Земельна реформа
Земельна реформа pixabay.com

Історичний день: із 1 липня Україна відкриває ринок землі – як це працюватиме

Читайте по-русски
Мораторій на купівлю-продаж землі скасований

Із 1 липня 2021 року набуває чинності закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення", який скасовує дію мораторію на продаж землі сільськогосподарського призначення. Відповідна норма міститься у прикінцевих положеннях закону, повідомляє "Укрінформ".

Читайте також: Міністр аграрної політики пояснив, куди звертатися, аби отримати 2 га землі

Хто зможе купувати землю

Так, згідно з документом, з 1 липня 2021 року і до 1 січня 2024 року купувати землі сільгосппризначення зможуть:

  • тільки фізичні особи-громадяни України;
  • у перші два роки з дня, коли закон набуде чинності, одна фізособа зможе придбати лише 100 га землі;
  • якщо площа придбаної ділянки перевищить зазначені граничні розміри, вона конфіскується за рішенням суду. Позов про конфіскацію земельної ділянки може подати орган, що здійснює державний контроль за використанням та охороною земель. Конфіскована земельна ділянка за рішенням суду підлягає продажу на земельних торгах;
  • розрахунок за покупку ділянок відбуватиметься тільки в безготівковій формі. Ціна ділянок землі сільськогосподарського призначення не може бути нижчою від їхньої нормативної грошової оцінки (така норма діятиме до 1 січня 2030 року). У разі відсутності у покупця землі документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за які купується ділянка, її продаж буде заборонено.

У законі також зафіксовано, що придбати можна буде лише приватні ділянки. Землі сільгосппризначення державної та комунальної власності продаватися не будуть.

Із 1 січня 2024 року купувати сільськогосподарські землі дозволять:

  • українським юридичним особам, які створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками яких є лише громадяни України та/або держава чи територіальні громади. Але юрособи не зможуть концентрувати більше як 10 тис. га;
  • банки зможуть стати власниками земельних ділянок лише, коли ці ділянки будуть стягнені як застава за кредитом. Але навіть після цього такі ділянки повинні бути відчужені на торгах протягом двох років;
  • не зможуть отримати дозвіл на придбання земель сільгосппризначення юридичні особи, у яких неможливо встановити бенефіціарного власника або бенефіціарні власники яких зареєстровані в офшорних зонах.

Чи продаватимуть землю іноземцям

Допуск іноземців до купівлі землі на території України буде можливим лише після прийняття відповідного рішення на загальнонаціональному референдумі.

Але юридичним особам, учасниками яких є громадяни держави-агресора, фізичним особам, щодо яких застосовані санкції, заборонятиметься купувати українські землі навіть за умови проведення референдуму.

Не зможуть придбати земельні ділянки й ті юридичні особи, які перебувають під контролем фізичних та юридичних осіб, зареєстрованих у державах, що включені Міжнародною групою з протидії відмиванню брудних грошей (FATF) до списку держав, що не співпрацюють у сфері протидії відмиванню доходів, одержаних злочинним шляхом.

Будь-які іноземні громадяни навіть після референдуму не зможуть придбати земельну ділянку, якщо вона розташована ближче ніж за 50 км від державного кордону України.

Як повідомляв 5.UA, 24 травня президент Володимир Зеленський підписав ключовий закон, який запускає земельну реформу в Україні. Мовиться про те, що 8 мільйонів гектарів земель, які є поза населеними пунктами, із державної власності передаються на місця. 

Раніше Рада підтримала законопроєкт про розпаювання державних земель. 13 квітня голова Верховної Ради Дмитро Разумков підписав закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення (№ 2178-10). 28 квітня президент України Володимир Зеленський підписав законопроєкт № 2178-10 про ринок землі. Документ набуде чинності з 1 липня 2021 року.

Попередній матеріал
Відкриття ринку землі: чому експерти радять не поспішати продавати землю та як реагують власники паїв
Наступний матеріал
Пленарне засідання Верховної Ради України – трансляція
Loading...

Зеленський підписав ключовий закон, який запускає земельну реформу в Україні

Всеукраїнський форум "Україна 30. Земля" – відео

20 млн грн збитків: прокуратура проводить обшуки у приміщеннях КМДА

Україна може повністю відмовитися від імпорту газу: за яких умов

Путін заборонив українцям володіти землею в Криму – у МЗС указ назвали юридично нікчемним

Правоохоронці прийшли з обшуками до родичів Медведчука та Козака