Дуб Залізняка
Дуб Залізняка we.org.ua

Від шкідників та інфекцій: як лікують тисячолітній "Дуб Залізняка" на Черкащині

Читайте по-русски
Щороку стан дерева значно погіршується, а рятувати його стає все складніше

Ліки для дуба. На Черкащині рятують тисячолітнє дерево. Велетень росте на території заповідника "Холодний Яр". Але щороку йому загрожують хвороби та шкідники, які дедалі більше вражають рослину. Як допомагають дубу вижити – знає журналістка "5 каналу" Яна Лимаренко. 

На багатті закипає вода для лікувального розчину – це суміш хімікатів від шкідників, які їдять деревину, а згодом гризтимуть листя.

Щоб обробити всі гілки – треба більш як 10 відер розчину і 5 годин часу. Це роблять спеціалісти з догляду за деревами – арбористи. Вони працюють на 30-метровій висоті, саме стільки дуб сягнув угору. Потім обрізатимуть сухі гілки.

"Звідси складно визначитися, які гілки ми будемо відрізати, а які – ні. Він ще ж не розпустився, не видно, вона суха чи вона жива. Ми заліземо, подивимся, якщо якась частина є таких, то спиляємо", – каже арборист Петро Гордієнко.

Крону рятують, а корені не можуть, усе тому, що їх уразив деревний гриб. Способу побороти його не існує – можна лише щороку рубати нарости з коренів вручну.

Є в дуба і шкідники, труїти яких забороняє Червона книга. Тому стовбур, який має 9 метрів у діаметрі – рідкісні жуки-вусачі зрешетили вщент. Боротися з ними дозволено лише вручну. Влітку працівники заповідника визбирують їх – і відносять подалі в ліс.

"Оце вони роблять таке з деревиною, слава богу, що вони гризуть тільки мертву деревину, а не живу, але фізично вони теж пошкоджують і гілки, де частина сухої деревини – вони досить небезпечні", – каже завідувач філії "Холодний яр" національного заповідника "Чигирин" Богдан Легоняк.

У 90-х роках дерево мало не втратили, дуб почав стрімко всихати. Тоді навколо крони зробили отвори, в які закачали спецдобрива, чимало їх закопали й під сам корінь. Зараз фахівці хвилюються, щоби велетень не загинув від посухи, тому двічі на тиждень поливають його.

Реліктовий дуб названий у честь Максима Залізняка, ватажка козацького повстання Коліївщина, він діяв у цих краях. За інформацією місцевих краєзнавців, тут бували Тарас Шевченко і Богдан Хмельницький.

Порятунок дуба коштує чималих грошей, які заповідник попри те, що дерево визнано пам'яткою природи – не отримує. Лікують дуб за кошти благодійників.

"Коштів для обробки, для всього того що потрібно тут зробити – держава не виділяє, скільки років ми закладаємо у бюджет – але, на превеликий жаль, ця стаття бюджету не фінансується", – каже авідувач філії "Холодний яр" національного заповідника "Чигирин" Богдан Легоняк.

Щороку подивитися на дуб Залізняка приїздять близько 50 тисяч туристів. Фахівці оцінюють стан дерева як задовільний та прогнозують, що за хорошого догляду він зеленітиме ще довго.

Це підтверджують і щорічні обстеження – дуб постійно росте і плодоносить.

Яна Лимаренко, Вячеслав Ромодан, Черкаська область, "5 канал"

Попередній матеріал
У Харків привезли кисневі діжки, які не могли доправити через аварію Ever Given у Суецькому каналі
Наступний матеріал
На Дніпропетровщині легковик збив двох підлітків – у якому стані постраждалі
Loading...

У заповіднику Асканія Нова отруїли 200 червонокнижних сірих журавлів

Поліція розслідує загибель понад 180 червонокнижних журавлів у "Асканії-Нова"

Унікальна знахідка: на території "Софії Київської" археологи виявили залишки будівлі XIІ-XIIІ століть

На директорку та заступника нацпарку "Тузлівські лимани" напала родина бізнесменів

"Зайці ходять просто по садибі": як лісничі відновлюють флору та фауну на Донеччині

Скандал через скульптуру на Львівщині: що кажуть археологи та мешканці села Дуброва