300 школярів із різних шкіл Дніпропетровської області взяли участь у грі-імітації, яка повністю моделює процес виборів. Старшокласники сформували виборчу комісію, обрали секретаря, координаторів й опитувачів екзит-полу. Програми кандидатів, за яких мали проголосувати неповнолітні виборці – реальні. Щоправда, персоналії політиків, які нині йдуть на вибори з цими програмами, – зашифровані.
Усе, як має бути на справжній дільниці в день голосування. 9-класниця Марія Трофименко ретельно вивчила тонкощі своєї ролі у грі "Вибори". Дівчина – заступник голови комісії, одне з її головних завдань – не допустити фальсифікацій.
"Якщо будуть халатні спостерігачі, то це буде не складно. Просте статистика є така, що на 100 голосів дорослих виборів припадає десь 12 фальсифікацій", – каже "заступник голови виборчкому".
Процес голосування розпочався. Кабінка для голосування і скриньки – справжні, бюлетені – саморобні. Їх підготували для трьох десятків виборців – старшокласників 4 середніх шкіл. Учням у школах запропонували ознайомитися з 10 програмами реальних політиків – кандидатів у президенти. Щоправда, де чия – приховали. Зашифровані й прізвища в бюлетенях.
За кілька годин голосування – жодних фальсифікацій. Підраховує голоси секретар виборчої комісії – 10-класниця Катерина Музиченко: "Якщо працювати чесно, то це така сама робота, як і всі. В ній нема нічого складного".
Нічого складного у процесі голосування немає – підтверджує і Микита Федорчак. Хлопець хоче провести таку саму гру у своїй школі №21, де він є президентом: "Найскладніше у виборчому процесі, як мені здається, це все організувати. Підготувати списки всієї школи, пронумерувати від 1 до 700, й ім'я по-батькові секретаря бігати з флешкою забирати".
Навчити підлітків голосувати й обирати – головна мета гри, кажуть організатори проекту. Право голосу мають громадяни, яким виповнилося 18 років. За статистикою, виборці у віці від 18 до 25 років мають найменшу активність.
"Діти й молодь боїться розмови з владою сьогодні. І от якраз такі методи неформального спілкування підходять для того, щоб вийти з цієї ситуації", – впевнений співорганізатор проекту Сергій Кривогуз.
Результати виборчої гри організатори обіцяють оприлюднити після завершення справжніх виборів, які в Україні відбудуться 31 березня.
Наталя Світлова, Олександр Пронський, Дніпро, "5 канал"