Масове тестування на COVID-19 – чи реально це втілити в Україні

Тест на COVID-19 5 канал / Час. Підсумки тижня
Понад 6 мільйонів експрес-тестів на виявлення антигену коронавірусу мають з’явитися в Україні

А якщо масово перевірити всіх українців на коронавірус? Це ж зробили у Словаччині, Польщі. Чому ми цього не робимо? Однозначної відповіді немає.

Дехто вважає, що масове тестування покаже реальну картину захворюваності. Виявили зараженого – одразу на ізоляцію, а не в люди розносити інфекцію. Саме так можна розірвати ланцюг захворюваності.

І є вже дані від учених: якщо оперативно тестувати населення щотри дні, то пандемію коронавірусу можна припинити за 6 тижнів. Але є й інший бік медалі. Масове тестування – це занадто дорогий експеримент для нашої країни, а результат експрес-тесту не завжди правдивий. Олена Рибінська вже мала досвід тестування. І приватного, і державного. Зважила для вас усі за і проти. А також запитала в держави: чого ж нам із вами чекати.

Пів години часу на противагу тижню очікування. Нова реальність у боротьбі з поширенням коронавірусної недуги – ескпрес-тести. Анонсованих урядом кількох мільйонів тестів в Україні ще немає. Проте в МОЗ запевняють: нині група експертів працює в цьому напрямі.

Тестування на коронавірус експрес-тестом
Тестування на коронавірус експрес-тестом5 канал / Час. Підсумки тижня

Та довго не вагаючись, вирішення тестового питання у свої руки намагається перебрати місцева влада.

Галина Слічна, директорка департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, говорить: "Закупили 10 тисяч тестів".

"Бачимо збільшення захворюваності і, відповідно, якщо кожного тестувати, то людина б знала, чи є вірус чи немає. І тоді б самоізолювалася, і ми, відповідно, не допустимо поширення захворювання", – каже Леся Кобецька, медична директорка з лікувальної роботи лікарні швидкої медичної допомоги.

Основна перевага експрес-тестів на антиген коронавірусу – швидкість отримання результатів. Принцип забору біоматеріалу такий, як і в ПЛР-тестуванні: мазок із носоглотки, помістити в пробірку, поєднати з реагентом та додати в тест-систему кілька крапель. По тому зачекати від 15 до 30 хвилин і отримати результат. Якщо дві смужки – інфекція в організмі.

Експрес-тест на COVID-19
Експрес-тест на COVID-195 канал / Час. Підсумки тижня

Отримати результати державного, а отже безкоштовного ПЛР-тесту змогла лише на 7-й день після здачі аналізу, розповідає Олена Рибінська. Загалом це вже був 12-й день від появи симптомів. Тест тоді виявився негативним. Але всі дні очікування журналістка з родиною провела на самоізоляції. Та нині час очікування результатів може значно зменшитися – в пригоді мають стати експрес-тести.

Понад 6 мільйонів експрес-тестів на виявлення антигену коронавірусу мають з’явитися в Україні, запевнив прем'єр на пару з профільним міністром. І розповіли, що на це є 1 мільярд гривень. Нині ж в Україні проводять приблизно 80 тисяч тестувань на добу. А цього не достатньо.

"Закуплено буде 6 млн тестів, як приклад нам Словаччину наводять. Так от у нас в 4 рази більше тестів, аніж провели тестів у Словаччині", – говорить прем'єр Денис Шмигаль.

Більше тестів, але й системи діагностики різні. Сусідні країни тестували масово, у спеціальних місцях, та головне – без звернення до лікарів.

У Словаччині в листопаді відбулися кілька етапів тестування – спочатку перевірили понад 3,5 мільйона громадян, віком від 10 до 65 років. Загалом в країні мешкають 5,5 мільйонів. У підсумку понад 1 відсоток проведених тестів дав позитивний результат. Наступний етап – ще 2 мільйони протестованих, з них менше відсотка (0,66%) виявлених інфікованих. Таке загальнонаціональне тестування словацький уряд вважає альтернативою бізнесу під замком, тобто локдауну.

