Чим воювати проти агресора: що Україна отримала від США та чи може самостійно виробляти якісне озброєння

Обороноздатність України 5 канал / Час. Підсумки тижня
За даними Рахункової палати, із 22 мільярдів, запланованих на оборонне замовлення цього року, Міноборони не використало 8, і до кінця року цифра може становити 15 мільярдів. Це найбільший показник повернення коштів в держскарбницю за останні роки

Чергова партія допомоги від Штатів. Цього тижня до України прибув третій військовий вантаж з Америки. Це летальне озброєння, а саме додаткові протитанкові системи "Джавелін", боєприпаси та засоби першої медичної допомоги для захисників України, які перебувають на передовій. Все це оцінюють у 60 мільйонів доларів. Загалом за останні 7 років американці поставили Україні для протидії російській агресії вантажу на 2,5 мільярди доларів. Наступного року ми теж чекаємо підмоги, але її суму ще має затвердити Конгрес США.

Звісно, Україна вдячна за будь-яку поміч наших міжнародних партнерів. І бійці на передовій теж. Але коли наші журналісти з ними спілкувалися, то ми почули очевидне запитання: невже наші вітчизняні заводи не можуть забезпечити армію вітчизняним? То чи здатні ми розвивати власну оборонку – кореспондент "5 каналу" Юрій Пугач розбирався для "Підсумків тижня".

Уже третя за останній місяць партія оборонної допомоги від Сполучених Штатів прибула в Україну. Медичні засоби, озброєння, боєприпаси та радіолокаційні прилади. 

Міністр оборони США Ллойд Остін говорить: "Росія розв'язала цю війну, і вона є головною перешкодою до мирного врегулювання. Ми продовжимо робити усе, аби підтримати зусилля України. А вона поліпшує можливості для захисту своєї території".

А на початку та у середині жовтня з-за океану прибули ще медичні госпіталі, хірургічні набори та рентгени, високоточне озброєння і, як то кажуть, "очі" для військових на фронті. І це не за рахунок тих двохсот п'ятдесяти мільйонів, які уряд США виділив для допомоги Україні з озброєнням цьогоріч. Останні два вантажі – за додаткові гроші.

Допомога від США
Допомога від США5 канал / Час. Підсумки тижня

У заяві Джо Байдена йдеться: "Я делегую державному секретарю, ... спрямувати до 60 мільйонів доларів США на оборонні статті та послуги Міністерства оборони, військову освіту та навчання, для надання допомоги Україні".

Розпорядження Джо Байдена
Розпорядження Джо Байдена5 канал / Час. Підсумки тижня

Таку заяву опублікували на сайті Білого дому ще 27 серпня. І через чотири дні після цього президент Зеленський навідався до Вашингтона. На той час про додаткову допомогу було вже відомо.

На українському фронті американському озброєнню раді. Бо наша зброя, яку їм видають...

Військовослужбовець ЗСУ Олександр каже: "Старенька чучуть. Трошка доглядаємо за нею, не підводить нас".

Поки що американських вантажів на фронті ще не бачили, "Підсумки тижня" розпитали, чого ж заокеанського бракує нашим на війні.

Армієць ЗСУ на передовій
Армієць ЗСУ на передовій5 канал / Час. Підсумки тижня

І вони насправді можуть. Хоча, починаючи з 2019 року, державне оборонне замовлення добряче худне.

Державний "Укроборонпром". Саме це підприємство могло б і насправді мало б виконувати більшу частину державного замовлення на озброєння. Утім щороку частка приватних компаній, які виконують замовлення Міноборони, стає більшою. Торік це вже було більше половини. А на початку війни за виготовленням озброєння держава зверталася здебільшого саме сюди. І тут, в "Укроборонпромі", готові до більшої кількості замовлень від України. Бо цьогоріч із 277 контрактів у межах держзамовлення майже третину виконали з випередженням графіка. То чому ж національному концерну в період війни не дають працювати на повну потужність?

Виконання замовлення на озброєння
Виконання замовлення на озброєння5 канал / Час. Підсумки тижня

Ігор Фоменко, заступник генерального директора з виробництва державного концерну "Укроборонпром", каже: "Це не дуже добра тенденція. Тому для нас завдання – відновити темпи росту саме постачання техніки, яку виробляє "Укроборонпром".

