Оренда землі
Оренда землі Фото з відкритих джерел

Понад 4 тисячі українців отримали землю незаконно: що буде далі та яке покарання загрожує – сюжет

Читайте по-русски
Порушників закону зафіксували на базі реєстру, який зараз тестують

Після відкриття ринку землі в Україні потроху запускаються цивілізовані процеси купівлі-продажу. За даними Міністерства аграрної політики, вже майже 120 тисяч гектарів змінили своїх власників. Ця офіційна і легальна частина руху землі просто тьмяніє на тлі тих зловживань, які з державними угіддями творилися останніми роками. Тисячі гектарів просто привласнювалися. Понад 4 тисячі осіб незаконно отримували наділи. До двох гектарів землі за законом може отримати кожен українець цілком безкоштовно. На практиці ця норма – бездонне джерело для корупції, кажуть у Мінагро. Бо досі у держави не було інформації, хто і скільки землі отримав задарма. Після старту земельної реформи шахраїв почали виводити на чисту воду. Та відповідальність за оборудки вони можуть і не понести. Чому, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Отримати землю у власні руки задарма за законом має право кожен українець. Про це говорить стаття Земельного кодексу. На практиці норма не працює і є мрією для хабарників і корупціонерів. Але є й "щасливчики". Щонайменше 4 тисячі українців задарма отримали землю для ведення сільського господарства по дві, три, чотири, а то й п'ять ділянок. Попри те, що за законом українець має право лише на одне угіддя. Ці дані оприлюднило Мінагрополітики. Порушників закону зафіксували на базі реєстру, який зараз тестують. Хизуються – власників незаконної землі вивели на чисту воду.

"Була створена така схема, через яку громадяни України зверталися з відповідною заявою до Держгеокадастру, вказували, що вони ніколи не користувалися правом на безоплатну приватизацію. Реєстрували в системі, а система нічого не реєструвала", – каже міністр аграрної політики та продовольства Роман Лещенко.

Жителька села Петропавлівська Борщагівка Олена Десятка зауважує: "Ви бачите ось цей схил. Ось він вздовж озера, так. Ось цю частину землі, 6 соток, віддали під ведення особистого селянського господарства якійсь невідомій громадянці Чорній".

Це Олена. Вона з донечкою прогулюється берегом озера. За кілька метрів їхній приватний будинок, а біля нього на пагорбі невдовзі виросте висотка.

"Нам вже показали змінений Генплан. На цих ділянках вже штриховка під багатоповерхову забудову з'явилася", – додає Олена Десятка.

Жінка припускає – порожня ділянка біля озера муляла око місцевій владі. Й та видала цінні сотки підставній особі, яка згодом віддасть їх забудовнику.

"Я в свою чергу подала заяву, що я в безпосередній близькості тут проживаю. Щоб мені виділили. Так як я мешканка. Мені хотіли відмовити відразу", – запевнила Олена Десятка.

І хоч Олені офіційно в шести сотках землі ще не відмовили, в сільраді кажуть, що землі під Києвом на всіх не вистачить. Але як так сталося, що в їхній громаді аж 24 людини отримали по кілька дармових ділянок – не знають.

"Ну це недопрацювання органів земельних ресурсів. Однозначної відповіді в мене немає. Якщо я був би злочинцем і керував би подібними схемами, то я би вам розповів", – акцентував увагу заступник борщагівського сільського голови з питань землекористування Роман Гусєв.

Адвокат Михайло Ілляшев наголосив: "На практиці органи місцевого самоврядування не дуже охоче відводять земельні ділянки. Ну я впевнений, що таких громадян не 4 тисячі, а набагато більше. Проблема полягає в тому, що відсутній єдиний державний реєстр".

Фігуранти так званої "подвійної приватизації" вже нестимуть юридичну відповідальність, запевняють у Мінагро. Та деякі все ж умиють руки, якщо із "зайвими" ділянками розпрощаються.

"Особа може уникнути відповідальності, якщо людина добровільно поверне землю, яку вона отримала понад один раз", – додав Роман Лещенко.

Заступниця міністра аграрної політики (2016-2019) Ольга Трофімцева повідомила: "Судова практика була така, що за рішеннями прокуратури правоохоронні органи викривали такі випадки. Вони мали можливість повернути цю землю державі. Всім дотичним міністерствам потрібно відпрацювати дієві інструменти".

Тим часом юристи радять українцям, яким незаконно відмовили у видачі землі, поборотися в судах.

"Вірогідність позитивного вирішення спору в суді дуже велика, тому що є вичерпний перелік підстав для відмови. Якщо ми бачимо іншу підставу – суд однозначно скасує цю відмову", –  підсумував адвокат Олександр Дубовий.

Після цього потрібно, щоби Феміда зобов'язала розпорядника землі надати дозвіл. Є й менш позитивна розв'язка земельних історій. Доки людина судиться – землю віддають комусь іншому.

Ганна Рибалка, Орест Пона та Василь Кобець, "5 канал"

Читайте також: Корупційні схеми із землею в Одесі: НАБУ повідомило про підозру 16 особам

Попередній матеріал
"Усі ці покидьки мають сидіти в тюрмі" – Лерос про високопосадовців, які брешуть щодо "вагнергейту"
Наступний матеріал
Лерос: "План Must для Зеленського – це наступні вибори провести через програму "Дія"
Loading...
Ринок землі запрацював в Україні: про що звітували міністри – включення з пресконференції

Ринок землі запрацював в Україні: про що звітували міністри – включення з пресконференції

Свято більшовицького популізму у ВР, нові тарифи та ринок землі – "Час Ч"

Свято більшовицького популізму у ВР, нові тарифи та ринок землі – "Час Ч"

Відкриття ринку землі: чому експерти радять не поспішати продавати землю та як реагують власники паїв

Відкриття ринку землі: чому експерти радять не поспішати продавати землю та як реагують власники паїв

"Краще здати в оренду, а не продати": у Мінагрополітики прокоментували закон про ринок землі

"Краще здати в оренду, а не продати": у Мінагрополітики прокоментували закон про ринок землі

Ринок землі з 1 липня: що не зробила влада для його повноцінної роботи – Синютка

Ринок землі з 1 липня: що не зробила влада для його повноцінної роботи – Синютка

Ринок землі в Україні: які угіддя не продаватимуться і що зміниться для фермерів – заступник міністра

Ринок землі в Україні: які угіддя не продаватимуться і що зміниться для фермерів – заступник міністра