"Хворих багато, всі – кисневозалежні": чому ситуація в COVID-лікарнях Львова стала критичною та яких там чекають волонтерів

Лікування від коронавірусу 5 канал / Час. Підсумки тижня
Лікарі кажуть, що була б дуже цінною допомога від волонтерів, а саме людей, які перехворіли на COVID-19. Але поки що такі люди в медзаклади Львівщини не звертаються

В лікарнях України більш як 43 тисяч пацієнтів із коронавірусом. Майже вся країна "почервоніла" за останні сім днів. У "жовтій" зоні залишається хіба що Херсонщина. Смертність доволі висока. Вона вже на 30% перевищує осінні показники. У МОЗ це пояснюють агресивністю "британського" штаму коронавірусу. І ще важливий момент. Якщо раніше тяжкий перебіг хвороби спостерігали в людей, яким за 60, то зараз це і 30, і 40 років. І найближчі два-три тижні буде несолодко всім. Кількість хворих, за прогнозами МОЗ, може зрости до 25 тисяч за добу.

Тому команда "5 каналу" хоче подякувати лікарям, які без вихідних і з ризиком для власного життя рятують українців. Вони працюють на межі своїх сил. Бо медичних кадрів у країні бракує. І це ще небезпечніше.

Навіть у київських перепрофільованих медзакладах просто не вистачає рук. Така сама невтішна ситуація і у Львові. Там розшукують медиків-резервістів, які допомагатимуть пацієнтам. Чи зголошуються люди на заклики приходити і рятувати долі, журналістка "5 каналу" Марта Шикула розкаже в "Підсумках тижня".

Львівська площа Ринок. Зазвичай тут ніде пройти. Але зараз геть порожньо. Не гуляють туристи, не п’ють традиційну ранкову каву львів’яни, у парках не видно студентів. Площа завмерла. А червоний колір регіону перекреслив звичний ритм і поставив під загрозу людські життя.

Львівська площа Ринок
Львівська площа Ринок5 канал / Час. Підсумки тижня

"Страшно вже в самій хворобі, я перший раз не зрозуміла, що можна настільки боятися, настільки воно викликає страх", – ділиться враженнями про хворобу пацієнтка ковід-відділення на Львівщині Ярина Зайченко.

"Зараз я дихаю нормально. І так і так. Мені вернувся вже другий світ, то є дуже тяжка хвороба", – каже мешканець Львівщини і нині пацієнт Юрій Шийка.

Ось так про коронавірус розповідають пацієнти львівських лікарень. Ярина Зайченко лікується уже два тижні, а Юрій Шийка 10 днів був на апараті ШВЛ. Ледь вижив. І таких, як вони, за останні три тижні на Львівщині фіксують до тисячі і більше. Таких цифр від початку пандемії в області ще ніколи не було. Більшість інфікованих потребують госпіталізації. Нині на лікарняні ліжка дедалі частіше потрапляють молоді люди.

Щойно вийшла з відділення ковідної лікарні. Картина страшна. Багато хворих, усі кисневозалежні. А довкола бігають медики, які нині працюють на межі своїх можливостей.

Наталія Матолінець, завідувачка реанімаційного відділення лікарні швидкої допомоги Львова, говорить: "Дуже складно персоналу, я справді схиляю голову перед своїми працівниками, які працюють в такому режимі нон-стоп. І фізично і морально дуже тяжко, докласти багато зусиль і втратити пацієнта".

"Ми працюємо нон-стоп, біля таких хворих потрібне не тільки медикаментозне лікування. А також їм треба допомогти поїсти, треба допомогти у всьому, подзвонити рідним", – говорить Олена Ващук, завідувачка терапевтичного відділення госпіталю ветеранів війни та репресованих.

Лікарні області тріщать по швах. Кількість щоденних госпіталізованих удвічі перевищує кількість тих, хто виписується. Військовий шпиталь у Винниках – один із перших почав приймати хворих з інфекцією. Тоді тутешні медики сподівалися, що вистачить 70 ковід-ліжок. Та за рік пандемії їх кількість збільшили вдесятеро. Натомість на роботу взяли лише трьох терапевтів і нині відчувають кадровий голод.

Кількість ліжок для хворих на коронавірус у військовому шпиталі у Винниках
Кількість ліжок для хворих на коронавірус у військовому шпиталі у Винниках5 канал / Час. Підсумки тижня

Головний лікар госпіталю ветеранів війни і репресованих Максим Прикупенко говорить: "За великим рахунком це наші лікарі, лікарі-хірурги. Вони теж допомагають лікарям-терапевтам, вони теж будуть участь у лікуванні, чергуванні. Лікарів-терапевтів було б бажано, бо ми розуміємо, що це все-таки терапевтична хвороба і для більш адекватного лікування мають бути лікарі-терапевти залучені до лікування коронавірусу".

Олена Ващук, завідувачка терапевтичного відділення госпіталю ветеранів війни та репресованих, каже: "Нам би хотілося допомоги від волонтерів, людей, які перехворіли на COVID-19, але поки що до нас вони не звертаються, навпаки, в нас є проблема, бо медики також люди і вони хворіють, і їх треба кимось замінити, а так як в госпіталі розгорнули додаткові ліжка, нам бракуємо персоналу".

