Від сходу сонця до пізнього вечора родина фермерів Олени та Олександра із села Юрківка на Запоріжжі пораються біля власноруч вирощеної городини. У теплицях – солодкий перець, огірки та помідори.
"Ми вирощуємо 6 сортів перцю різної форми. Надіємося на те, що вистачить у нас сили довести його до ладу і отримати гарний врожай. Із такої площі, як ми посадили, 3-4 тонни ми думаємо, що ми зберемо", – сподівається фермерка Олена Котик.
Найбільше господарі пишаються помідорами. У своїх теплицях вирощують із десяток сортів томатів.
"Пінк леді" рожевий, високорослий. Ніжна м'якість, без прожилок. Приблизно 12-15 кілограм з одного куща", – розповів Олександр.
Цього сезону взялися вирощувати новий сорт – ранніх рожевих помідорів, але погода підвела.
"Була тепла зима, а тоді холодна весна, і це сказується на урожайності. Ми пізніше висадили, пізніше отримаємо продукцію, і недоотримаємо її в кінці сезону, це точно. Ну, процентів буде на 20-30 менше, ніж взагалі", – каже фермер Олександр Підлужний.
Через холодну весну фермерам не вдалося заробити на ранніх огірках, їх висадили пізно і температура не сприяла росту. Тепер аграрії сподіваються на осінній врожай.
"У цьому році будемо планувати другу ланку посадки огірка, тобто через 2-3 неділі вирвемо той ранній огірок і засадимо новим, щоб на вересень. Коли люди почнуть консервувати, для нас це вигідно тим, що ціна на нього у вересні підіймається", – пояснив фермер Ярослав Котик.
Вирощену городину фермери продають на ринку самі. Кажуть, що овочів цього року буде вдосталь, та чи зароблять на цьому, зараз спрогнозувати складно.
"На минулому тижні огірок був 30, зараз 10. Ну, різниця дуже велика. Тому прогноз скласти – це не стала ціна, у нас в Україні нема сталої ціни ні на що", – підкреслює Олена Котик.
А це вже Львівський ринок. Переважно тут нині на прилавках продукція українських фермерів. З імпорту лише картопля, цибуля, солодкий перець та баклажани. На ятці продавчині Наталі Покан – усе вітчизняне. Городина з Херсона, Закарпаття та Тернополя. За помідори в середньому править 35 гривень, огірки – 16, найдорожчий солодкий перець – його ціна від 50 гривень.
"Ціни практично такі самі, як були в минулому році. Огірок минулого тижня був дешевший. Як великий попит – вони ціну піднімають, малий попит – ціну знижують. Зараз кабачок і огірок підріс у ціні, помідор тримається на місці. Картопля росте в ціні так само, не знаю чому", – каже продавчиня Наталя Покан.
На високі ціни нарікають покупці. Люди кажуть: торік на 100 гривень можна було купити городини набагато більше.
"Помідори, полуниця, петрушку і овочі. Обійшла весь ринок, знайшла те, що подешевше і непогане, а так мені як пенсіонерці ціни дуже кусають. Минулого року було дешевше, цього року якось важче", – переконує мешканка Львова Лариса Лактіонова.
Експерти кажуть: на ціни вплинула погода.
"Погодний фактор дуже впливає на ринок, через погоду дуже погано дозрівають огірки, помідори і вся інша теплична продукція. Вибірки відбуваються нерегулярно, особливо коли йдуть дощі. Це взагалі проблема. Ці культури також хворіють через волого і холодну погоду", – пояснила керівниця департаменту аналітики ринку Тетяна Гетьман.
Експерти запевняють: нинішні ціни на овочі та фрукти нижчі, ніж були на початку червня. Але чи знизяться ще і коли це станеться, спрогнозувати складно, адже все залежить від погоди.
Марта Шикула, Євген Радіон, Запорізька область, Львів, "5 канал"