Сади перемоги висадили на Черкащині. Всеукраїнську ініціативу започаткували минулої весни. Все, щоби споживачі не відчували дефіциту городини, коли росіяни окупували сільськогосподарські землі в кількох областях України. Підтримують проєкт іноземні інвестори. На Черкащині громади вже вдруге висаджують популярні овочі. Як триває процес, бачила Яна Лимаренко.
Учасник руху "Сади перемоги" Володимир приїхав глянути, як сходить городина на полях. Каже: висадили пізно через затяжні дощі. А зараз сухо, якщо найближчим часом дощу не буде – треба поливати.
"Торік ми посівний матеріал збирали з усіх усюд, де тільки можна взяти, надавали як люди, так і підприємці, цього року ми виграли конкурс сади для перемоги, в рамках цього конкурсу ми придбали професійне насіння. Це збільшить урожай в півтора-два рази і культури вони не такі прихотливі, на них треба вносити менше фунгіцидів, вони більш стійкі до грибкових захворювань", – розповідає в.о. начальника економічного відділу Білозірської ОТГ Володимир Фатенко.
Цього сезону посадили голландське та французьке насіння. Разом із засобами захисту рослин це коштувало 80 тисяч гривень.
На полях білозірських садів перемоги висадили 9 сільськогосподарських культур. Це картопля, огірки, помідори, цибуля та інші найпоширеніші в українців.
Білозір'я – у лідерах за висадженою городиною. Обробили 7 гектарів, майже стільки ж, як торік. З нових культур – лише соняшник, адже є велика потреба в олії.
Торік саджали та доглядали рослини вручну. Цього сезону склали проєкт та виграли грант на закупівлю техніки. На цій ділянці вже зійшла картопля, її підгортають новеньким культиватором. Ще придбали дрібний інвентар та сівалку для городини.
"Тут сільничок, а там є така катушечка, яка спеціально для різних культур, для цибулі один, для моркви другий, після кожної культури треба все розібрати і все зібрати, а сіє вона – як буде погода, то буде урожай, а не буде погоди, то не буде урожаю", – запевняє тракторист Олександр Кусяка.
2022 року на підтримку ініціативи "Сади перемоги" висадили городину вперше. Залучили ділянки, які раніше не оброблялися. За сапи та лопати взялися держпрацівники громади. Тоді отримали гарний врожай: лише картоплі виростили понад 100 тонн. Частину овочів переробили на консервацію, решту - роздали переселенцям та держзакладам.
"Ми картоплею забезпечували лікарні Смали, військові, хто в нас просив – надавали все безкоштовно, також забезпечували бурячком, морквою, консервацією, було заквашено огірків багато, до 400 гк, помідор, перероблених помідор, яблучного соку було дуже багато, також ікри кабачкової, кабачків, майже все ми роздали", – зауважив голова Білозірської ОТГ.
На Черкащині так звані "городні війська" зорганізувались у 30 громадах області, це половина з усіх. В Черкаській обласній військовій адміністрації кажуть, ця ініціатива розпочиналася зі співпраці на рівні ОВА, громад та міжнародного проєкту "Супровід урядових реформ в Україні". Нині взялися допомагати і благодійні фонди та підприємці.
"Ці проєкти підтримують тергромади не лише посадковим матеріалом, а й технікою. Вкінці 22 року відбувся грантовий конкурс сади для перемоги, в ньому перемогу здобули 8 громад з усієї України і можемо сказати, що чим гордитись, що 3 з них з усіх, 3 з Черкащини, це Бобринська отг, Білозірська і Чигиринська", – заступник голови Черкаської ОВА Олександр Турченяк.
Майже всі громади посадили класичний борщовий набір та овочі на салати. З оригінальних ініціатив є парники для ранніх овочів у Зорівській громаді, а Буцька до проєкту додала виробництво для громади згущеного молока.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаська область, "5 канал"
Читайте також: Активно працюють на майбутній врожай: як криворізькі фермери вийшли на поля, де рік тому проходила лінія фронту – сюжет.
Дивіться також відео: Допоможуть зберегти врожай: аграрії Чернігівщини отримали рукави для зберігання зерна.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.