Пісні, страви та національні строї - на Тернопільщині на території музею "Лемківське село", що в урочищі Бичова відбувся ювілейний фестиваль "Дзвони Лемківщини". Приїхали гості з України та 5-ти країн світу.
Урочистою ходою та підняттям державного прапора в урочищі Бичова відкрили фестиваль "Дзвони лемківщини".
Ольга Гурська-Піскова з родини лемків. Раніше на фестиваль приїздила з батьками. Нині вже з чоловіком та 4-місячним сином.
"Для нас це 20 ватра. Для нашого Станіслава – перша… Ми зберігаємо вдома традиції, ми готуємо лемківські страви такі як кисилицю. Ми завжди це робимо на Різдво. Готуємо яєчник, який готуємо на паску", - ділиться жінка.
На фестивалі звідусіль лунають етнічні пісні та повсюдно проводять майстер-класи з приготування лемківських традиційних страв. Володимир Хутко показує своєму онукові, як його предки шаткували капусту.
Проте особлива гордість лемків - народний стрій. Вбрання демонструють учасники фольклорного ансамблю.
"Спідничка-плісировка, фартушок плісований, вишита сорочка… а на голові, то ми мали вшитки корони і хусточки зав’язані", - пояснює Лариса Лінда, учасниця фестивалю.
"Чоловіки носили скірні, носили холошні себто штани, лайбик, сорочка. Ну і капелюш обов’язково з павиним пером", - розповідає Віра Дудар, директорка музейного комплексу "Лемківське село".
Згадали на фестивалі і цьогорічну скорботну дату - 75 роковини депортації українців, зокрема, й лемків з Польщі до радянської України у 1944 році. Частина оселилася саме на Тернопільщині.
"Я пам’ятаю цей плач наших батьків, наших людей, яких депортували… Мав 6 років і пам’ятаю елементи тої депортації… понад місяць їхали. Під час дороги було все – і руки ламали, і помирали, і не було що їсти", - пригадує Олександр Венгринович, голова Всеукраїнського товариства "Лемківщина".
На фестиваль "Дзвони Лемківщини" прибули лемки з різних куточків України, а також Польщі, Сербії, Хорватії, Словаччини, Канади та Сполучених Штатів Америки.
Тереза Костецька, Олена Вербицька, "5 канал"