І можливості в нашій країні це дозволяють.

Ігор Фоменко каже: "На початок жовтня передали (виготовленої продукції, модернізованої та по плану ремонтів і оновлення військової техніки загалом) більше ніж 3 тисячі одиниць різної техніки. Близько 50 одиниць – це по бронетехніці – автомобільно-інженерній техніці. Це близько 20 одиниць авіаційної техніки та обладнання. Це більш, ніж 2700 одиниць ракет та боєприпасів. Це біля 10 засобів радіолокаційних станцій, засобів радіоелектронної боротьби, засобів зв'язку і тощо. Це близько 150 одиниць відновлених, відремонтованих двигунів та комплектувальних".

БТР передали на озброєння ЗСУ
БТР передали на озброєння ЗСУ5 канал / Час. Підсумки тижня

Однак тому, що за часів війни запит держави на техніку від "Укроборонпрому" падає, тут не дивуються. Пояснюють: в Україні такі закупівлі здійснюють за тендером. І кількість охочих забезпечити військових технікою щорік зростає.

"Там виграють компанії, які надають найкращі пропозиції. Наші підприємства теж беруть участь у цих процедурах. Не завжди виграють. Але це конкурентний ринок і ми адаптуємося", – каже гендиректор "Укроборонпрому".

А найкраще це вдається конструкторському бюро "Луч", яке входить до структури "Укроборонпрому". До нього надходить найбільше контрактів від держави, бо там створюють передове озброєння.

Нині в Україні є зразки набагато сучасного і потужного озброєння. Приміром, ракетний комплекс "Вільха" та крилаті ракети "Нептун". І вони українські.

"Вільха-М"
"Вільха-М"5 канал

Про їх створення заговорили 2014-го. Коли усвідомили, що Росію поки що нічим навіть налякати. На початку російсько-української війни тодішнє керівництво країни зрозуміло: на допомогу партнерів розраховувати варто, але насамперед треба розвивати свою оборонку. Олександр Турчинов особисто контролював випробування наших ракет.

"Саме ці розробки – вони кращі, ніж російські аналоги. І головне те, що це керовані ракети. Тобто 12 ракет, які є у пусковій установці, вони 12 цілей вражають. Вільха М – це же більша дальність. Там точно ракета може вражати ціль. Ну і, безумовно, ми відновили на озброєнні України крилаті ракети. Ракета "Нептун" забезпечує наш захист і Чорноморського, і Азовського узбережжя і може знищувати будь-яку ціль у Чорному і Азовському морі навіть у портах базування", – говорить Олександр Турчинов, в.о. президента України (2014), секретар Ради нацбезпеки і оборони (2014-2019).

Крилата ракета "Нептун"
Крилата ракета "Нептун"Міноборони

Тож власне сучасне і потужне озброєння у нас є.

Військові, які за будь-яку ціну і з будь-яким озброєнням захищатимуть території, теж є. І міжнародної підтримки не бракує. Допомогу постійно підкидають не лише з США, а й з Литви, Туреччини та від інших партнерів. Тоді чому впродовж останніх років ми не те що не відвойовуємо бодай якийсь клаптик землі, а втрачаємо своїх захисників?

"Вони тасують колоду своїх кадрів. Достатньо умовних кадрів, яких навіть близько не підпускали до керівництва збройних сил", – говорить Турчинов.

За останні 2 роки у кріслі міністра оборони змінилося вже троє. До 2019 посаду обіймав генерал Степан Полторак. Утім він був незручним для нової верхівки.

Нова влада – новий міністр. Вакантне місце посів підприємець Андрій Загороднюк. У міністерському кріслі пробув трохи більше пів року. Не склалося. На заміну йому всадовили генерал-лейтенанта Андрія Тарана. Кілька місяців його позаштатним радником був журналіст Юрій Бутусов.

Журналіст говорить: "У нас міністра нема. Це пусте місце. Це людина, яка навіть заробітну платню не може на восьмому році війни налагодити".

І ця проблема надто опускає руки військових, коли в окопах треба давати відсіч ворогу. Але в уряді про 1,5 мільярди боргів військовим, – стільки нарахувала опозиція і волонтери, – заперечують.

"Заборгованостей на сьогоднішній день перед військовими по обов'язкових виплатах в нас немає і бути не може", – заявив прем'єр Денис Шмигаль.

