Земля
Земля 5 канал

Відкриття ринку землі: чому експерти радять не поспішати продавати землю та як реагують власники паїв

Читайте по-русски
З 1 липня в Україні скасовується дія мораторію

Завершується дія мораторію на продаж сільськогосподарських земель, що існував майже 30 років незалежності з невеликою перервою. Та вже з 1 липня в Україні можна буде вільно й законно продавати і купувати сільськогосподарську землю. Цю реформу після років суперечок і місяців обговорень у Раді вже цього скликання ухвалили депутати в березні. Нотаріуси поки не знають, за якими правилами оформлювати ці угоди. А селяни подекуди взагалі не чули, що тепер паї можуть не лише здавати в оренду, а й продавати. Подробиці у матеріалі кореспондентки "5 каналу" Марії Писаренко.

Часто селяни здають землю в оренду місцевим фермерам. Олексій працює як ФОП, має господарство на 40 гектарів. Такі фермери і зможуть купити землю із 1 липня. Продавати юридичним особам ріллю до 2024 року поки заборонено. 

"Чули, як будуть продавати, будемо лізти в кредити десь. Для таких, як ми, не попаде ця земля", – каже приватний підприємець та фермер Олексій.

Не впевнені, що купуватимуть землю, в агропідприємстві села Горохове. Тут вирощують городину і фрукти. Землі мають пів сотні гектарів – усе орендують у селян. Працюють уже понад 20 років.

У кагарлицькій громаді, куди входить Горохове, зазначили, що люди продажем не цікавляться.

"Новини чуємо, закон чули, що прийняли, а як воно буде", – сказав діловод громади.

У приміщенні колишньої Горохівської сільської ради, а нині – частини Кагарлицької ОТГ, можна знайти роз'яснення, як цією земельною реформою користуватися. Селян тут попереджають, що скасування мораторію жодним чином не зобов'язує і не змушує земельну ділянку продавати. Утім, тексту тут забагато, а інших роз'яснювальних робіт ніхто не проводить.

Не знають як оформлювати такі угоди і нотаріуси. Ми обдзвонили з десяток у Києві та областях. Усі кажуть, алгоритмів дій від Мін'юсту не отримали досі. Хоча в Кабміні переконують, 16 червня затвердили порядок перевірки покупців землі. Оформлювати купівлю-продаж землі зможуть лише за кілька місяців.

"Коли знімають мораторій або є новий законопроєкт, місяць-два збираються нотаріуси, нотаріальна спільнота, і проходять єдину практику, щоби правильно рухатися – розповів приватний нотаріус Ельвір Едігаров.

Правники радять потенційним продавцям спершу самим перевірити свою землю – у відкритій кадастровій карті, в інтернеті. У випадку виявлення помилки – звертатися до місцевого управління Держгеокадастру.

За законом, один власник може мати не більше ніж 100 гектарів. Та в Державному земельному кадастрі інформація не вся – лише з 2013 року. І перевірити покупця через це не можуть. Землевпорядники кажуть, до старту продажу землі реєстри не готові.

"Держгеокадастр – це проблема в цьому ланцюжку. Загалом три реєстри – прав на нерухоме майно, Держгеокадастр і Реєстр юридичних і фізичних осіб. Ці два реєстри прав і формувань під Міністерством юстиції, воно контролює коректність роботи, то Держгеокадастр не справляється зі своєю роботою. Дуже багато інформації по земельних ділянках внесено з помилками. Є багато накладань", – наголосив експерт із землевпорядкування, директор ТОВ "Земельні рішення" Євген Гаврилюк.

А ще радять не поспішати продавати землю, бо й остаточну ціну сформує ринок – через майбутні попит і пропозицію. У Мінагрополітики заявили, вартуватиме гектар у середньому 2 тисячі доларів. Але не нижче норми, яка в кожній області своя. Купити землю за готівку не можна, лише через банк. Тож доведеться і підтвердити походження грошей. Бо ідея реформи – прибрати незаконні схеми оренди земельного ринку, відпрацьовані у попередні десятиліття.

"Відкриття ринку землі – це великий крок до детінізації ринку. Ринок – це річка, яка тече. Нема ринку, вода стоїть і каламутиться. Так і було під час мораторію", – розповів доцент Київської школи економіки, експерт із земельних питань Олег Нів’євський.

Мораторій діяв майже весь час незалежності. Закріпили його в земельному кодексі 2001 року. І постійно подовжували. Економісти радять почекати кілька років, доки ринок запуститься і впорядкується. І вже тоді, за потреби – продавати власну землю.

Читайте також: "Краще здати в оренду, а не продати": у Мінагрополітики прокоментували закон про ринок землі

Марія Писаренко, Олександр Степанов, "5 канал"

Попередній матеріал
Українські політики про ризики завершення будівництва "Північного потоку-2"
Наступний матеріал
Історичний день: із 1 липня Україна відкриває ринок землі – як це працюватиме
Loading...

"Краще здати в оренду, а не продати": у Мінагрополітики прокоментували закон про ринок землі

Байден – Путін: як вони нас та ринок землі чи "земельний бунт" – "Час Ч"

ВР розблокувала закон про продаж землі через електронні аукціони, відхиливши 7 законопроєктів

Коли набуде чинності закон про ринок землі, то земля вже буде у фіктивних власників – депутат

"Ринок землі відкрили для спекулянта": нардеп Івченко впевнений, що реформу провели махінатори зі "Слуги народу"

Міністр аграрної політики пояснив, куди звертатися, аби отримати 2 га землі