Масова тестування на COVID-19 у Словаччині
Масова тестування на COVID-19 у Словаччині5 канал / Час. Підсумки тижня

У Центрі громадського здоров'я при МОЗ кажуть: в Україні масового експрес-тестування не планують. Бо вважають його не надто ефективним.

Ігор Кузін, заступник генерального директора "Центру громадського здоров’я", каже: "Важливе використання експрес-тестів по показникам чи груп ризику. Масове тестування на експрес антигену – таким чином виявити в кращому випадку зможемо 30-40% людей з тих, яких би мали змогу діагностувати антиген чи ПЛР з огляду з клінічних явищ та показників".

Безплатні експрес-тести робитимуть медпрацівникам первинної ланки, сімейним лікарям, мобільним бригадам та медикам швидкої допомоги. Також під час шпиталізації пацієнтів з іншими недугами, аби виключити COVID-19. Це безкоштовно, на базі державних медзакладів.

"Однією з доволі доказових сфер застосування тесту на антиген – неможливість отримання ПЛР за 24 години. І для таких випадків будуть застосовувати антиген, будемо рекомендувати вносити в протокол", – говорить Ігор Кузін.

Та не всі лікарі вбачають панацею в експрес-тестуванні, навіть враховуючи швидкість отримання результатів. Гліб Бітюков – ексрадник міністра охорони здоров'я, член медичної місії в Італії – один із тих, хто переймав досвід навесні в італійських медиків. Каже: тоді, в найтяжчі для їхньої країни часи тестування було на вищому рівні, ніж нині в Україні.

Чоловік каже: "Найкращий метод – побудувати лабораторії, в лікарнях, або принаймні доступні в районних, обласних центрах. Побудувати спроможні системи. Витратити 1 млрд на експрес-тести, розійдуться, не показують 100% результат – марнотратство".

Лабораторія
Лабораторія5 канал / Час. Підсумки тижня

Вадим Арістов, стратег, інфекціоніст, консультант з управління змінами, каже: "ПЛР покаже безсимптомного і симптомного. Антигени можуть не знайти. Уряд повинен показати громадськості і експертам, чому гроші виділяють саме сюди".

Медичні стратеги переконані: одномоментно купувати експрес-тести вартістю 1 мільярд державних гривень недоцільно. Починати треба з пробних партій.

З іншого боку, експрес-тести – це вагомий інструмент для лікарів первинної ланки. Де про лабораторії для проведення ПЛР-досліджень не йдеться взагалі.

"Експрес-тест на антиген позитивний результат підтверджує, а негативний результат не виключає. Для порівняння експрес-тестів та ПЛР так чи інакше збігаються результати", – говорить лікар-імунолог Федір Лапій.

Таки провести масове тестування громадян вимагає опозиційна частина парламенту. Переконують: кошти на це в ковідному фонді є. І не лише там. Кошти на тестування знайшли і в місцевому бюджеті львівські депутати. Уже закупили експрес-тести на антиген.

Львів
Львів5 канал / Час. Підсумки тижня

Галина Слічна, директорка департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, говорить: "Очікували, що нам дадуть кошти на ШВЛ, від весни очікували. Те саме стосується і кисню, концентратори кисневі точки забезпечували. Бо кошти на закупівлю і роботу з киснем прийшли 28 жовтня, то якби ми очікували, то коли б ми це зробили".

Методи подолання та виявлення недужих на COVID-19 і досі шукають у світі. Випробовують різні підходи. Так, за прикладом Словаччини до масового тестування у грудні мають вдатися у Польщі, Австрії та Чехії. Експерти зі свого боку наголошують: перша фаза страху перед COVID-19 минула. Тож нині, як ніколи, важливе розумне фінансування ефективних інструментів. Адже десятки тисяч недужих в Україні можуть перетворитися на сотні. Та чи буде готова українська медична система тоді?

Олена Рибінська, Марта Шикула та Павло Тихоненко, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Інтриги Кремля провалилися: вперше за 300 років у ПЦУ з'явився посол від Константинополя – один із восьми у світі
Наступний матеріал
Входять у ТОП-30 армій світу: кілька фактів про Збройні Сили, які є гордістю України
Loading...