73 роки минуло від трагічних подій – депортації радянською владою кримських татар. Поблизу кордону із окупованою автономією її корінне населення згадувало та вшановувало пам'ять жертв примусового переселення. На Херсонщині мешкають сотні нащадків тих людей, яким тоді довелося покинути домівки. Разом з ними й ті, кого нинішня окупація змусила виїхати із півострова.
Новоолексіївка
Траурні заходи розпочали в Новоолексіївці біля залізничних колій. Сюди пригнали дерев'яний вагон – саме в таких, 73 роки тому, вивозили кримських татар у Середню Азію. Поряд з локомотивом – радянські солдати з вівчарками. Реконструкція відтворила трагічні історичні події.
"Для мене цей вагон – вагон приниження, образи, безпорадності мого народу. Мій дід народився в цьому вагоні, тому що бабусю запхали в нього 18 травня", – каже громадський активіст Ленур Іслямов.
Генічеськ
У Генічеську місцеві мешканці зібралися на мітинг-реквієм. Серед учасників – жителі Криму. Від спілкування з журналістами відмовилися. Пояснили, що вдома влада тимчасово окупованого півострова заборонила їм збиратися на жалобні заходи. Тож бояться провокацій – вже після повернення до Криму.
Чонгар
На пункті пропуску "Чонгар" кримські татари заспівали гімн України. На умовній межі з окупантами урочисто підняли синьо-жовтий стяг та звернулися до російських силовиків.
"Що ви будете говорити своїм дітям, онукам. Це ваша родина – військова база. Перетворили цю країну в військову базу!" – заявляє голова районної адміністрації.
Іванна Кудіна, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею на тему:
Попри заборони та репресії: У Сімферополі вшанували пам'ять жертв депортації кримських татар – фото