Підсумки акції на Банковій: стіни відмили, підозри активістам оголосили

Арсен Аваков і Влад Сорд 5 канал / Час. Підсумки тижня
Акцію під будівлею Офісу президента обговорюють уже другий тиждень

У віторок парламент збирається на позачергове засідання, щоб почути звіт силовиків, які назвали мітингувальників під Офісом президента провокаторами й таки досягли, можна сказати, своєї мети, бо люди і досі обговорюють не причини акції, а її форму та епатажну картинку, а активісти отримують підозри та адмінпротоколи. Ми точно розуміємо, що крапку в цій справі ще не поставлено. Бодай тому, що запит суспільства на справедливість залишився. І ще цікаву тезу озвучують зараз активісти. Коли їх запитують, яким буде наступний протест, вони відповідають, що все залежить від намірів поліції. Про це – у сюжеті "Підсумків тижня".

Стіни Офісу президента відмивали майже тиждень. Ніхто нікуди не поспішав. Двері ще не замінили. Але вже невдовзі тут нічого не нагадуватиме про суботню колотнечу. Однак справа не у причині, а в наслідках. А їх уже точно не уникнути. Дев'ять підозрюваних, яким закидають биття вікон та обмальовування стін, тобто хуліганство. Злочин не тяжкий, але за таке можна отримати тюремний термін до семи років.

На підозрюваних може чекати ще суворіше покарання – до 10 років за ґратами. Поліція порушила ще одне провадження за важчою статтею – майнова шкода у великих розмірах. Це стало можливим після заяви Офісу президента. Там переконують, що на відмивання Банкової піде 2 млн грн. "Занадто дорого", – відповіли у спільноті "Києве, мий". Навести лад можна і за тисяч 80. Але для поліції це вже не аргумент.

Обіцяли бабах, а вийшов пшик. У МВС опублікували відео. За ним нібито встановили учасників
акції, котрі били шибки, палили фаєри та обмалювали стіни.

"Сама підозра необгрунтована. З матеріалів, нагадаю, є лише місце огляду події, є допит свідків – самих же поліцейських", – заявив адвокат Масі Найєм.

Відмивання будівлі Офісу президента України
Відмивання будівлі Офісу президента України5 канал / Час. Підсумки тижня

Тобто обвинувачення ґрунтується лише на показах самих поліцейських. Активістів вони впізнали за світлинами. З матеріалів МВС стало відомо, допити деяких силовиків дослівно повторюють один одного.

Один із підозрюваних – Сергій Філімонов. Він учасник руху "Гонор". Його члени й раніше мали конфлікти з МВС, точніше з міністром Аваковим. Два роки тому навідалися до його італійської вілли, влаштували там акцію й звинуватили Авакова в саботуванні розслідувань нападів на активістів, зокрема й Сергія Стерненка.

"Я хочу, щоб усі пам’ятали, чому це відбулося. Тому що в нас в країні велика проблема зі справедливістю. Людину закривають за політичною справою. Сергію дали 7 років і 3 місяці, а вбивцям Катерини Гандзюк, це мразота, яка вбила дівчину кислотою, щоб вона мучилася, їм дали від 3 до 6,5 років років", – зазначив Філімонов.

Замовника своїх звинувачень називає ще один підозрюваний – активіст Роман Ратушний. Він – засновник громадської організації "Захистимо Протасів Яр". Активіст бореться з незаконною забудовою Києва.

"Замовник підозри мені – Андрій Смірнов, заступник глави Офісу президента. Це все робиться з однією метою – для того, щоб помститися мені за те, що я свого часу не дав йому та його шефу забудувати Протасів Яр. Він вирішив скористатися нагодою й під загальний шумок акції в суботу помститися і звести рахунки", – пояснив Ратушний.

 media type="picture" position="3"]

Президент Зеленський на звинувачення не відповідає. Невідомо і його ставлення до нічного перформансу. Натомість в Офісі президента запевнили, що політично мотивованих справ в Україні вже вдосталь, і цього разу жодних мотивів шукати не варто.

Через побиті шибки та обмальовані стіни Офісу президента на позачергове засідання у вівторок збереться парламент. Ні ситуація з ковідом, ні загострення на фронті не спонукало "зелених" депутатів кликати всіх під купол. А от події на Банковій зворохобили президентську фракцію. Мовчання Володимира Зеленського з приводу минулотижневої нічної акції не завадило Банковій шукати крайніх.

"Їм вкрай важливо показати, що це не люди як такі, а що за ними стоять. І всіляко натякають на пана Порошенка. Не те, щоб я здивований, я трохи розчарований, бо "Київський торт" я не отримав за участь в акції", – зазначив співорганізатор акції Олексій Ковжун.

Дискредитація протестів владі вигідна, переконані ті, хто висловлює свій протест. Адже мітинги на підтримку Сергія Стерненка стали наймасовішими за президентства Зеленського.

"Аваков хоче показати Зеленському, що він незамінний. Він прибрав звідси всю поліцію, сподіваючись, що будуть захоплювати будівлю і він всіх врятує", – уточнив Ратушний.

"Кількість резерву на прилеглих територіях точно підрахувати не вдалося, наші монітори нарахували близько тисячі людей. Був момент, коли вони вилаштувалися у дві колони. І підходили до місця подій у бойовій готовності. Але, видно, змінився наказ", – зазначила керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Акція на Банковій 20 березня
Акція на Банковій 20 березня5 канал / Час. Підсумки тижня

Наслідки колотнечі на Банкові розділили й самих громадських активістів. Чи вийдуть знову?

"Мотиви об’єктивні, цілі, як на мене, легітимні, попри те, сама форма протесту виявилася ганебною, контрпродуктивною, вона зашкодила тим, хто сидить у в’язниці. І, як на мене, виставила Україну на посміховисько", – наголосив громадський активіст Геннадій Друзенко.

"Навіть якщо всіх, кому вручили підозри, закриють у СІЗО, як це зробили із Сергієм, протести не зупиняться, адже цей джин уже вилетів із пляшки. Ми чекаємо наступного протесту. А яким він буде – залежить уже саме від намірів поліції", – додав Ковжун.

Акції на Банковій продовжаться. Наступна відбудеться в день розгляду апеляції у справі Сергія Стерненка. Дату поки не призначили. Відступати активісти не планують, бо їх досі влада не чує. Замість очищати систему ізсередини взялися за фасад. Гранітний. Офісу
президента.

Сергій Барбу, Валентин Стрельцов, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Хворих багато, всі – кисневозалежні": чому ситуація в COVID-лікарнях Львова стала критичною та яких там чекають волонтерів
Наступний матеріал
Київ у "червоній" зоні: як транспорт і заклади харчування дотримуються карантину
Loading...