Закон Путіна для "іноземців": як окупант відбирає землю у Криму

Окупація Криму 5 канал / Час. Підсумки тижня
Під загрозою знесення і будинок ексголови Меджлісу Мустафи Джемілєва в Бахчисараї

Історія про тих, хто полишив окупований Крим і нині живе на підконтрольній Україні території. Те, що коїться на півострові – це беззаконня і свавілля, яке порушує норми міжнародного права. Річ у тім, що за вигаданим путінським указом, ті українці, які мають землю в Криму, втрачають своє майно. Тобто: не захотів російський паспорт – віддай земельну ділянку. Бо іноземцям володіти землею на півострові заборонено.

І тепер українці, які не позбулися своєї землі на півострові добровільно, мають усі шанси втратити її за рішенням так званого суду. Її можуть примусово продати чи передати у власність окупаційної влади. В першому випадку попередньому власнику мають віддати сплачені за землю гроші, в другому – компенсацію, призначену судом. Тобто вашу землю можуть тепер купувати путінські олігархи, причому, ще незрозуміло, за якою ціною. Очевидно ж, за безцінь.

В Офісі омбудсмена радять громадянам, у яких окупанти відбирають земельні ділянки, звертатися зі скаргами до кримської прокуратури. Ми знайшли героїв, які абсолютно випадково дізналися, що їхнє майно у Криму вже виставили на продаж. Їхні історії у програмі "Підсумки тижня" розповість журналіст "5 каналу" Ганна Рибалка.

Земля – окупанту. Підписав указ – і дозволив красти землю. Через путінське рішення українці тепер втратять своє майно в Криму.

В'ячеслав Леонтьєв, власник будинку у Феодосії, говорить: "Це було наше щастя. Тепер в нас буде інше щастя".

Як захистити свою землю на півострові та для кого в Криму зачищають територію біля моря?

Наталія Лютікова, волонтерка, переселенка з Криму, говорить: "Ті, що приїжджають, називають кримчан "плєнниє". А ті "понаєхі". Йде тотальне несприйняття оцього російського піпла, який заїжджає".

Захопити чужу територію і заселити своїми, "русскими людьми". Це колонізація. Після нахабної окупації Криму цивільне населення півострова зросло щонайменше на 400 тисяч. Тож законних власників з українськими паспортами виганяють. А приїжджих та військових заселяють. 

Двічі переселенка. Так про себе каже художниця Ольга Грушко.

Ольга Грушко, власниця будинку в Севастополі, говорить: "Ми самі з Донецької області. І все життя там прожили до 2014 року. Там ми не були вже сім років".

А от до Криму навідувалися. Пані Ольга з чоловіком Володимиром Шияном – теж художником – мають будинок-майстерню на мисі Фіолент, поблизу Севастополя.

Ольга Грушко каже: "У мене держреєстр на будинок. І держреєстр на землю. України, звісно. Я не переоформляла на російські документи, тому що будь-яку співпрацю з окупантами я вважаю колаборацією".

Вже більше як рік будиночок стоїть пусткою. Карантин. З материкової України окупанти пускають лише близьких родичів. В Ольги та Володимира таких у Криму немає. Нещодавно родину художників ошелешили сусіди.

Ольга Грушко, власниця будинку в Севастополі, говорить: "Дзвонять мені: ти виставляла на продаж? Я кажу ні, я навіть не переоформлювала. А вони кажуть: "Тут приїхали дивиться вашу ділянку покупці. З'ясувалося, що хтось подав на продаж. Продають, написано, абсолютно порожню ділянку".

Рік тому Росія видала указ – 80% території окупованого півострова потрапляє під так звану прикордонну зону. Це означає, що в 19 з 25 районів Криму та в Севастополі володіти землею іноземцям заборонено.

Земля в Криму
Земля в Криму5 канал / Час. Підсумки тижня

Якщо українці до 21 березня 2021 року не змогли або не захотіли переоформити нерухоме майно на іншу особу, яка має російський паспорт, землю за рішенням суду можуть забрати. А якщо на ній стоїть будинок – його знесуть.

Сергій Мокренюк, керівник юридичного напрямку громадської організації "Регіональний центр прав людини", говорить: "У Російській Федерації є така конструкція юридична, це території, в яких заборонено право власності на землю для іноземців. Оскільки Росія розповсюдила своє законодавство на територію окупованого півострова, то вона визнала, що весь фактично півострів є такою територією".

За даними окупанта, майже десять тисяч ділянок у Криму належать українцям, які погребували російськими паспортами.

В'ячеслав Леонтьєв, власник будинку у Феодосії, каже: "Паспорт Російської Федерації – це взагалі не про нас.

Скульптор В'ячеслав разом із дружиною купив три занедбаних ділянки з будиночком у Феодосії ще 2004-го. КС. Туди родина митців приїздила на літо. 2013-го в Криму були востаннє. Після указу Путіна будинок В'ячеслава на березі моря – ласий шматок землі для окупантів.

