5 канал

Скасування статті про незаконне збагачення: реакція антикорупційних відомств та ЄС

У Міністерстві закордонних справ встигли заспокоїти: загрози для безвізу з ЄС немає

У парламенті зареєстровано два законопроекти, які дозволять карати за незаконне збагачення. Перший – президентський, він позначений як невідкладний. Другий – авторства Юлії Тимошенко. Причина подачі нових проектів – Конституційний Суд забракував попередній закон про покарання за незаконне збагачення.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура каже: тепер усі справи, що ведуться за означеною статтею, мають бути закриті. КС нагадує – Конституція говорить, що всі громадяни є невинуватими, допоки не буде доведено зворотне. А означений закон був написаний навпаки. В ЄС висловили стурбованість скасуванням, але зауважили, що мають детальніше вивчити питання і лише тоді висловлять свою позицію. Сергій Барбу докладніше.

"Розслідування припинять, а у справах, які вже на розгляді в суді, відмовляться від обвинувачення. Або перекваліфікують статті на значно легші. Спеціалізована антикорупційна прокуратура розповіла про наслідки рішення Конституційного Суду. Він де-факто скасував статтю про незаконне збагачення, визнавши її такою, що суперечить Основному Закону країни", – коментують в антикорупційній прокуратурі.

У САП наголосили – це зачепить і найрезонансніші справи, які вже передали до суду. Прізвищ не називали, але, ймовірно, йдеться про незаконне збагачення колишнього військового прокурора сил АТО Костянтина Кулика, міністра інфраструктури Володимира Омеляна, голови Державної аудиторської служби Лідії Гаврилової та екс-чільника Краснолуцького суду Євгена Самойленка.

У Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі спільно із Національним антикорупційним бюро розслідували понад сотню кримінальних проваджень за статтею "незаконне збагачення". Відсутність вироків – доказ того, що ця стаття і до того не працювала, переконують у Конституційному Суді. І додають, скасована норма суперечить презумпції невинуватості.

КСУ
КСУ5 канал

"Ця стаття не діє. Прокурор наводить докази і обвинувачує. Це основа кримінального процесу. Що стосується цієї статті, то вона єдина, яка записана так невизначено. Можна покласти виправдовування і надання доказів під загрозою кримінального покарання на людину. Держава реформує судову і правоохоронну систему. Але вв силу того, що процес реформування ще не завершений, то це може бути небезпечним інструментом у боротьбі з політичними опонентами", – прокоментував голова КСУ Станіслав Шевчук.

У Європейському Союзі з аргументами Конституційного Суду не погодилися. Про це свідчать висновки Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні. Свою стурбованість рішенням висловив віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.

"Звісно, нам потрібно більш детально розглянути це рішення. Воно має бути оцінене на основі правової презумпції, тобто особа, яка набула певні активи, має бути спроможна довести походження своїх активів", – пояснив Домбровскіс.

У МЗС встигли заспокоїти: загрози для безвізу з ЄС немає.

"ЄС не каратиме українців за згадане рішення Конституційного Суду. Адже для українських громадян у першу чергу важливо, щоб ми й надалі безперешкодно просувалися у напрямку європейських та євроатлантичних інституцій. Водночас таке рішення показує, що нам треба шукати шляхи рішення з цієї ситуації", – заявила речниця дипвідомства Катерина Зеленко.

У Верховній Раді вже зареєстрували два законопроекти, які повертають покарання за незаконне збагачення. Один із них до Парламенту вніс президент Петро Порошенко, він повідомив – документ має статус невідкладного. Альтернативний законопроект зареєструвала лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко.

Сергій Барбу, Михайло Третяк, "5 канал"

Попередній матеріал
Українці не голосуватимуть за учасників "Євробачення-2019": у НСТУ розтлумачили правила конкурсу
Наступний матеріал
"Бочка" і "афганський захід": пілоти "Антонова" розповіли, що це за фігури і як їх виконують
Loading...

Клімкін пояснив, чи скасують безвіз через рішення КСУ

"На карту поставлено європейський шанс": реакція МЗС на рішення КСУ

Індульгенція на корупцію: навіщо Конституційний суд скасував статтю про незаконне збагачення – "БлогПост"

В Єврокомісії відреагували на рішення КСУ щодо незаконного збагачення

Ми не політичний орган, ми захищаємо Конституцію – КСУ

Коментар КСУ щодо рішення про "незаконне збагачення" чиновників – відео