Скульптура Божої матері
Скульптура Божої матері 5 канал

Скандал через скульптуру на Львівщині: що кажуть археологи та мешканці села Дуброва

Читайте по-русски
Історики стверджують, що споруда спотворила історичний рельєф

Cкандал через капличку Божої матері на Львівщині. Місцеві археологи звинувачують мешканців села Дуброва у спотворені архітектурної пам'ятки національного значення "Стільське городище". Мовляв, селяни самовільно встановили скульптуру Божої матері на території історико-культурного заповідника. Без дозволів та погоджень. Натомість, місцеві переконують: жодної історичної цінності ця земля не має. З'ясовувати законність спорудження на території заповідника взялися правоохоронці. Розбиралась у ситуації кореспондентка "5 каналу" Марта Шикула.

Акцією протесту зустрічають обурені мешканці Дуброви комісію архітекторів та обласних чиновників, які приїхали з'ясовувати, чому на території заповідника з'явилася новобудова. А саме – капличка Божої матері. Селяни переконують: споруджували її гуртом.

"Разом, спільними силами і спільною думкою ми захотіли поставити. По всіх селах є. Ми думали, це буде красиво, не думали, що таке буде. Кому Бог мішає?" – говорить Остап Козій, мешканець Дуброви.

Скульптуру Божої Матері селяни встановили на території "Стільського городища", де до 993 року існувала столиця Білих Хорватів. Капличку спорудили біля урочища Диравець на місці язичницького святилища: печерного монастиря. Дозволів на будівництво постаменту Богородиці селяни не брали. Гроші збирали самотужки.

"Я як голова був поставлений перед фактом, коли вже фундамент був залитий. Люди зробили подарунок до свята села, який буде 19 серпня. Своєю працею і коштом", – каже Андрій Васильковський, голова Тростянецької ОТГ.

Будівництво каплиці на території заповідника "Городища" обурило львівських археологів та істориків. Кажуть: споруда спотворила історичний рельєф.

"Найбільш поширеною думкою є, що починаючи з 8 століття тут спершу функціонував поганський культурний центр. Мова йде про камінь дирявець. А скоріше всього в 11 столітті відбулася християнізація і на цьому місці був побудований християнський монастир", – розповідає Олександр Сілаєв, археолог.

"Зруйнували вигляд на весь об'єкт. Чому от тут не поставили? Це комплекс ,аналогів якому немає у світі. Це таке саме як Стоунхедж. Що я вам лекції тут буду читати?" – каже Орест Корчинський, директор історико-культурного заповідника "Стільське городище".

Селяни переконують: місце, де встановили скульптуру Матері Божої, ніколи не було архітектурно-історичною цінністю. Кажуть: це звичайна скеля, у якій предки зберігали овочі.

"Те, що вони говорять, що тут монахи милися та не монахи. То наші предки довбали ті скелі, щоб зробити пивнички. Вони привозять туристів по 2-3 автобуси. Ті тут побичують, насмітять, а ти потім прибирай", – розповідає Олег Скварок, мешканець Дуброви.

"Кажуть, що тут є історичне щось. Але ми нічого історичного не порушили. Тут нічого немає", – вважає Тарас Михалейко, мешканець Дуброви.

Натомість в обласному департаменті архітектури переконують: територія "Стільського городища" є частиною архітектурного комплексу пам'ятки національного значення.

"Земля має історичне значення, це пам'ятка археології національного значення. На якій знаходять точкові об'єкти. Тому будь-які роботи без визначення меж треба було зупинити. Треба було звернутися до нас, ми б надали роз'яснення, які роботи тут можна робити", – говорить Ганна Харун, начальниця відділу охорони історичних пам'яток Львівської ОДА.

За фактом пошкодження історико-культурного заповідника правоохоронці відкрили кримінальне продовження.

"За знищення пам'ятки архітектури національного значення передбачено декілька видів адміністративної відповідальності. Кримінальна відповідальність. І відповідальність згідно з законом про архітектурну спадщину", – говорить Володимир Купецький, керівник Миколаївської районної прокуратури.

Крім розслідування кримінального провадження щодо знищення культурно-архітектурного надбання, поліція встановлює учасників акції протесту. Там кажуть, що селяни не дотримувалися правил карантину, тож їм загрожують штрафи.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львівська область, "5 канал"

Попередній матеріал
Не бажаючи займатися складними питаннями, влада вирішила просто скасувати медреформу – Ковтонюк
Наступний матеріал
"Поля кишать російськими окупантами": що відбувається у прифронтовій Мар'їнці – репортаж
Loading...

Трагічна смерть дитини в Запоріжжі: що кажуть свідки та місцева влада

У Запоріжжі на дівчину впала 200-кілограмова скульптура – дитину врятувати не вдалося

Матір драконів по-українськи: металеву Дейенеріс Таргарієн створив коваль із Рівненщини – відео

На Майдан Незалежності привезли "Залізний трон українського сходу" – включення

Відчути архітектуру на дотик: в Одесі відкрили три скульптури для незрячих людей

Знайшли вцілілого ангела, який прикрашав Нотр-Дам – фото