Трудові книжки
Трудові книжки 5 канал

"Нічого не загубиться": коли зникнуть трудові книжки та чи збережеться весь стаж працівника – сюжет

Читайте по-русски
У Кабміні запевняють – дані про стаж українців будуть надійно захищені

Трудові книжки вже за два місяці можуть піти в історію. Уряд планує скасувати обов'язкову фіксацію роботодавцем даних про стаж у паперовому форматі. Замість звичних книжок дізнатися про трудовий стаж можна буде з онлайн-реєстру. А підтвердити дані – через спеціальний QR-код. Тему досліджувала Ганна Рибалка.

Роман має 35 років трудового стажу. За десять років чоловік збирається на пенсію. Хвилюється, щоб дані з трудової книжки не загубилися в державних онлайн-базах.

"Я боюсь, що він взагалі десь загубиться до 2000 року. Тому що брав справу в Пенсійному – тільки в електронному (вигляді). До 2000-го в них немає моїх відрахувань", – розповідає киянин.

Відправити звичні паперові трудові книжки на звалище історії хочуть в уряді. Мовляв, на зайву канцелярію держава щороку витрачає до 100 мільйонів гривень. А дані про трудовий стаж українців з 2000-го вже є в онлайн-базах. Саме цю інформацію використовують, коли нараховують пенсії та соцвиплати. Натомість дізнаватися про те, де і скільки ви працювали до 2000-го і держава, і роботодавець буде з тої ж таки паперової трудової. З неї дані заноситиме сам працівник або установа, де він працює.

"Коли Мінсоц розраховує там пенсії, або якісь інші пільги, вони використовують насамперед цю центральну базу. А те, що раніше 2000 року – це розраховується з цих книжок. Нічого не загубиться звісно. Тобто, якщо у вас є стаж до 2000-го року, ви показуєте цю книжку, якщо після 2000-го – будуть використовуватися ці відомості", – пояснив міністр Кабміну Дмитро Дубілет.

"За" новації виступають фахівці з управління персоналом. Погоджуються, що паперові трудові вже віджили своє. Однак, хто заноситиме дані до онлайн-реєстру, які відсутні в Пенсійному фонді, – працівник чи роботодавець – поки що, кажуть, незрозуміло.

"В ініціативі говориться, що це людина робитиме самостійно. Тобто входячи у свій особистий кабінет, вносити свій стаж, який, я думаю, має затверджувати роботодавець. Тобто з ним повинен бути зв'язок. Момент ось цього контакту з роботодавцем поки що не зрозумілий", – каже керівниця експертно-аналітичного центру кадрового порталу НН.ua Юлія Дрожжина.

Якщо законопроєкт ухвалять, роботодавець не буде зобов'язаний вести й заповнювати трудову. Дані про місце роботи можна буде самостійно записувати в електронному кабінеті Пенсійного фонду.

"Якщо ми будемо говорити про пенсійні справи, то вони на сьогодні достатньо добре захищені. Використовується електронний цифровий підпис або інші способи сертифікації і тільки в цьому разі ти маєш доступ до свого пенсійного кабінету", – зауважує директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Насадовський.

А ось фахівець із питань кібербезпеки Андрій Перцюх у надійності державних електронних систем сумнівається. Каже, дані можуть атакувати хакери. Пригадує вірус "NotPetya", від якого у 2017-му постраждали, зокрема, дані "Укрпошти".

"Чому не розглядати зворотній бік питання? Чому українець не може мати в себе носій інформації. Це і питання, які розглядаються в E-Health, медичні дані людини. Це і питання, які стосуються пенсійного забезпечення. Це може бути якийсь CloudStorage, або буде власний носій інформації, який буде зберігатися вдома", – вважає Андрій Перцюх, експерт компанії "IT-лабораторія".

У Кабміні запевняють – дані про стаж українців будуть надійно захищені. Анонсують – якщо депутати підтримають законопроєкт, трудові книжки підуть в історію вже до кінця 2019-го.

Ганна Рибалка, Анна Несевра, Михайло Третяк та Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
Кульбіда про стан повітря в Україні: "Типово для осені, істотних підстав для стурбованості немає"
Наступний матеріал
"По-сомалійськи стріляють": на Маріупольському напрямку "тиші" не буває – репортаж із фронту
Loading...

Павло Розенко в програмі "Інформаційний вечір" на "5 каналі" – відео

Від сьогодні в Україні збільшено мінімальну пенсію – хто ще отримуватиме доплату

Заробітна плата за рік зросла на 25% у доларовому еквіваленті – Порошенко

Підвищення пенсій: міністр розповів, як та скільки разів проведуть перерахунок

"Відтепер незалежно від волі політиків": в Україні пенсії осучаснюватимуть щороку – Розенко

У Мінфіні назвали причини підвищення пенсій в Україні