Дмитро Гнап
Дмитро Гнап Радіо Свобода

"Феномен Гнапа", або Гроші не повернути: чи існує механізм відкликання кандидата у президенти

Відмовитися від участі у виборах кандидати, зареєстровані в ЦВК, можуть до початку березня. Водночас, грошей назад вони вже не отримають

В ефірі "Інформаційного вечора" на "5 каналі" секретар Центральної виборчої комісії Наталія Бернацька пояснила, чи існує механізм відкликання кандидата у президенти України та в чому його особливість.

"Справді, така процедура існує (відкликання кандидата у президенти – ред.), але вона різниться на різних етапах. Наприклад, до моменту, коли кандидат отримав посвідчення і є постанова Центральної виборчої комісії про реєстрацію, він може відкликати свої документи. ЦВК може також ухвалити рішення не зареєструвати, відмовити в реєстрації (так було з багатьма кандидатами) – хтось заставу не вніс; хтось навіть гроші вніс, але, наприклад, у програмі партії були заклики, які порушували територіальну цілісність України чи містили посягання на суверенітет. У зв'язку з цим ЦВК відмовила, і гроші ці кандидати отримали назад", – розповідає Бернацька. 

Відмовитися від участі у виборах кандидати, зареєстровані в ЦВК, можуть до початку березня. Водночас 2,5 мільйони гривень застави назад вони вже не отримають. 

"Але з моменту після реєстрації, коли вже є посвідчення (у нас таких зараз 44 кандидати), гроші не повертаються. Справді, до 8 березня кандидати ще можуть знятися з перегонів, але це означатиме, що вони не потраплять бюлетеня. Багато експертів кажуть, що їм повернуть гроші. Але відповідно до чинного законодавства, гроші назад отримають тільки два – це той, хто переможе у виборах, і той, хто пройде до другого туру (якщо такий буде)", – пояснила секретар ЦВК. 

Вона також прокоментувала скандал довкола одного з кандидатів у президенти Дмитра Гнапа. 8 лютого його зареєстрували в ЦВК. Того ж дня партія "Сила людей", що висувала Гнапа, закликала його відмовитися від участі у перегонах через інформацію про корупційні оборудки.

"Рішення щодо Гнапа приймали в останній день. Тому, якщо партія мала розв'язати це питання, вона могла повернути ці гроші тільки до того, як реєстрація відбулася", – констатувала Бернацька. 

Продовження розмови – далі у відео: 

Довідково: майже чотири роки тому Дмитро Гнап разом із редакцією програми розслідувань "Слідство.Інфо" отримав гроші на потреби армії, з яких 9100 євро вирішив заощадити і поклав собі у кишеню. Інформація про ці кошти з'явилася тільки зараз, коли Гнап зазбирався у президенти. 12 лютого 2019 року стало відомо, що на рахунок "Слідства.Інфо" надійшли 276 тис. гривень (приблизний еквівалент 9100 євро, які кандидат у президенти обіцяв повернути).

Попередній матеріал
Юна чемпіонка України серйозно травмувалася під час тренування: Маріуполь відгукнувся допомогою
Наступний матеріал
Завершення довготривалого проекту дороги "Одеса-Рені": вартість, протяжність і враження водіїв