Олександр Лінчевський
Олександр Лінчевський 5 канал

Скандал із "вони всі помруть" Лінчевського: що вирішила дисциплінарна комісія

Навколо заступника міністра охорони здоров'я зчинився гучний скандал. То що ж це було – фраза, вирвана з контексту, чи висловлювання, яке суперечить етиці та моралі чиновника?

Дисциплінарна комісія сьогодні розглядала, чи коректними були слова заступника міністра охорони здоров'я Олександра Лінчевського. Вислів "Це рак. Вони усі помруть" викликав великий резонанс у медіа. МОЗ одразу заявив, що слова були вирвані з контексту. Так це чи ні – і мала виявити дисциплінарна комісія. Слухали і аудіозапис засідання, і пояснення самого Лінчевського. Але рішення так і не ухвалили. Чому? Далі в сюжеті.

Мовчки чекає початку засідання дисциплінарної комісії тандем – Уляна Супрун та її заступник Олександр Лінчевський. Утім, настрій добре вичитується на футболці в.о. міністра охорони здоров'я із написом Fight for life (боротьба заради життя).

Дисциплінарна комісія слухає аудіозапис та стенограму засідання Рахункової палати від 15-го травня. Тоді МОЗ звинуватили в неефективному витрачанні коштів за програмою лікування українців за кордоном. Спершу – виступ члена Рахункової палати.

"25% померли під час лікування або після його завершення. Хочу наголосити, що вартість лікування за кордоном – у два, а то й п'ять разів є дорожчою, аніж аналогічне лікування, яке можна надавати тут, в Україні", – лунає голос Василя Невідомого.

А це вже – відповідь Лінчевського. Він каже – неможливо вимірювати ефективність програми відсотками. Адже за 800 млн грн щороку понад 100 найтяжчих пацієнтів, які точно в Україні померли би, отримують шанс на життя, лікуючись за кордоном. І лише потім лунає фраза, яка спричинила суспільний резонанс.

"Це – рак! Вони всі помруть, без варіантів. І ефективність цієї програми – нуль відсотків. Ми даємо шанс людині пожити ще трошки, пожити довше. 75% пацієнтів прожили один, два, три, п'ять років", – каже заступник голови МОЗ.

Уже вдруге Олександр Лінчевський публічно просить вибачення перед пацієнтами та їхніми родичами. Каже – невдало сформулював: "Ці слова, ці гіперболи, ці риторичні запитання були спрямовані на переконання членів Рахункової палати в необхідності підтримки тяжкохворих пацієнтів, хоч якою б дороговартісною ця підтримка була".

Його керівниця заявляє – цей скандал політичний, який навмисно штучно роздули, щоби загальмувати медичні реформи, які впроваджує її команда. Стверджує – по-перше, аудіозаписи потрапили до медіа набагато раніше, аніж до МОЗ. По-друге, пропонує перевірити й дії керівництва Рахункової палати.

"Цілий тиждень на їхньому сайті була неправильна інформація, що 200 млн грн були неправильно використані програмою. Це брехня. Це 20 млн грн. І вчора навіть на Кабміні керівник Рахункової палати це повторив, а тепер виправили на їхньому сайті", – заявляє Супрун.

На закиди Супрун представник Рахункової палати не відповідає. І жодних запитань Лінчевському не ставить.

То що це було? Фраза, вирвана з контексту, чи висловлювання, яке суперечить етиці та моралі чиновника? Дисциплінарна комісія не змогла самотужки дати відповідь на це запитання та звернулася за порадою до експертів. Тож рекомендувати прем'єр-міністру, звільнити Лінчевського чи ні – вирішуватимуть наступного понеділка.

Леся Головата, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
"ЗА ЧАЙ.COM": український письменник і сценарист Тарас Антипович в ефірі "5 каналу"
Наступний матеріал
"Історична година" з "Армія FM": відкриття Другого фронту в Європі 1944 року – відео
Loading...

"Не губіть голови": у МОЗ нагадали про небезпеку смартфонів

Треба слідкувати за кількістю та часом споживання: поради МОЗ щодо вживання кави

Новий законопроект: МОЗ має намір скасувати ліцензії на народну медицину

Скандал у чернігівській школі: про туберкульоз в учня стало відомо просто на "лінійці"

Скандал "Гройсман vs Данилюк": чи звільнять міністра фінансів – аналіз від політолога

Комітет ВР з питань бюджету рекомендує звільнити Данилюка