Кисень за ціною золота: чому Індію накрила потужна хвиля COVID-19

Коронавірус в Індії 5 канал / Час. Підсумки тижня
В Індії не можуть впоратися з шаленою кількістю пацієнтів

Україна поступово виходить із карантину. Області послаблюють свої обмеження. І хоча вакцинація триває з лютого, кількість людей, які отримали щеплення проти коронавірусу, – трохи більше ніж 7,5 тис. По дві дози вкололи 290 українців. А на кінець тижня у МОЗ заявили, що домовилися з компанією Pfizer, яка надасть ще додаткових 10 млн доз вакцин. Ще в нас є індійський, корейський та китайський препарати для щеплення. Вчені ж з Академії наук кажуть, що в останні дні епідемія в країні йде на спад. Не набагато, але також зменшується й кількість смертей.

А от Індію, яка припинила постачати нам вакцину, накрила потужна хвиля вірусу. Медики не можуть впоратися з шаленою кількістю пацієнтів, ліжка встановлюють у великих концерт-холах та стадіонах. І, мабуть, ви бачили вражаючі кадри, як по всій країні палають імпровізовані крематорії. Щодня в Індії фіксують приблизно третину усіх виявлених у світі коронавірусних випадків. Десь 2 тис. індійців помирають щодня. Яка причина такої шокуючої статистики й чому країна, яка сама виробляє вакцини, опинилася на межі колапсу – у сюжеті "Підсумків тижня".

Коли немає допомоги в лікарні, мешканці міста Ґазіабаді їдуть до храму. Релігійна громада сикхів у місті безоплатно пропонує кисень усім, хто його потребує. А таких – сотні тисяч. Індія вийшла в лідери за добовою кількістю інфекцій. Так, у четвер зафіксували більш ніж 380 тис. нових хворих на COVID-19. Це абсолютний антирекорд у світі за увесь час пандемії.

У лікарнях раді б допомагати, але нічим і ніде. Державні запаси закінчуються миттєво, на чорному ринку кисень за ціною золота, й за ним довжелезні черги. Місць у лікарнях немає, облаштовують польові шпиталі, але й це не рятує. Недужі лежать просто на вулицях.

Криза не лише в лікарнях, а й у крематоріях. Індуси переважно спалюють померлих, а попіл зберігають чи розвіюють у пам’ятному для небіжчика місці. Померлих так багато, що погребальні вогні розкладають на всіх більш-менш придатних для цього ритуалу територіях, наприклад, автомобільних парковках, а іноді й просто на узбіччі.

Коронавірус в Індії
Коронавірус в Індії5 канал / Час. Підсумки тижня

Десятки країн уже надають допомогу Індії. Це балони з киснем, апарати штучної вентиляції легенів, тести, захисні маски, антивірусні препарати. Така допомога вже прибула зі США та Великої Британії, Об’єднаних Арабських Еміратів і Таїланду, з Євросоюзу.

"Серед того, що ми постачаємо до Індії, кисневі генератори, які можуть забезпечити шпиталь киснем на 10 років наперед", – зазначив речник Єврокомісії Балаш Уйварі.

Єдине, чого не постачають до Індії великими партіями, але в чому є нагальна потреба – це вакцини. Повільна вакцинація населення у 1,5 млрд – один із чинників різкого спалаху хвороби. Через брак щеплень Індія навіть призупинила експорт уже домовлених партій вакцини Covishield до інших країн світу, зокрема й в Україну. Хоча Індія – найбільший виробник вакцин у світі, їй доводиться закривати в себе центри щеплень саме через брак вакцин.

Вагома причина масового спалаху коронавірусу – новий, так званий індійський штам. На кінець тижня його виявили майже у півтора десятках країн світу. Серед них і сусідня з Україною Румунія. Так само, як і британський і південноазійський штами, індійський може стрімко поширюватися. Його здатність протистояти вакцинам поки що невідома. І це головна загроза.

Пункт вакцинації в Індії
Пункт вакцинації в Індії5 канал / Час. Підсумки тижня

Незадовго до різкого спалаху хвороби в Індії розпочався релігійний фестиваль Кумбх-Мела, де
масове купання в Гангу – важливий ритуал. Ще тоді індійські медики нарікали, що проведення таких заходів мали б офіційно заборонити. І попереджали про наслідки. Недотримання елементарних правил захисту, соціальної дистанції й носіння масок – теж серед вагомих причин масового зараження.

Коронавірус в Індії
Коронавірус в Індії5 канал / Час. Підсумки тижня

"По-перше, Індія надто швидко послабила локдаун, не крок за кроком, не так, як треба. По-друге, і це стосується всіх країн, і навіть нашої, Великої Британії – хоча ми дуже повільно послаблюємо карантин – треба уникати великих зібрань, масових скупчень людей", – пояснила професорка вірусології Лондонської школи гігієни і тропічної медицини Поллі Рой.

Попри критичну ситуацію і заклики вчених берегтися, індійці все одно мають змогу радіти й святкувати важливі події. Але з урахуванням небезпеки пандемії. Як пара молодят, що одружилися, хоча в нареченого позитивний тест на ковід і жодних симптомів. Хворобу виявили за кілька днів до весілля. Після ретельних перевірок і з дозволу влади церемонію вирішили не скасовувати, але провести її в захисних костюмах. А традиційне мальовниче свято влаштують, коли пандемія закінчиться.

Нонна Стефанова, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Науковий доробок Киви: як реагують ті, хто чесно захищає свої дисертації
Наступний матеріал
У Польщі за 2021 рік свій бізнес відкрили 6000 українців – чому обирають роботу за кордоном
Loading...