Пам'ятка виборця: які документи треба взяти на дільницю та що робити в разі порушень Читайте по-русски

Вибори Depositphotos
У межах правопросвітницької кампанії Міністерства юстиції України та Центральної виборчої комісії "Я МАЮ ПРАВО ГОЛОСУ" Станіслав Куценко розповів для "5 каналу", як захистити свої права під час виборчого процесу

Хто може голосувати

Відповідно до статті 70 Конституції України, право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Де і коли проходитиме голосування

Згідно з частиною п’ятою статті 103 Конституції України, чергові вибори Президента України призначаються Верховною Радою України та проводяться в останню неділю березня п’ятого року повноважень Президента України.

Постановою Верховної Ради України від 26 листопада 2018 року № 2631-VIII призначено чергові вибори Президента України на неділю, 31 березня 2019 року. Голосування проводиться з 8:00 до 20:00 без перерви.

Виборець може використати право голосу тільки на одній виборчій дільниці, де він внесений до списку виборців. Громадяни України, які проживають або перебувають у період проведення виборів за межами України, голосують на відповідній закордонній виборчій дільниці, де їх внесено до переліку виборців.

Як перевірити наявність себе у списках виборців

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 10 Закону України "Про Державний реєстр виборців", кожен виборець має право отримувати інформацію про своє внесення (невнесення) до Державного реєстру виборців.

Виборець може особисто звернутися з письмовим запитом до органу ведення Реєстру (відповідний структурний підрозділ апарату районної, районної у місті державної адміністрації) за своєю виборчою адресою щодо змісту його персональних даних у Реєстрі, пред’явивши паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України.

Також наявна можливість зробити це в режимі онлайн, необхідно лише зареєструватися у сервісі "Особистий кабінет виборця", зробити в ньому запит до Державного реєстру виборців та орієнтовно протягом однієї доби Ви отримаєте дані щодо свого внесення до Державного реєстру виборців на свою електронну адресу.

Які документи потрібно мати

Для отримання виборчого бюлетеня для голосування в день виборів Президента України члену дільничної виборчої комісії надається один із зазначених документів, який підтверджує особу та громадянство України.

На звичайній та спеціальній виборчій дільниці:

 • паспорт громадянина України (у вигляді паспортної книжечки або картки);
 • тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України);
 • військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби).

На закордонній виборчій дільниці, а також на спеціальній виборчій дільниці, утвореній на суднах, що перебувають у плаванні під Державним Прапором України, та на полярній станції України:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • дипломатичний паспорт;
 • службовий паспорт.

На спеціальній виборчій дільниці, утвореній у відповідній установі виконання покарань або слідчому ізоляторі:

 • картка (довідка) установи виконання покарань або слідчого ізолятора, що повинна містити: прізвище, ім’я, по батькові, число, місяць, рік народження, громадянство, фотокартку особи, підпис керівника та печатку установи (для осіб, які перебувають в установах виконання покарань або слідчих ізоляторах).

Що виборець отримає натомість

Після того, як виборцем буде поставлено підпис за отримання виборчого бюлетеня у списку виборців та у визначеному місці на контрольному талоні виборчого бюлетеня, член дільничної виборчої комісії видає виборцю виборчий бюлетень. Він не передається іншим особам.

Як правильно проголосувати на бюлетені

Виборчі бюлетені заповнюються виборцями особисто в кабіні (кімнаті) для таємного голосування. Під час заповнення виборчих бюлетенів забороняється присутність інших осіб, здійснення фото- та відеофіксації у будь-який спосіб.

У виборчому бюлетені для голосування виборець робить позначку "плюс" ("+") або іншу, що засвідчує його волевиявлення, у квадраті напроти прізвища кандидата на пост президента України, за якого він голосує. Виборець може голосувати лише за одного кандидата.

Якщо у виборчому бюлетені зроблено більш як одну позначку або не поставлено жодної позначки, то він вважається недійсним. Заповнений виборчий бюлетень виборець особисто опускає до виборчої скриньки, забезпечуючи при цьому таємницю голосування.

Що робити, якщо виборець зіпсував бюлетень

У разі якщо виборець, заповнюючи виборчий бюлетень, припустився помилки, він має право невідкладно звернутися з письмовою заявою до члена дільничної виборчої комісії, який видав цей бюлетень, із проханням видати інший виборчий бюлетень.

