Посівна в Україні завершується. Частина областей уже повністю закінчили роботи. Це друга посівна в умовах повномасштабної війни. Аграрії вже назвали її важчою за першу. Перешкодами стали військові дії, складна економічна ситуація та високі ціни на витратні матеріали. Додала складнощів і погода – цього сезону, через затяжні зливи, весняний посів розпочали на три тижні пізніше. Що сіяли та які прогнози на врожай – дізнавалася наша Яна Лимаренко.
Усі поля засіяні і більшість уже зі сходами, каже фермер Олексій Васильченко. Хоч посівна цього року і запізнилася на три тижні через затяжні дощі.
"Якщо раніше ми могли виходити в поле по деяких культурах з 1 квітня, то цього року масово ми вийшли з 25 квітня", – каже директор агрофірми.
А коли трактористи вийшли в поле – на повну потужність працювати теж не могли.
"Ми дуже багато прив'язані до супутників, до жпс-сигналів, були деякі ночі, коли не встигаєш, сієш круглі сутки, через повітряні тривоги не працювала техніка, не працювали сигнали, відповідно техніка зупинялась, тому що всі нанотехнології не працювали, коли летять ракети, "шахеди", працює ППО", – пояснює Олексій Васильченко.
Агрофірма Олексія обробляє 8 тисяч гектарів землі – на Золотоніщині, навколо села Піщане, де живе фермер.
Землероби розповідають: сіяли в багнюку, а коли з'явилися сходи – дощі припинилися. Тож на полях уже є поливалки. Аграрій каже: це дуже дорого, але врятувати посів може навіть один штучний дощ.
На цьому полі дощ сильно залив соняшник – земля взялася кіркою. Щоб розпушити ґрунт, на поле вивезли новий культиватор. На нього агропідприємство витратило 130 тисяч євро.
"Це використовується, щоб розпушити ґрунт, коли забитий ґрунт, додати якісь добрива й основне – це можливість переходити до органічного виробництва, бо ви можете без гербіцидів, правильно використовуючи сівозміну, отаку техніку, вирощувати культури", – зауважує Олексій.
Ускладнює роботу аграріїв воєнний стан. Але вони розуміють, що можуть виходити в поле завдяки військовим, які боронять Україну. На знак вдячності агрофірма Олексія закупила за рік з пів сотні позашляховиків та постійно донатить.
"Друга посівна вона ще важча від першої, в тих зонах, де маємо можливість сіяти, тому що перший рік війни було багато що закуплено по старих цінах. Другий рік – зовсім інші ціни, ціни на добрива космічні, на посівний матеріал космічні, на пальне космічні, а на зерно, яке продається за кордон, мало того, що ціни упали, так ще і не так просто продать", – скаржиться директор агрофірми.
Але топпроблема аграріїв – реалізація врожаю. Зернові культури – експортні, але чи буде можливість доправити врожай за кордон – питання відкрите.
"Найбільше питання, яке стоїть – можливість ввезення врожаїв, завдяки відкритим портам і тристороннім домовленостям – функціонував шлях з Чорного моря, сьогодні ми знаємо, ця угода продовжена на два місця, що не є гарантією, що ця угода буде функціонувати надалі, тому вони звертаються за консультаціями, за допомогою, щоб як що робити і як краще буде вивозити, тобто логістика щодо збуту", – каже голова Черкаської ОВА Ігор Табурець.
У Черкаській області засіяли 1 млн 200 тисяч гектарів земель. Найбільше посадили кукурудзи, трохи менше соняшника, озимої пшениці та сої. Якщо порівняти з довоєнними часами, посіви технічних культур істотно не змінились. Але побільшало полів з овочами.
Яна Лимаренко, Олександр Лісовий, Черкаська область, "5 канал"
Як повідомляв 5.UA, "Зернову угоду" продовжили ще на два місяці.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться також відео за темою:
зернова угода мажє діяти безстроково – Шмигаль.
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.