – опозицію й навіть суспільство, типу народ в нас такий неосвчений і не хоче вакцинуватися", – зазначив керівник експертної групи "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко.

Хоче чи ні, і хоч які лунали б політичні заяви, дискусії про необхідність вакцинації не дуже доречні. Світові медики й науковці переконані: щеплення нині потрібне як повітря. І будь-який офіційно зареєстрований препарат безпечний. Головне, аби країна їх мала.

Ірина Сисак, Сергій Клименко, Богдан Танасійчук, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Володимиру з Кривого Рогу присвячується": п'ять злободенних пісень від Богдана Процишина
Наступний матеріал
"Хворих багато, всі – кисневозалежні": чому ситуація в COVID-лікарнях Львова стала критичною та яких там чекають волонтерів
Loading...