Інший виборчий бюлетень видається тільки в обмін на зіпсований і лише один раз. Повторна видача виборчого бюлетеня замість невірно заповненого не допускається.

Якщо людина за станом здоров'я не може вийти з дому або лікарні, як їй проголосувати

Чимало громадян за станом здоров’я не можуть потрапити на дільницю та не в змозі самостійно пересуватись. Саме для таких категорій осіб передбачена можливість проголосувати вдома. Як це відбувається?

Все, що треба, – це подати заяву, написану від руки, до місцевої виборчої комісії та додати до неї довідку з медичної установи, яка підтверджує постійну або тимчасову нездатність до пересування. Її можна подати поштою або через інших осіб. Це не бюлетень і особистої присутності не треба. У день виборів, 31 березня, до дому виборця приходять делеговані члени дільничної виборчої комісії з бюлетенями та опечатаною або опломбованою виборчою урною. З ними можуть також перебувати офіційні спостерігачі, довірені особи кандидатів або навіть самі кандидати в президенти. Тут Ви повинні розуміти, що якщо виборець подав заяву на голосування вдома і його внесли до переліку, він не може прийти голосувати на дільницю. У виборчих списках він уже буде значитися таким, хто голосує за місцем свого перебування, і його бюлетень відправлять з виборчою комісією за вказаною адресою.

Якщо людина у день виборів перебуває за кордоном, як їй проголосувати

Реалізація права голосу на виборах Президента України громадянами України, які проживають або перебувають у період підготовки і проведення виборів за межами України, забезпечується шляхом їх внесення до списку виборців на відповідній закордонній виборчій дільниці. Орган ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України складає попередні списки виборців для кожної закордонної виборчої дільниці.

Дільнична виборча комісія закордонної виборчої дільниці утворюється Центральною виборчою комісією.

Якщо людина у день виборів працює, як їй проголосувати

Участь громадян України у виборах Президента України є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах.

Голосування проводиться з 8:00 до 20:00 без перерви. Тобто, щоб проголосувати, Ви повинні у межах цього часу з вищевказаними документами з’явитися до виборчої дільниці (за місцем свого проживання).

Що не можна робити на виборчій дільниці

Фотографувати. "Фотографування і відеофіксація будь-яким способом результатів волевиявлення виборців, зокрема і виборцями особисто в кабіні для таємного голосування, а також демонстрація виборцем результатів волевиявлення виборців у приміщенні для голосування забороняється і є порушенням таємниці голосування", – говориться у Законі України "Про вибори Президента України".

В кабінці для голосування не можна фотографувати ні себе, ні бюлетень.

Агітувати. Агітація за день до виборів заборонена, в день виборів – тим більше. В іншому випадку виборця просто не пустять на дільницю.

Голосувати за іншу особу. Не можна голосувати за іншу особу, навіть якщо у вас є її паспорт та розписка.

Виносити бюлетень за межі дільниці.

Якщо виборець помітив правопорушення, куди звертатися і що робити

Наказом Міністра внутрішніх справ у структурі очолюваного ним відомства утворено спецгрупу, яка стежитиме за дотриманням законності під час фінальних двох місяців президентської кампанії 2019 року.

Для всіх, хто хоче проінформувати про факти або підозри про порушення виборчого процесу, ось контакти робочої групи:

Що можна вважати порушенням і на що варто звертати увагу

 1. Надання або отримання виборчого бюлетеня особою, яка не має права його надавати чи отримувати.
 2. Надання виборцю заповненого виборчого бюлетеня.
 3. Голосування виборцем більше ніж один раз.
 4. Отримання виборчого бюлетеня від інших осіб, окрім члена комісії, який видає бюлетень.

Хто, окрім виборців, перебуватиме на дільниці

У виборчому процесі можуть брати участь офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України, від партій, які висунули кандидатів на пост Президента України, від громадських організацій, які зареєстровані у порядку, встановленому законом; не більше двох представників ЗМІ; офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій.

Як відбуватиметься підрахунок голосів

Підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування.

Центральна виборча комісія на своєму засіданні протягом десяти днів встановлює результати виборів Президента України, про що складає протокол. Проте, якщо протоколи з усіх окружних виборчих комісій надійшли раніше, ЦВК підраховує голоси не пізніше ніж на третій день з дня їх отримання.

