Конфайнмент на ЧАЕС
Конфайнмент на ЧАЕС 5 канал

Унікальні кадри: новий велетенський саркофаг на ЧАЕС уперше показали зсередини

Читайте по-русски
Захисна конструкція на ЧАЕС – найбільша рухома споруда, яку коли-небудь зводили у світі

Екскурсію новим саркофагом на ЧАЕС уперше провели журналістам. Конфайнмент зводили майже десятиліття. Розрахований він на 100 років. Через кілька тижнів конструкцію закінчать вводити в експлуатацію та передадуть в управління українській владі. Який вигляд має велетенська захисна "Арка" зсередини – унікальні кадри в сюжеті.

Під пильним наглядом інструкторів і в ретельно вбраному спорядженні – журналістів уперше пускають усередину нового велетенського саркофагу на ЧАЕС. Під собою він ховає залишки розтопленого 4-го реактора та 200 тонн високорадіоактивних речовин.

Почали його зводити у 2012-му. Конструкцію закінчили у 2016-му. Нині поступово вводять в експлуатацію. Дотепер зруйнований енергоблок був захований під бетоном і металом – так званим першим Саркофагом", який звели за 206 днів одразу після аварії. Він частково зруйнувався від радіоактивного випромінювання та атмосферних перепадів і не захищав від радіоактивного пилу.

Тепер старий об'єкт "Укриття" почнуть частково розбирати. Радіоактивні елементи – утилізовувати. Можливі викиди радіації має витримати нова арка, кажуть науковці.

"Це був дуже тривалий проєкт. Ми розпочали його у 1998-му, а перед цим довго готувалися, проводили дослідження й закуповували необхідні матеріали. Контракт на будову укриття підписали 2007-го, відтоді вже минуло 12 років. Стільки часу витратили на дизайн і будову конструкції, яка зараз за моєю спиною. Вся програма обійшлася у понад 2 млрд євро, а сам конфайнмент – у 1,5 млн. Україна зробила великий вклад у його будову: не лише надала місце й робітників, але й допомогла фінансами", – звітує директор відділу ядерної безпеки ЄБРР Бальтазар Ліндауер.

За 33 роки після аварії рівень опромінення поблизу блока і досі в десятки, а то й сотні разів перевищує норму. Про це нагадують зусібіч розклеєні написи й позначки дозиметра. Втім, завдяки новому конфайнменту, під самою аркою, в операційних кімнатах та поблизу саркофага – показники не набагато перевищують норму.

Захисна конструкція на ЧАЕС – найбільша рухома споруда, яку коли-небудь зводили у світі. Через високий рівень радіації конфайнмент звели поряд, на спеціальному майданчику, адже над зруйнованим реактором було б дуже небезпечно. А потім конструкцію пересунули над блоком.

Це понад 36 тис. тонн металу, під якими можна розташувати 12 футбольних полів. Утім, навіть таке надійне укриття не вічне – від радіаційного забруднення захищатиме лише століття. Уже за кілька тижнів Європейський банк реконструкції та розвитку закінчить введення споруди в експлуатацію і передасть управління конфайнментом Україні.

"Європейський банк реконструкції та розвитку здійснює фінансування завдяки донорам, і тепер ми вже на фінальній стадії проєкту. 25 квітня – майже через 33 роки з дня катастрофи – конфайнмент успішно витримав тридобовий тест. За кілька тижнів буде виданий сертифікат про здачу об'єкта в експлуатацію і завершення проєкту", – уточнює голова Чорнобильського фонду з будівництва укриття ЄБРР Саймон Еванс.

Проте заступник керівника проєкту з будівництва укриття Віктор Залізецький зауважує: "Приходить усвідомлення, що Україна далі з цим об'єктом залишається один на один, без участі світової спільноти. На мій погляд, це неправильно, тому що залишаються завдання наступних періодів: це демонтаж нестабільних конструкцій, це поводження з паливмісними масами тощо".

Після завершення всіх випробувальних робіт, "Арка" може стати новою туристичною принадою. Після виходу американського серіалу "Чорнобиль" кількість охочих відвідати Зону відчуження значно зросла. Та чи пускатимуть пересічних мандрівників усередину саркофага, не відомо. Окрім безпечного конфайнмента, цього року на території ЧАЕС також має запрацювати й комплекс зі зберігання з твердими радіоактивними відходами та завод із перероблення рідких.

Христина Катарина, "5 канал"

Електричка через Білорусь та спецзахист: один день з життя працівника ЧАЕС – ФОТО

Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчуження
/
Зона відчуження
Зона відчудження
/
Зона відчудження
Зона відчудження
/
Зона відчудження
Зона відчудження
/
Зона відчудження
Зона відчудження
/
Зона відчудження
Зона відчудження
/
Зона відчудження

Попередній матеріал
ЦВК найближчої години розгляне скасування реєстрації Шарія і Клюєва – Парубій
Наступний матеріал
Сумнозвісний табір "Вікторія" готується до відкриття – батьки загиблих дівчат шоковані
Loading...

"Чорнобиль: сучасне обличчя": фотограф створив виставку, присвячену роковинам катастрофи на ЧАЕС

Роковини трагедіїї на ЧАЕС: як люди вшановували пам'ять загиблих унаслідок катастрофи

Заходи у 33-тю річницю аварії на Чорнобильській АЕС – відео

Встигнути до сутінок: волонтери взялися прибрати від сміття місто-привид Прип'ять

"Це не парк розваг, а місце ядерної катастрофи": екскурсовод розповів подробиці своєї роботи в Чорнобильській зоні відчуження

"Мріяли зустріти Новий рік у дивній атмосфері": у Прип'яті поліція затримала двох сталкерів