Бронежилети, каски, записники й інші предмети, які мають одночасно і трагічну, і героїчну історію. Особисті речі загиблих Героїв зібрали у Львівському музеї українського воїна. Предмети, що мали армійці на передовій, до музею відали рідні. А на відкриття прийшли побратими. Що презентували, бачила журналістка"5-го" Марта Шикула.
У цьому бронежилеті 10 липня військовослужбовець 24-ї бригади Тарас Матвіїв загинув поблизу села Троїцького на Луганщині.
"Усе, як було з фронту, як хлопці привезли. Ось тут ще кров ... ми не змивали .... це кров нашого сина, тут теж... а це шолом", – показав батько загиблого Героя України Тараса Матвіїва.
За героїзм Тарас посмертно ушанований звання Герой України. Нині речі воїна, які були з ним на передовій, батьки героя передають до музею.
"Годинник, молитовник, він завжди був при ньому. Головний його оберіг – це є псалом 90 і 50 і інші молитви, які я йому писала завжди від руки, коли він ішов на бойові завдання, він з ними і загинув", – розповіла мати загиблого Валентина Матвіїва.
Військовий одяг та особливі світлини чоловіка до музею принесла вдова генерала Сергія Кульчицького. Військовослужбовець загинув у Слов'янську. Вертоліт МІ-8 підбили терористи у травні 2014-го.
"Не так просто віддавати ці речі, бо це частинка його. Розумію, що є ще 10 сорочок і їх ніхто носити не буде. Але все одно біль у душі, наче кусочок серця, кусочок себе .... Фотографія зроблена напередодні його смерті 22 травня 2014 року, він у гелікоптері, у такому ж потім і загинув", – каже вдова Надія Кульчицька.
Серед експонатів – і фронтовий блокнот героя України Андрія Кизила. Він загинув узимку 2017-го внаслідок влучення артилерійського снаряду поблизу Авдіївки.
"Тут він по пунктиках розклав події на Алмазі. Тут все записано, наступ, Алмаз 2, відхід, 200, 300, вивезення 200...", – показує блокнот вдова Андрія Кизила Оксана.
Експонатами з передової в музеї стали особисті речі шістьох загиблих Героїв України, які народилися та навчалися на Львівщині. Нині це найцінніше в музеї.
"Кожна річ розповідає. Дивишся на річ і пізнаєш героя, коли пізнаєш героя, цікавишся його, життям, коли він жив, творив", – зазначає керівник 58-го Будинку офіцерів Віталій Провозін.
"Хотілося б, щоб у цьому музеї в цій залі таких речей більше не з’являлося. А якщо й з'являться, то з такою перспективою, що колись ця людина прийде і скаже: "Так, це мій ніж, годинник, мій прапор або мій захисник". Тільки так", – наголошує військовослужбовець 24-ї окремої мехбригади Джеміль Ізмаїлов.
Виставку особистих речей героїв присвятили до Дня Збройних сил України. Першими її оглянули рідні воїнів та побратими.
"Нехай вони нагадують просто людям, що в нас російсько-українська війна з агресором, який вбиває наших громадян", – зауважила мати загиблого Героя.
"Щоб жертви не були даремними. Для того вони там воювали, щоб ми там спокійно жили", – переконує батько полеглого Тараса.
Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"