У Харкові зростає попит на курси державної мови. Через закон, за яким у сфері обслуговування треба розмовляти винятково українською, власники бізнесу почали цікавитися мовним навчанням персоналу. Та освітяни кажуть – української в місті побільшало і в побуті. Харків'яни намагаються зламати раніше закріплений стереотип про російськомовний Харків. Подробиці дізнавалася журналістка "5 каналу".
На роботі – українська, в побуті – поки що російська. У житті баристи Миколи Пічунова української побільшало. Державну вивчав ще у технікумі. До запровадження закону ставиться позитивно. Та зізнається, іноді плутається.
"Ви знаєте, не сказав би що часто доводиться з цим зустрічатися", – каже бариста Микола Пічунов.
Микола разом із колегами – вже закінчив курс із вивчення української мови, який замовило керівництво кав'ярні. Особливо радіє, коли клієнти підтримують його.
"Бувають такі ситуації цікаві, коли ми починаємо з гостем спілкуватися українською мовою. Він вітається до нас на російській, але потім сам переходить на українську мову", – додає він.
Українською у сфері обслуговування заговорили з 16 січня. Відтоді до уповноваженого із захисту державної мови з Харківщини надійшло 15 скарг щодо недотримання законодавства. Та самі містяни зазначають – українську тепер чують частіше.
"Трішечки тяжко, тому що вся моя сім’ та родина спілкуємося російською мовою, але я вважаю, що це дуже гарний початок", – розповідає жителька Харкова Аліна Овчиннікова.
Житель Харкова Руслан зауважує: "багато людей – проти, я все-таки спілкуюся як би, особливо в Харкові, ну, не треба притискати права людей, ось".
"Я дуже, я дуже радію, бо зберігається мова, цеж прекрасно! Українська мова дуже гарна", – зазначає жителька Харкова Світлана.
Це – український мовний клуб в одному з освітніх центрів Харкова. Сюди приходять ті, хто хоче поглибити свої знання державної мови. Ольга Губко навчається тут близько місяця. В її групі ще майже десяток слухачів. Збираються тут раз на тиждень у вечірній час – після роботи. Жінка каже – результати вже є.
Рік тому жінка вирішила розмовляти лише державною. Каже, знадобився час, аби згадати, як це – мислити українською. Натомість отримала навіть деякі привілеї.
"Наприклад, якщо ти ходиш в один і той же магазин, то тебе вже там запам’ятовують, бо ти розмовляєш українською. А загалом – спокійно", – ділиться учасниця українського мовного клубу Ольга Губко.
Веселі завдання, ігри та сучасна лексика. Викладачка українського мовного клубу Ксенія Угненко на кожному уроці доводить – вивчати та удосконалювати мову можна цікаво.
"Граємося у все, що завгодно – дібрати слово, дібрати синонім", – підкреслює викладачка українського мовного клубу Ксенія Угненко.
Мовний клуб – безкоштовний, у Харкові працює четвертий місяць. Його організатори кажуть, що попит саме на українську останнім часом підвищився.
"Нам дуже часто зараз телефонують і просять або порадити тренера, або порадити людину, з якою можна займатися індивідуально", – каже керівниця освітнього центру Ірина Міньковська.
Нині окремого курсу корпоративного спілкування чекають і ресторатори Харкова. За інтенсив готові платити. Та хоча українська у сфері обслуговування – є вимогою закону, в освітньому центрі впевнені – це допоможе поширити її у побуті. Головне - почати розмовляти.
Оксана Нечепоренко, В’ячеслав Кузьменко, Харків, "5 канал"