Телемарафон "Мир і Війна"
Телемарафон "Мир і Війна" pen.org.ua

"Мир і Війна" – міжнародний телемарафон до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі

Читайте по-русски
Інтелектуальний проєкт в ефірі телеканалів "Прямий", "Еспресо" та "5 канал" дивіться 8 травня – з 10:00 до 21:30

У День пам’яті та примирення Український ПЕН-клуб та Національний університет "Києво-Могилянська Академія" організовують міжнародний проєкт "Мир і Війна" до 75-річчя завершення Другої світової війни в Європі.

8 травня з 10:00 до 21:30 відбудеться інтелектуальний телемарафон в ефірі телеканалів "Прямий", "Еспресо" та "5 канал". 

Українські та світові інтелектуали у прямому ефірі розмовлятимуть про сучасні погляди на Другу світову війну, демократію й тоталітаризм, пам’ять про війну та виклики для Європи сьогодні. 

Якою є роль наративу про Другу світову війну в поширенні демократичних цінностей? Як події 1939-1945 років можуть стати уроком для нинішнього світу, що бореться із пандемією коронавірусу і протистоїть новим воєнним викликам? Чому тоталітаризм і диктатура за жодних обставин не можуть бути порятунком для людства? Ґрунтовний аналіз, відкриті архіви й вільна дискусія – шлях до пошуку відповідей на ці питання та осмислення подій Другої світової війни.

Учасники телемарафону:

 • Ярослав Грицак – український історик, професор Українського католицького університету, почесний професор НаУКМА.
 • Рафал Внук – польський історик, співавтор концепції Музею ІІ світової війни.
 • Емануеліс Зінґеріс – віцепрезидент Парламентської асамблеї Ради Європи (2011–2012), голова Міжнародної комісії з оцінки злочинів нацистського та радянського окупаційних режимів у Литві.
 • Олена Стяжкіна – український історик, письменниця, авторка книжок "Людина в радянській провінції: освоєння (від)мови", "Стигма окупації: Радянські жінки в самобаченні 1940-х років".
 • Сергій Плохій – український та американський історик, професор Гарвардського університету.
 • Леонід Фінберг – соціолог, директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства НаУКМА.
 • Йосиф Зісельс – правозахисник, голова Асоціації єврейських громадських організацій та общин України, виконавчий віцепрезидент Конгресу національних громад України.
 • Оля Гнатюк – історик, літературознавиця, професорка НаУКМА та Варшавського університету,  авторка книжок "Прощання з імперією: Українські дискусії про ідентичність", "Відвага і страх" та ін.
 • Галина Акерман – французька письменниця, журналістка, співзасновниця та генеральна секретарка Європейського форуму для України, авторка книжки "Безсмертний полк: Священна війна Путіна".
 • Мирослав Маринович – віцеректор Українського католицького університету, релігієзнавець, правозахисник, співзасновник Української гельсінської групи, почесний президент Українського ПЕН.
 • Адам Міхнік – засновник і головний редактор Gazety Wyborczej (Варшава), дисидент, політв’язень комуністичного режиму, один з ідейних натхненників польської "Солідарності", почесний професор НаУКМА.
 • Мустафа Джемілєв – лідер кримськотатарського національного руху, дисидент, політв’язень радянського режиму, народний депутат України.
 • Сергій Жадан – письменник, перекладач, громадський діяч, лауреат Премії імені Василя Стуса.
 • Тамара Горіха Зерня (Дуда) – українська письменниця, волонтерка, володарка нагороди "Книга року BBC". 
 • Ірина Цілик – українська кінорежисерка, письменниця, авторка поетичних і прозових творів.
 • Вікторія Амеліна – українська письменниця.
 • Сергій Лозниця – український кінорежисер та сценарист.
 • Марюс Івашкавічус – литовський прозаїк, драматург, кіносценарист, режисер.
 • Ахтем Сеітаблаєв – український кримськотатарський актор та режисер. 
 • Станіслав Асєєв – український письменник і журналіст. Понад два з половиною роки перебував у полоні російських гібридних сил в окупованому Донецьку.
 • Андерс Фоґ Расмуссен – 12-й генеральний секретар НАТО.
 • Дональд Туск – голова Європейської ради (2014–2019), прем’єр-міністр Польщі (2007–2014).
 • Курт Волкер – американський дипломат, спеціальний представник Державного департаменту США з питань України (2017-2019).
 • Петро Порошенко – Президент України (2014–2019), народний депутат України. 

Микола Рябчук, публіцист, голова Оргкомітету проєкту, почесний президент Українського ПЕН:

"Монополізована й містифікована історія Другої світової війни стала потужним засобом кремлівської пропаганди. Ювілейне 75-ліття її закінчення дало Кремлю чудову нагоду для нових інформаційних спецоперацій. Їхньою жертвою стає не лише історична правда, а й розум і совість мільйонів людей – у Росії та за її межами. Ми шукаємо відповідь. Вона не може бути симетричною: ми не маємо ані тих пропагандистських ресурсів, що має Кремль, ані того цинізму і безсоромності, тої "хуцпи", яку він повсякчас демонструє – і в міжнародних стосунках, і у внутрішніх. Ми можемо відповісти лиш правдою, хай як це патетично і, можливо, наївно звучить. Ідеться не тільки про факти, – вони в основному загальновідомі чи принаймні загальнодоступні. Ідеться також про глибину їхньої інтерпретації, про ширину осмислення, про всебічну контекстуалізацію й актуалізацію. Наша відповідь – не військовий парад і не брязкотіння пропагандистськими штампами, а серйозний аналіз Другої світової війни і всіх її імплікацій для нашого регіону".

Мета телемарафону: представити сучасний європейський погляд на Другу світову війну, а також попередити про нову загрозу для миру в Європі. Тому паралельно з історичною рефлексією ітиметься й про теперішні виклики – про нову війну, перед якою постала Україна, умови для досягнення миру, боротьбу з пандемією й супровідне призупинення громадянських свобод та обмеження прав людини.

8 травня, з 10:00 до 21:30 

Телемарафон "Мир і Війна"

Організатори: Український осередок Міжнародного ПЕН-клубу та Національний університет "Києво-Могилянська Академія" 

Оргкомітет: Євген Бистрицький, Мирослав Чех, Мустафа Джемілєв, Леонід Фінберг, Оля Гнатюк, Поліна Городиська, Микола Княжицький, Андрій Курков, Мирослав Маринович, Ростислав Павленко, Сергій Плохій, Микола Рябчук, Олена Стяжкіна, Тетяна Терен, Володимир Єрмоленко, Йосиф Зісельс.

За підтримки: Благодійного фонду Порошенка і Міжнародного фонду "Відродження"

Головні інформаційні партнери: "Прямий", "Еспресо", "5-й канал"

Інформаційні партнери: Громадське радіо, "Український тиждень", Lb.ua, Internews Ukraine, UkraineWorld 

Контакт: [email protected]

Попередній матеріал
Жорсткий карантин повертається в Черкаси – так постановив суд: що кажуть люди
Наступний матеріал
Окупанти вдарили зі ствольної артилерії, а біля Петрівського ховають протитанкові міни – репортаж
Loading...