А от у Львівській лікарні швидкої допомоги можливий брак медперсоналу передбачили ще восени, під час другої хвилі спалаху коронавірусу. Тоді адміністрація медзакладу подбала про резервну медкоманду. Охочих шукали в соцмережах. Зголосилася і Галина Щербата. Сім років лікарка була в декреті. Потому на попереднє місце роботи у медчастину слідчого ізолятора не повернулася. Бо зрозуміла: у ковідній лікарні вона потрібніша.

Надія Белоусова, лікарка-терапевтка лікарні швидкої допомоги Львова, говорить: "Боялася, маю двох маленьких дітей, батьків старших. Страшно принести додому. Я знала, що будуть тяжкі випадки, люди, інфекція. Це страшно, але дуже хотілося піти, хотілося допомагати людям. Для чогось ж ми вчилися? Для того і є поклик лікарів – допомагати людям. Лікувати їх".

Галина Щербата
Галина Щербата5 канал / Час. Підсумки тижня

Через брак місць лікарня розширює ковідні відділення. Там цілодобово працюють майстри, щоб за місяць облаштувати пів тисячі додаткових ліжок у медичному коледжі, адміністративній будівлі медицини катастроф та у приміщенні поліклініки. Там лікуватимуть та доглядатимуть пацієнтів медики з резерву. До роботи планують залучити 15 лікарів, 30 медсестер та 17 санітарок.

Директорка з медичної роботи лікарні швидкої медичної допомоги Львова Галина Щербата говорить: "Ми будемо залучати у зв'язку зі збільшенням кількості ліжок. Навчання обов’язково будуть. Проводити іх будуть епідеміологи, і клініцисти... Їм також треба пояснити ведення пацієнтів з коронавірусною патологією. Правила епідрежиму, протоколи лікування".

Медиків-резервістів розшукують й інші лікарні Львівщини. У медзакладах готуються до найгіршого сценарію. У міськраді активно взялися за пошуки персоналу.

Андрій Садовий, міський голова Львова, на своїй сторінці у Facebook написав: "Нам критично не вистачає лікарів та інших медичних працівників, бо саме вони дають сенс усім ліжкам. Знаю, що в нас є багато медиків, які зможуть прийти на допомогу. Ми хочемо сформувати базу лікарів, які готові приєднатися до порятунку людей. Просимо всіх, хто має медичну освіту, телефонувати до нас на гарячу лінію міста".

Леся Кобецька, начальниця управління охорони здоров’я Львова, говорить: "Вони мають закінчити медичний університет, мати диплом, пройти інтернатуру, мати якийсь певний стаж. Якщо є якісь лікарі, які, до прикладу, не працювали якийсь час, чи працюють по іншій спеціальності, не дотичній до надання медичних послуг, то в кожному закладі проводиться навчання".

Роботу медикам пропонують за контрактом. Лікарям обіцяють 25 тис. грн зарплати, медсестрам – 17 тис. грн, санітаркам – 12 тис. грн.

Обіцяна зарплата медикам
Обіцяна зарплата медикам5 канал / Час. Підсумки тижня

У перші дні допомагати боротися з пандемією зголосилося майже 4 сотні людей. Однією з перших подала заявку мешканка Львова бізнесменка Уляна Дейнека. За плечима жінки 10 років медсестринського стажу в дитячій та дорослій реанімації. Нині готова повернутися у медицину та працювати в ковідних лікарнях як волонтерка.

Жінка говорить: "Нехай в суботу, неділю, вечірні, можна добу брати. Все-таки, як не як, я також внесу свою лепту в цю історію. Якщо я колись, а це була моя з дитинства мета – бути медиком, навчитися медицини, – і я давала клятву Гіпократа. Чи замінити людей, чи вийти у вихідні, то без проблем. Я готова вийти і готова працювати".

Якщо молодший медичний персонал знайти неважко, то повертатися у медицину не готові лікарі. А їх у медзакладах міста чекають найбільше. Особливо терапевтів, інфекціоністів та анестезіологів.

Леся Кобецька, начальниця управління охорони здоров'я Львова, говорить: "Більшість зголошувалися, це молодший і середній персонал. Більша частина, 60-70%. Лікарів мало. Також дуже багато людей, які не мають стосунку до медицини".

Де взяти лікарів у нові ковідні відділення, у медзакладах не знають. Дуже вірять, що на їхній крик про допомогу відгукнуться. І тут же додають: такого критичного браку кадрів могло б не бути, якби зарплата була гідною. Лише торік Україна втратила 100 тисяч медпрацівників, які пішли або в інші сфери, або взагалі виїхали за кордон у пошуках кращих умов праці.

І якщо зараз динаміка госпіталізації стрімко піде вгору, медичного колапсу не оминути. Випробування "брудною зоною" навряд чи пройдуть волонтери та інтерни. Медики знову просять допомоги у звичайних українців: берегтися і не ігнорувати елементарні правила безпеки.

Марта Шикула, Євген Радіон, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Щеплення від коронавірусу: хто зірвав процес вакцинації в Україні
Наступний матеріал
Підсумки акції на Банковій: стіни відмили, підозри активістам оголосили
Loading...