5 канал

Подробиці резонансної ухвали Конституційного Суду: що кажуть нардепи

Тепер після такого рішення КСУ – всі справи обнуляються, кажуть депутати

Конституційний Суд оприлюднив на сайті своє рішення щодо скасування статті "Про незаконне збагачення". На 18 сторінках документа говориться, що статтю прибирають із Кримінального кодексу, бо вона не відповідає презумпції невинуватості, а так і нормі Конституції, яка передбачає, що саме держава повинна довести провину людини, а не навпаки. Скасування норми наробило багато галасу – її ввели після Революції Гідності. Президент заявив, що новий законопроект внесе до Верховної Ради, тільки-но Конституційний Суд оприлюднить рішення. Продовжить Анна Мірошниченко.

Ініціаторами скасування були 59 народних депутатів. Вони зазначають – стаття про незаконне збагачення не відповідала презумпції невинуватості. Тобто, те, що людина скоїла злочин, у суді має доводити сторона обвинувачення, а не відповідач має доводити зворотне.

Чотири роки тому парламент запровадив кримінальну відповідальність за незаконне збагачення чиновників. Це була одна з вимог МВФ для продовження співпраці та Європейського Союзу для безвізу.

"Ця стаття викликала багато суперечностей, але, на жаль, проголосували її поспіхом, не враховуючи певних нюансів", – зазначає нардеп від "Народного фронту" Андрій Помазанов.

Тоді прописали – чиновники мають на вимогу правоохоронців надавати пояснення про джерела своїх доходів і статків своєї родини. Тобто фактично пояснити свою невинуватість. А як не зможуть – їм загрожувало від 2 до 10 років.

НАБУ ж взялося за роботу. За цей час, кажуть, назбиралося більше півсотні епізодів. На понад мільярд гривень. Детективи заходилися перевіряти, приміром, нардепа Євгена Дейдея, голову Аудиторської служби Лідію Гаврилову, заступника голови СБУ Павла Демчину, головного транспортника Володимира Омеляна. Утім, вину жодного так і не довели.

"Ця норма була юридично мертвою з точки зору результату, але використовувалася правоохоронними органами з метою тиску", – вважає депутат від БПП Валерій Карпунцов.

Парламентар від НФ Антон Геращенко каже, що, згідно з українським законодавством, нікому не потрібно доводити невинуватість.

"Це правоохоронні органи повинні доводити винуватість. А в Конституції написано – доводити свою невинність ніхто не зобов'язаний", – каже нардеп.

Саме на цьому наполягали понад півсотні депутатів, які подалися до Конституційного Суду ще два роки тому і попросили скасувати статтю про незаконне збагачення. І суд їхню скаргу таки задовольнив. Позивачі раді.

"Рішення КС обґрунтовано на нормах міжнародного суду і міжнародного права. Перед людьми повинні вибачитися і відшкодувати витрати, якщо вони мали місце", – прокоментував опоблоківець Володимир Німченко.

"Якщо якийсь документ є неробочим, то від нього треба позбавлятися, якщо він суперечить Конституції – від нього треба позбавлятися. Ставити крапку і шукати інші механізми боротьби з корупцією", – висловив свою думку депутат від НФ Павло Пинзеник.

Тепер після такого рішення Конституційного Суду – все обнуляється, кажуть депутати.

"Це означає, що всі справи по незаконному збагаченню, які були відкриті, розслідувані, не розслідувані, вони всі підлягають закриттю", – зазначає нардеп від "Самопомочі" Руслан Сидорович.

А от що тепер європейським колегам говорити – парламентарії ще подумають. І відразу через це призупиняти безвізовий режим ніхто не планує.

"Тобто якщо Україна порушить одну з вимог, яку нам надали саме про безвізовий режим, – все одно почнеться діалог. Якщо будуть претензії – буде пошук шляхів, як з цієї ситуації виходити", – пояснила позафракційна парламентарка Ганна Гопко.

У президентській фракції вже знайшли. Буде новий закон, кажуть.

"Президент внесе законопроект, де будуть враховані зауваження КС і ця стаття буде повернута без невідповідності українського законодавства, а відповідності власній Конституції", – заявила представниця Порошенка в парламенті Ірина Луценко.

І шансів, кажуть інші депутати, що новий документ парламент зможе ухвалити нині – у виборчій гонитві – мінімальні.

"Ніякий законопроект зараз не пройде. Якщо хтось один подасть законопроект, то інший буде шукати в ньому вади і клеймити позором", – переконаний нардеп від БПП Олександр Бригинець.

Анна Мірошниченко, Олексій Тищенко, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі" – завершено
Наступний матеріал
Учні однієї зі шкіл Кам'янського скаржаться на здоров'я через стан спортзали
Loading...

Розслідування щодо закупівлі запчастин: у Раду хочуть запросити керівників НАБУ та військової прокуратури

Пленарне засідання Верховної Ради України – відео

НАБУ почало розслідування можливого розкрадання в оборонному секторі

КСУ визнав неконституційною статтю про незаконне збагачення посадовців

Пленарне засідання Верховної Ради України – відео

НАБУ проаналізує інформацію опубліковану програмою "Наші гроші" щодо "Укроборонпрому"