Олександр Турчинов, в.о. президента України (2014), секретар Ради нацбезпеки і оборони (2014-2019), каже: "Цинічна брехня. "У нас немає ніяких заборгованостей, у нас немає ніяких заборгованостей!" – а під час Дня захисника країни президент підписує указ про негайні виплати по заборгованостям по Збройних силах".

Борги у міністерства є не лише перед військовими, а й перед державою. Все через іншу проблему – провалене Державне оборонне замовлення. Як це працює? Тільки-но Міноборони підписує контракт із компанією, яка виготовлятиме для держави, приміром, гармати, то переказує підприємству аванс: дає гроші за техніку, якої ще немає. За рахунок цього авансу техніку і роблять. Але є одне але. Переважно приватні компанії, з якими укладають договори під грифом "Цілком таємно", дедалі частіше затягують процес виготовлення. У результаті гроші платників податків компаніям надійшли, а техніку чекають по кілька років. І йдеться не про суму 2 мільярди, як з виплатами військовим. А про значно більшу.

Виготовлення військової техніки в Україні
Виготовлення військової техніки в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Підтверджують це і в провладній партії.

"Слуга" Ірина Верещук, членкиня Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, каже: "Дебіторська заборгованість величезна. На сьогодні це виросло у 8 мільярдів".

Зрештою, мільярди боргів у Міноборони визнали. Наприкінці вересня пообіцяли їх якнайшвидше погасити. Армія чекає.

"У військово-політичного керівництва відсутнє стратегічне бачення і розуміння", – каже Турчинов.

"Завжди було відсутнє і відсутнє зараз оборонне планування", – підкреслює Юрій Бутусов.

І ось цю третю, та чи не найважливішу проблему, бачать, здається, всі. Але офіційний Київ про неї мовчить.

Роман Костенко, секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, каже: "На даний момент ми не маємо стратегічного плану застосування збройних сил. Ми не маємо плану розвитку озброєння військової техніки до 2025 року. Тобто ми сьогодні плануємо нове державне замовлення на 2022 рік, не знаючи, що потрібно для цього збройним силам. І план розвитку збройних сил теж відсутній".

За відсутності стратегії, грошей на наступний рік державній оборонній машині таки докинули.

Фінансування війська наступного року зросте. Міноборони додадуть майже 13,5 мільярдів гривень. Головному управлінню розвідки 471 мільйон, а Службі зовнішньої розвідки – 450 мільйонів. І цей, на перший погляд, позитивний момент за таких обставин перетворюється на нову проблему.

Фінансування розвідки
Фінансування розвідки5 канал / Час. Підсумки тижня

Роман Костенко, секретар Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, каже: "Верховна Рада, ми готові дати більше коштів. Але вони не можуть витратити навіть те, що вже є у них. І скільки б ми не дали, все одно наш менеджмент їх не витратить. От у чому проблема".

І проблема ця – системна. За даними Рахункової палати, із 22 мільярдів, запланованих на оборонне замовлення цього року, Міноборони не використало 8, і до кінця року цифра може становити 15 мільярдів. Це найбільший показник повернення коштів у держскарбницю за останні роки.

Витрати в оборонному секторі
Витрати в оборонному секторі5 канал / Час. Підсумки тижня

Роман Костенко каже: "Давати більше, забирати, наприклад, щоб вони просто повертались на склад – це дуже неправильно".

За таких умов крісло вже під нинішнім міністром оборони знову хитається. А це точно не додає позитиву іміджу України за кордоном. І не збільшує бажання наших партнерів допомагати. Бо хто захоче віддавати гроші чи зброю керманичам, які не вміють розпорядитися отриманим?

Юрій Пугач, Вікторія Ковальова, Віктор Сніжко, Євген Школьнік та Артур Волосов, "Підсумки тижня"

Дивіться також фотогалерею за темою:

До ВМС України передали перші ракетні комплекси "Нептун" – фотогалерея

Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ
/
Береговий мобільний ракетний комплекс з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" передали до ЗСУ

Попередній матеріал
Виверження вулкану на Канарах: як стихія змінила життя людей та чи загрожують Україні глобальні кліматичні зміни
Наступний матеріал
"У наркоми – через ліжко": як більшовик-недоучка закрутив роман із подружкою Леніна – і зробив кар'єру
Loading...