Обраним у день виборів Президентом України вважається кандидат, який одержав на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні.

Коли будуть відомі результати

Оголошення результатів виборів відбудеться до 10 квітня 2019 року

Коли і чому може відбутися другий тур

Якщо жоден із кандидатів не одержить на виборах більше половини голосів виборців, які взяли участь у голосуванні, то відповідно до статті 85 Закону України "Про вибори Президента України" ЦВК призначає повторне голосування на третю неділю після дня виборів (тобто 21 квітня 2019 року).

Чи має право проголосувати виборець проти всіх у першому та другому турах

Відповідно до Закону України "Про вибори Президента України", виборці не мають можливості проголосувати проти всіх і можуть проголосувати лише за одного кандидата. В інших випадках, бюлетень буде вважатися недійсним.

До речі, до квітня 2014 року у бюлетенях була присутня графа "Не підтримую жодного кандидата на пост Президента України".

Де можна прочитати про виборчі кампанії кандидатів у президенти

З виборчими програмами кандидатів, а також календарним планом проведення виборів можна ознайомитися на сайті ЦВК.

Також коротку інформацію про кожного з кандидатів можна прочитати тут.

Дані про розміри виборчих фондів кандидатів на пост Президента України та фінансові звіти про використання їх коштів опубліковуються Центральною виборчою комісією в газетах "Голос України" та "Урядовий кур’єр", а також розміщуються на офіційному веб-сайті Центральної виборчої комісії не пізніше ніж на вісімнадцятий день після дня виборів.

Як проголосувати мешканцям окупованих територій і переселенцям

Виборці, виборча адреса яких розташована на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу, мають право подати заяву про тимчасову зміну місця голосування виборця.

Для цього потрібно звернутися у відділення органів Державного реєстру виборців та заповнити форму заяви із зазначенням адреси виборчої дільниці, де Ви хочете проголосувати. Перелік адрес таких відділень з розбивкою на області та райони розміщено на сайті Центральної виборчої комісії.

Подати заяву про тимчасову зміну місця голосування потрібно не пізніше ніж за п'ять днів до дати проведення виборів (до 25 березня включно). При поданні заяви громадянин пред’являє документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, – паспорт громадянина України.

До речі, виборцям, виборча адреса яких розташованаа на тимчасово окупованих територіях Криму та Донбасу, не потрібно додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця їх голосування.

Подавати заяву необхідно в органах Державного реєстру виборців особисто, надіслати її поштою або заповнити онлайн не можна.

Якщо президентські вибори проходитимуть у два тури, то після першого заяву про зміну місця голосування доведеться подавати знову.

Коли настає "день тиші" і що він означає

Передвиборча агітація закінчується о 24:00 останньої п'ятниці перед днем виборів.

Тобто так званий "день тиші" настає в суботу і характеризується тим, що заборонено проводити будь-яку передвиборчу агітацію.

За порушення строків проведення передвиборчої агітації ЦВК може оголосити попередження кандидату на пост Президента України та партії, яка його висунула (частина третя статті 56 Закону України "Про вибори Президента України").

Коли новообраний Президент вступить у свої повноваження

Відповідно до статті 87 Закону України "Про вибори Президента України", новообраний Президент України вступає на пост не пізніше ніж через тридцять днів після офіційного оголошення результатів виборів.

Результати виборів ЦВК встановлює на своєму засіданні протягом десяти днів, але не пізніше ніж на третій день з дня отримання всіх протоколів окружних виборчих комісій.

Офіційним оголошенням результатів виборів Президента України є опублікування результатів виборів Президента України у газетах "Голос України" та "Урядовий кур’єр" (не пізніше третього дня після підписання протоколу про результати голосування).

Нагадаємо, раніше 5.ua повідомляв, як українцям голосувати не за "пропискою" і чому варто поквапитися.

Також дивіться фотогалерею:

У Києві небо осяяли 107 променів у пам'ять про загиблих на Євромайдані: як це було – ФОТО

Прожектори включили в пам'ять про загиблих під час подій 18-20 лютого 2014 року
/
Прожектори включили в пам'ять про загиблих під час подій 18-20 лютого 2014 року
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Чоловіки Лесі Українки: як нещасливе кохання переслідувало поетесу все життя
Наступний матеріал
Як зрозуміти поведінку котів: топ-25 цікавих фактів про домашніх улюбленців