В'ячеслав Леонтьєв говорить: "Мабуть, відчужать, а що там буде, я не знаю. Воно так гидко. Ну і повертатись туди не хочеться гостем, де маєш бути господарем".

На власності землі в Криму "засвітилися" й українські можновладці. Голова Конституційного Суду Тупицький у 2018 році купив 126 квадратів землі в Криму та оформив за законами окупанта.

Торік журналісти дізналися, що й дружина президента Зеленського має люксові апартаменти в Лівадії.

Сім'я Зеленських
Сім'я Зеленськихфото із соцмереж

Маєтками в Ялті та Алупці володіє кум Путіна Віктор Медведчук із дружиною. Паломництво до окупантів – щоліта.

Земельний указ Путіна добряче вдарить по кримських татарах – близько 30 тисяч після окупації виїхали на материк.

Мустафа Джемілєв, лідер кримськотатарського народу, каже: "Я ще пам'ятаю в минулому році після цього указу дружина мені дзвонить і каже, може, взяти їхній аусвайс? А то в нас будинок заберуть. А я їй жартома кажу: "А ти заодно пошукай і іншого чоловіка".

Під загрозою знесення і будинок ексголови Меджлісу Мустафи Джемілєва в Бахчисараї. А на самого лідера кримськотатарського народу ще 2014-го окупанти завели кримінальну справу за начебто незаконний перетин адмінкордону. І заборонили в'їзд на півострів на 20 років.

Джемілєв говорить: "Я до деокупації не збираюся користуватися цим будинком. А їхнє рішення, вони мізерні юридично. Це чергова спроба прискорити русифікацію півострова. І крім того, змусити людей, які не прийняли ще російські паспорти, аби вони нібито добровільно стали громадянами Російської Федерації".

Вкрадене – повертатимуть. Після деокупації. Вітчизняне МЗС земельний указ Путіна назвало юридично нікчемним.

Дмитро Кулеба сказав: "Уже була подібна спроба в історії Російської імперії, коли з Криму витіснялися під різними приводами кримські татари. Права законних власників на земельні ділянки будуть відновлені після відновлення нашого суверенітету в Криму".

Ігор Яременко, заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, говорить: "Украй важливо зараз фіксувати всі ці порушення. Перспективи в російських судах, або в так званих судах окупаційних адміністрацій, мізерні для українських громадян. Водночас це дає змогу звернутися потім до Європейського суду з прав людини".

І такий позов до Європейського суду вже готує Гельсінська спілка з прав людини.

Максим Тимочко, юрист Гельсінської спілки з прав людини, каже: "Право власності захищається першим протоколом Європейської Конвенції, і саме тому це є підставою до звернення до Євросуду. Передбачається що буде якась компенсація, але річ у тім, що люди відмовляються, вони не хочуть це робити, вони законні власники. Російська влада не повинна і не може їм нав'язувати свою волю, що їм робити зі своєю власністю на території України".

Правозахисники нарахували чотири тисячі випадків, коли в кримчан окупант – ще до "земельного указу Путіна" – відбирав майно. Зокрема, не визнавали документи, оформлені за українськими законами до окупації. Землю відбирають навіть у тих, хто зустрічав "зелених чоловічків" із хлібом-сіллю. Схоже, каміння з неба вже почало падати.

"Прийшла матушка-Росія. Ми всі голосували обома руками, а тепер виходить, що це навпаки, мачуха. Яка забирає в нас останнє", – говорить одна з кримчанок.

Кримчанка
Кримчанка5 канал / Час. Підсумки тижня

Едем Дудаков, кримськотатарський активіст, каже: "Вся їхня незадоволеність – доти, доки це стосується їхньої власності. Як тільки не вирішать це питання – вони відразу почнуть бігати з прапорами".

Не лише приватне, а й державне українське колаборанти поспішають "націоналізувати". Ці факти прокуратура Криму в межах єдиного кримінального провадження фіксувала з 2014-го і передала до Міжнародного кримінального суду.

Ігор Поночовний, керівник прокуратури Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, говорить: "Нами було повідомлено про підозру двом керівникам окупаційної адміністрацїі Росії в Криму. Це так званому голові Ради міністрів і голові державної думи Республіки Крим, які підозрюються у привласненні таких об'єктів державної власності як "Артек", завод "Масандра", як "Чорноморнафтогаз".

Закон про відчуження земель правозахисники називають воєнним злочином і порушенням міжнародного права. В Євросоюзі дії Росії в Криму назвали черговою спробою примусово зробити півострів російським і засудили "закони" окупанта. Українці, які змушені боротися за своє майно, переконані: це – помста. Зокрема за те, що не захотіли брати паспорти з двоголовим орлом.

Ганна Рибалка, Оксана Нечипоренко, Богдан Танасійчук та Юрій Усік, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Київ у "червоній" зоні: як транспорт і заклади харчування дотримуються карантину
Наступний матеріал
Хто довів ідеологів "руского міра" до істерики: ТОП-5 відео "5 каналу" в березні
Loading...