4-й блок ЧАЕС
4-й блок ЧАЕС 5 канал

€1,5 млрд, 7 років, 10 тис. інженерів: ЧАЕС офіційно передали нову захисну арку

Читайте по-русски
Незабаром у Зоні відчуження мають створити всі принади для туристів та науковців: нові маршрути, електронні квитки, онлайн-оформлення перепусток і стабільну роботу мобільних операторів

Сталеву арку над 4-м реактором Чорнобильської АЕС введено в експлуатацію. Будували захисне накриття близько 10 тис. інженерів протягом 7 років. Усі роботи профінансувала міжнародна спільнота із майже півсотні країн світу. Конструкція має захищати довкілля від впливу радіоактивних речовин, що містяться довкола зруйнованого реактора. Бачив велетенську споруду зсередини і кореспондент "5 каналу".

Завдовжки – як два футбольні поля, завширшки – як три. Це найбільша рухома конструкція в світі, наголошують інженери Чорнобильської атомної електростанції. Залізна арка накриває 4-й реактор. Керівництво атомної станції запрошує журналістів і показує, що відбувається під аркою.

"Це той об'єкт "Укриття", який був побудований у 1986 році та протягом періоду стабілізаційних заходів. Ми знаходимося під арочним простором. Це все внутрішня обшивка. Сам зруйнований реактор закритий тими спорудами, які були зведені в 1986-му", – розповідає заступник головного інженера з об'єкту "Укриття" ЧАЕС Сергій Кондратенко.

Апокаліптичні труби, похмурий бетон та іржавий метал. 4-й реактор має такий самий вигляд, як і 33 роки тому. Доза радіації довкола нього місцями – небезпечна і в декілька разів перевищує норму. Що ближче – тим доза стає небезпечнішою: "Тут – у десятки разів. Якщо підійти ближче до "Укриття" – то і в тисячу разів".

Захисного укриття, яке побудували після ядерної катастрофи 86-го – виявилося недостатньо. У 2012-му почали будувати велетенську арку. Гроші – а це 1,5 млрд євро – дали міжнародні донори. Іноземці фахівці зводили конструкцію понад 7 років. До робіт залучили близько 10 тис. інженерів.

"Сам проект унікальний. Адже надзвичайно велика споруда була змонтована в агресивному середовищі. Насамперед йдеться про радіоактивне забруднення. Ми зводили арку за 400 м від об'єкта "Укриття" – це було для того зроблено, щоб убезпечити працю людей та їхнє здоров'я", – пояснює провідний інженер Ксавьє Бус.

Нині захисна сталева арка готова до експлуатації. Міжнародний підрядник, який виконував усі роботи, символічно передає ключі від нового безпечного конфайнмента — новій українській владі.

"Досі Чорнобиль був негативною частиною бренду України. Настав час це змінити. Ми маємо перетворити нашу проблему на нашу перевагу", – зауважує президент України Володимир Зеленський.

Під час візиту до Чорнобиля Зеленський підписав указ щодо розвитку Зони відчуження. Вже незабаром тут мають створити всі принади для туристів та науковців. А це і нові маршрути, електронні квитки і онлайн-оформлення перепусток та стабільна робота мобільних операторів. Безпеку гарантуватиме конфайнмент.

"Арка життя", або ж саркофаг, який накриває 4-й реактор Чорнобильської АЕС, за інформацією дослідників та інженерів, має протягом 100 років берегти довкілля від впливу радіоактивних речовин, що там знаходяться.

Із Зони відчуження, Мирослав Солонар та Орест Пона, "5 канал"

Попередній матеріал
Як жили "українці" 6 тис. років тому: археологи зробили неочікуване припущення про побут трипільців
Наступний матеріал
Мирослав Гай: Свого часу Янукович скасував парад до 20-ї річниці незалежності
Loading...

"Персонал діяв активніше, люди кидалися вперед": ріст інтересу до ЧАЕС викликає побоювання в ліквідаторів

У "Вікіпедії" розвінчали міф про "чорнобильських водолазів"

Чорний дзвін у пам'ять: Гройсман відвідав жалобні заходи в зоні відчуження

"Ціною власного життя врятували мільйони": в Черкасах вшанували ліквідаторів аварії на ЧАЕС

"Чорнобиль: сучасне обличчя": фотограф створив виставку, присвячену роковинам катастрофи на ЧАЕС

Роковини трагедіїї на ЧАЕС: як люди вшановували пам'ять загиблих унаслідок катастрофи