Пам'ять тих, хто вступив у бій із радіацією, вшанували в Чорнобилі. Так сталося, що у переддень роковин саме завершили тестову експлуатацію нового укриття 4-го реактора. Із зони відчуження – сюжет "5 каналу".
Чорний дзвін у пам'ять аварії лунає вже 33-й раз. До меморіалу на території станції покладають квіти, переважно червоні гвоздики.
За спинами учасників церемонії – височіє конфайнмент. Проект більш відомий під назвою "Арка". Нею накрили фатальний 4-й енергоблок та старий саркофаг у листопаді 2016-го. А закінчили випробовувати лише нині. Конфайнмент уже відпрацював перші експериментальні 72 години.
"Ми завершили перші випробування і тестову роботу арки. Ми приступаємо до оформлення документів для введення арки в експлуатацію. Насправді, це великий крок уперед у радіаційній та екологічній безпеці", – звітує міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.
Арку вагою у понад 36 тис. тонн, завдовжки 162 м і заввишки 108 м будували на відстані 500 м від самого реактора. Мета проекту – не дати поширитися радіоактивним речовинам, навіть якщо зруйнується старий саркофаг. Той поступово планують розібрати.
"Виконання робіт зі стабілізації нестабільних конструкцій, тобто їхнього демонтажу. Радіація – це ж не Святий Дух, вона сама по собі не літає, є носії. Так ось ця арка забезпечує безпечне виконання робіт, які тільки можна зробити там", – пояснює в. о. генерального директора ЧАЕС Сергій Калашник.
Загальна вартість такого масштабного проекту – 1,5 млрд євро.
"Ми відновили увесь комплекс заходів, якому з влади майже десятиріччями ніхто не приділяв уваги. Весь комплекс заходів, щоби забезпечити тут абсолютну радіаційну безпеку. Ми далі будемо продовжувати всі необхідні заходи, щоб повністю відновити цю територію", – наголошує прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
Однак про повну безпеку говорити зарано, вважають робітники зони відчуження. Радіація розпорошена плямами на території. За останні кілька років рівень радіації навколо об'єкта "Укриття" знизився в 10-20 разів, а от кількість туристів тотожно збільшилася.
Анна Брикова, Орест Пона, "5 канал"
Місто-привид: як повільно вмирає залишена людьми Прип'ять – ФОТО