Росія продовжує засуджувати сусідів, які відкидають "радянщину". Вона взагалі вважає зрадою відмову від концепції "Великої Вітчизняної" на користь Другої світової війни. І хай би росіяни продовжували зомбувати своє населення, українцям до того немає ніякого діла, але вже не перший рік на очах у всього світу відбувається мілітаризація дітей, які живуть на кримському півострові.
Правозахисники навіть звернулися до ООН через порушення прав дітей. Адже малеча стає жертвою цинічної пропаганди. І з дитинства в них виховують культ Путіна і пропагують культ насильства і війни. І виходить так, що Міноборони Федерації брутально втручається в кримську освіту, вкладаючи в такий спосіб зброю не лише в руки дітей, а й у їхні голови і душі.
Інше питання – куди дивляться батьки, діти яких ходять вулицями з портретами Путіна або зображують могили радянських солдатів? Ганна Рибалка для "Підсумків тижня" зібрала факти того, як окупант цинічно прищеплює дітям любов до російської армії і зброї.
Ці кадри ми зняли цього тижня в Сімферополі. Окупований Крим. Військова техніка. Російські прапори. Це репетиція параду до 9 травня. У колоні – не лише військові російської армії та флоту, а й школярі. Юнаки та дівчата в однострої. Ось це – кадети.
А ось – у червоних беретах – хлопці й дівчата з "Юнармії". Що це за організація – про це згодом.
Своя юнацька армія та військові класи в кожній школі. Як любити нову Батьківщину тим, хто народився вже за окупації, країна-агресорка розповідає ледь не з пелюшок. Так заздалегідь агітують йти до лав ворожої армії.
Іван розповідає нам свою історію в Одесі. Сюди він переїхав зо 5 років тому з Ялти. Активний учасник акцій на підтримку Євромайдану та противник так званого референдуму під дулами зелених чоловічків, мало не потрапив під призов до армії окупанта.
Хлопець розповідає: "Прийшла мені якось раз у Ялті повістка, я був уже студентом в Одесі, з проханням з'явиться в військкомат для уточнення даних".
Іван каже, не встиг відмовитися від російського громадянства, вчився в одеському виші. Тепер призвати до лав ворожої армії його можуть будь-якої миті.
"Багато проходить навчань. Кілька моїх знайомих потрапили, їх призвали в армію, але їм пощастило, вони служили на території Криму, їх не відправляли до Російської Федерації", – говорить Іван.
Та вдягають стрій окупанта не лише юнаки призовного віку. Любити агресора та його зброю кримських дітей привчають змалечку.
Через рік після окупації частини України в Росії створюють "Юнармію". До її лав кличуть школярів. Загони юнармійців формують чи не при кожному класі. Нині включно з Кримом у лавах військової організації – вже 800 тисяч дітей.
Пародію зробили і проросійські бойовики в ОРДЛО.
Так зване "патріотичне виховання" по-кремлівськи – це дитинство з автоматом. Головна мета, на думку правозахисників, – викорінити у кримчан українську та кримськотатарську самоідентичність. І виховати нових захисників режиму.
Михайло Макарук, речник Міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm, пояснює: "Іде класичне створення, як ми бачили вже на початку 1931 року, зачатки створення гітлер-югенду. Причому політично підкованого. Крім створення відверто воєнізованих угруповань, де дітей в садочку навчають, як користуватись автоматом або стати камікадзе, плекається дуже велика проросійськість, велич расіян, перекручування історії".
А керівниця освітнього напрямку Української Гельсінської спілки з прав людини Валентина Потапова каже: "Якщо ми побачимо підручники з 11-го класу (в окупованому Криму, – ред.), то там уже жах. Асоціації між нацистами, перемогу над якими святкують в Російській Федерації 9 травня, вони так екстраполюються на звільнення України від нацистських загарбників".
До речі, про перемогу над нацистськими загарбниками 9 травня в садках та школах розповідають бойовики, які воюють на сході України.
Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи, каже: "Запрошували так званих ополченців, це, по суті люди, які є членами незаконних збройних формувань на Донбасі, на окупованій території, які беруть участь у страшних злочинах, катуваннях, викраденнях. Їх запрошували до шкіл і вони розповідали, які вони молодці, як вони там воюють з так званими укропами".
Хто не в "Юнармії", той потрапляє в козачі класи або кадети. Їх під опіку беруть окупаційні поліціянти, МНСівці та слідчий комітет.
Михайло Макарук каже: "Це не має нічого спільного зі старими дитячими таборами, чи скаутськими організаціями, чи пластунськими організаціями. Ні, це звичайнісінькі організації, які мають зробити зомбаків. Там вчать армійської муштрі та намагаються залежно від регіону популяризувати ту чи іншу структуру".
Наріман Джелялов, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу розповідає: "У Криму справді діє величезна кількість мілітаризованих дитячих організацій. У школах організовують окремі мілітаристські класи. Це 5-6-7 класи, коли діти надто романтизують ці речі. Тут найстрашніше, що акцент робиться на дуже психологічно незміцнілі уми".
Один із плацдармів для путінського патріотичного виховання – кримський "Артек". З 2017-го російські силовики в дитячому таборі вчать школярів стріляти та боронитися від уявного ворога. В "Артеку" навіть спеціалізований кадетський клас відкрили – "Юний слідчий". А ще в таборі є школа майбутніх командирів.
Вишкіл дітей проводять за гроші міноборони країни-агресорки. Тому до освіти такі організації не мають жодного стосунку, наголошують правозахисники.
Ольга Скрипник, голова правління Кримської правозахисної групи, говорить: "Система освіти, яка є в Криму, вона базується на наказі міністерства оборони Російської федерації номер 210. Якраз там перелічені заходи, які треба проводити для пропаганди служби в армії, що є міжнародним злочином".
Ближче до 9 травня так зване патріотичне виховання країна-агресорка продемонструвала, зокрема, й на своїй території. Ось так в одному з російських дитсадків малеча зображує могили радянських солдатів.
Михайло Макарук, речник Міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm, говорить: "Усякі конкурси дитячі, коли малі діти з себе зображають могилки "победоносія" солдатів, а їхнім батькам урочисто вручаються вітальні похоронки – дурдом зашкалює".
А це вже "парад маляткових військ" в іншому російському садочку. Дітей перевдягли в танкістів, піхотинців та десантників і посадили в танки.
Наріман Джелялов, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, каже: "Найстрашніше полягає в тому, що Крим – це не російська територія. І те, що тут діється, відкладається в головах у маленьких дітей – громадян України. Дітей з дитинства привчають до якихось хибних ідолів – розповідають про маршалів перемоги, генералісимусв Сталіна".
Пропаганду служби в російській армії серед дітей правозахисні організації називають одним із найбільших злочинів окупанта на загарбаній території. Наприкінці минулого року мілітаризацію освіти в Криму визнала Генасамблея ООН. Докази – вже в Міжнародному кримінальному суді.
Ганна Рибалка, Сергій Новіков, "Підсумки тижня"