Здорожчання блакитного палива: скільки коштуватиме газ для українців

Газ 5 канал / Час. Підсумки тижня
Нові ціни на газ перевищують 6,99 грн за куб, які були обіцяні

На Великдень українські родини бажали одне одному, крім здоров'я, ще й добробуту та достатку. Утім, інколи наші побажання не збігаються з нашими можливостями. Точніше, держава нас ставить у такі умови, коли можливостей жити краще стає дедалі менше. В Україні зросли ціни на газ, які діятимуть увесь рік. Усіх побутових споживачів газу за замовчуванням перевели на річний контракт. Це означає, що ціна на газ буде фіксованою всі 12 місяців. Дізнатися тариф ви можете у свого постачальника. Також він пропонує і місячний тариф на газ. Щоб перейти на нього, потрібно подати відповідну заявку. У разі ж, якщо ціна вашого постачальника вас не влаштовує, ви можете обрати іншого в будь-який момент.

Як ми й очікували, дешевого газу держава нам не дасть. Нові цінники перевищують 6,99 грн за куб, які були обіцяні. Найдорожчий газ запропонували Херсонська, Житомирська та Чернівецька області – аж по 13,5 грн за куб. Крім вартості газу, ми ще заплатимо за його доставку. Цю плату збирають облгази, й у кожного свій тариф. Скільки готувати грошей – у сюжеті "Підсумків тижня".

Держава більше не стримує вартість газу. 6,99 грн за кубометр – уже в минулому. З травня ціни пішли догори. Найнижчий тариф тепер – 7,8 грн, найвищий – 13,5 грн. Але це не остаточна сума. Ще є окремий платіж за доставку – від 37 копійок до понад 2 грн. Всі ці розцінки – це так звані річні газові тарифи. І з 1 травня на них перевели всіх споживачів. Тобто вартість блакитного палива фіксується на 12 місяців і постачальник немає права її змінити.

Мирослав Голяк – зі Львова, Віктор Захарчук – із Вінниччини, обоє річний тариф оформили ще торік. Договори підписали восени. Суми у платіжках їх влаштовують.

"Я щомісяця плачу однакову цифру, це 484 грн. Це двокімнатна квартира з повним індивідуальним опаленням", – зазначив Голяк.

"Немає навантаження на сімейний бюджет в опалювальний сезон. І я застрахований від оцих скачків вартості носія", – наголосив Захарчук.

Нові річні тарифи Мирославові не до вподоби. Віктор поки до оприлюднених цінників придивляється. Вони значно вищі за торішні пропозиції.

Газова плита
Газова плита5 канал / Час. Підсумки тижня

У Нацбанку, який прогнозує вартість газу, інша математика. Там кажуть, такого дешевого блакитного палива, як торік улітку, не буде.

"Наш прогноз – ціна на газ влітку більш ніж 8 грн за кубічний метр. І потім поступово підвищуватиметься на кінець року. Прогноз має коригуватися, оскільки фактично зараз у Європі через холодну погоду ціна на газ залишається підвищеною. А в нас ціни в Україні пов’язані з тими, які формуються на європейських ринках", – зазначив директор департаменту монетарної політики НБУ Володимир Лепушинський.

Як діяти споживачам? Брати калькулятор і порівнювати вартість. Можна залишитися на річному тарифі. Або відмовитися від нього – тоді вартість газу буде змінюватися щомісяця. І пам’ятайте, постачальника завжди можна змінити. І обрати того, що дешевше.

"Підняття вартості газу в цей період, період пандемії, у період коронавірусу, коли люди втратили роботу, вони змушені сидіти вдома. Це, по суті, призведе до ще більшого зростання боргів за комунальні послуги. Вже на 1 лютого борги за комірне становлять більш ніж 82 млрд грн", – наголосив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Лічильник газу
Лічильник газу5 канал / Час. Підсумки тижня

"Через конкуренцію він очікує можливі зменшення. Коли це відбудеться та чи відбудеться в принципі, важко сказати, але це залежатиме від конкурентних дій всіх учасників ринку", – зазначив голова правління НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв.

Батарея у квартирі
Батарея у квартирі5 канал / Час. Підсумки тижня

Холодна погода і вимкнені батареї. Єдине, що по справжньому гріє, – це рахунок за тепло у квітні, який буде значно меншим. Але розслаблятися рано, бо вже зараз потрібно готуватися до наступного опалювального сезону. І ось чому. Від ціни газу залежить, скільки коштуватиме опалення. Взимку це найзатратніша платіжка. У цьому сезоні тарифи в деяких містах вже зросли. На наступний рік прогноз такий:

"Уряд взагалі нічого не говорить. Який би варіант не було обрано, я нічого доброго не можу прогнозувати. Іншої можливості, ніж значною мірою підвищити тарифи для населення на опалення й гарячу воду, немає", – наголосила Бойко.

"Фактично на 30% теплопостачальні компанії будуть змушені підняти свої тарифи", – додав Попенко.

"Є й буде значна частина українського населення, яка не може покрити витрат на газ, тепло, гарячу воду та електроенергію. Найефективніший спосіб підтримати ці домогосподарства – ідентифікувати їх і надати їм фінансову підтримку через бюджет", – зазначив голова представництва МВФ в Україні Йоста Люнгман.

Але на субсидіях держава останні два роки економить. У бюджеті на 2021 рік заклали на пів мільярда менше, якщо порівнювати з попереднім роком. Вимоги до тих, хто просить допомогу, з 1 травня стали ще суворіші. І майже 40 тис. українців уже отримані субсидії за попередній рік мають повернути, бо Держава запідозрила їх у махінаціях.

Сергій Барбу, Микола Довгий, Ганна Кудрявцева, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Незнаний Богдан Хмельницький: як гетьман одружився із заміжньою жінкою та які таємниці приховує бій під Берестечком
Наступний матеріал
Науковий доробок Киви: як реагують ті, хто чесно захищає свої дисертації
Loading...