Дерево
Дерево 5 канал

1100-річне дерево на Черкащині: як арбористи доглядають за легендарним дубом

Читайте по-русски
Щороку подивитися на велетня приїздять близько 50 тис. туристів

1100-річного дуба рятують на Черкащині. Велетень росте на території Холодного Яру, але реліктовому дереву загрожують чимало хвороб та шкідників, які щороку дедалі більше йому шкодять. Тому тричі на рік дерево оглядають фахівці та обробляють спецзасобами. Айболіти дерев – арбористи – обробляють тисяча сторічного дуба засобами проти шкідників та грибків, які намагаються знищити 30-метрового велетня. Фахівці приготували десяток відер лікувального розчину хімікатів, інформує "5 канал". 

Далі – відпилюють сухі гілки з крони. Основні стовбури намагаються зберегти. А щоб ті не розросталися у різні боки, кілька років тому зробили для гілок спеціальну канатну систему. Арборист Петро Гордієнко щороку приїздить сюди лікувати дуба. Каже, більше ніде в Україні такого догляду дерева не мають.

"Кожну гілку обробляємо оцією штукою там зверху. Це треба, щоб люди дуже сильно обожнювали дерево, щоб треба було це аж так рятувати. Ми в основному лікуємо дерева, у сенсі зрізаємо", – каже Петро Гордієнко.

А от корені така обробка не врятує, адже на них паразитує давній деревний гриб. Шкідника постійно вирубує вручну з коренів Богдан Легоняк, завідувач філії "Холодний Яр" заповідника "Чигирин". Разом із паразитом викидає шматки уже втрачених коренів.

"Пошкоджує саме коріння дерева, а це значно небезпечніше ніж те, що гриб поселиться десь на стовбурі, результати ми її вже бачимо, ми бачимо пошкодження всередині. І бачимо ось цю гілку і у нас є наслідки – ця гілка почала всихати", – каже Богдан Легоняк, завідувач філії "Холодний Яр" заповідника "Чигирин".

У реліктового дуба діагностували рідкісні хвороби. Його стовбур атакують червонокнижні жуки-вусачі. Десятисантиметрових комах нищити не можна, а вони тим часом уже зрешетили стовбур, який в Обхваті 9 метрів.

"Літом звідси із оцих дірок вилазять величезні жуки, ми їх переносимо на інші території, то буває що і цілий мішечок, а то і два мішечки. Буває за день 40 штук", – розповідають.

У 1990-х роках дерево мало не втратили, дуб почав засихати, тоді в 70-сантиметрові свердловини біля стовбура залили спецдобрива, також під корінь закопали органічні добрива. Зараз фахівці хвилюються, щоб велетень не загинув від аномальної посухи.

Імпровізований водопровід до дуба, канавою качають воду до дерева, адже тут рівень ґрунтових вод значно впав.

Реліктовий дуб назвали на честь Максима Залізняка – лідера селянського повстання Коліївщини, який діяв у цих краях. За інформацією місцевих краєзнавців, тут побували Богдан Хмельницький і Тарас Шевченко. І хоча цей дуб визнаний державною пам'яткою природи, але коштів на його лікування заповідник не отримує.

"Кошти шукаємо де можем, на превеликий жаль жодної копійки із державної скарбниці, державного бюджету, ми не отримуємо, все, що зроблено – кошти меценатів", – говорить Богдан Легоняк.

Щороку подивитися на дуб приїздять близько 50 тис. туристів. Фахівці запевняють: дерево прийматиме туристів ще довго завдяки ретельному догляду. Тричі на рік його оздоровлюють. Тож дуб-патріарх продовжує ширшати в діаметрі і майже щороку плодоносити.

Яна Лимаренко, В'ячеслав Ромодан, Черкаси, "5 канал"

Попередній матеріал
"Останньою краплею стала зневага до людей": борець Богдан Грицай пояснив, чому відповів Усику
Наступний матеріал
"Городище Оствиця": як у Рівному облаштовують історичний парк просто неба
Loading...

З 11 травня в Україні можуть відкрити парки та непродовольчу торгівлю – Шмигаль

Продовжити, але пом'якшити: чому музейники проти карантинних нововведень та що радять експерти

Невідомі підпалили столичний Голосіївський парк, вогонь перекинувся на ліс

У МОЗ пояснили, чи можна під час карантину гуляти навколо будинку

Що означає посилення карантинного режиму на вихідних і чи дотримуються його на Київщині

Синоптики зробили прогноз на вихідні: "Жвавий антициклон вижене негоду, як поліцейський бігуна з парку"