18 травня 1944 року корінне населення Криму примусово вивезли з території півострова. Чимало з них депортацію не пережили.
Напередодні пам'ять замордованих радянською владою кримських татар вшанували у столичній школі. Їхні нащадки сьогодні згадували про ті трагічні події, переглядали відео спогадів депортованих та говорили про сучасний Крим, де вшанувати пам'ять загиблих укотре не дала окупаційна влада.
7-річна Ремзіє однаково гарно співає гімн України та кримських татар. На прохання розповісти про свій народ говорить не про традиції, а про депортацію та окупацію півострова. Історія цієї родини – типова для кримських татар. Нині – переселенці. Предки депортовані у 1944 році, а повернутися додому їм вдалося лише у 1987 році.
"Бабуся у перший рік депортації поховала своїх батьків, поховала свою однорічну дитину. На початку 1970-х років наша родина дуже хотіла повернутись до Криму. Але ж були заборони, не вдалось, і вже тільки у 1973 році батьки оселились у Херсонській області, щоб бути ближче до Криму", – розповідає голова ГО "Кримська родина" Аніфе Куртсеїтова.
В одній з київських шкіл пам'ять тисяч депортованих та загиблих кримських татар вшанували хвилиною мовчання. Потому школярам розповіли трохи з історії та показали ролики зі спогадами депортованих.
Утім, більшість школярів і самі можуть розповідати про депортацію. Подробиці трагедії вони дізнавались від рідних. Що розповіли нащадкам депортовані радянською владою кримські татари – дивіться в сюжеті:
Зазначимо також, що сьогодні у столиці до річниці депортації проведуть низку заходів, а от в окупованому росіянами Криму вшанувати пам'ять рідних корінному народові півострова укотре заборонили.
Євгенія Подобна, Руслан Альмухамедов, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
У Києві відбувся Марш солідарності з кримськотатарським народом – фото