Розпустити не можна залишити. Уже не лише конституційних суддів хоче звільнити Володимир Зеленський, а й парламент 9-го скликання. Через те, що не бажають голосувати за законопроєкт його авторства – про перезапуск Конституційного Суду. Хоча такої підстави, як забаганка президента, у Конституції не передбачено, але це не завадило йому торік розпустити Раду 8-го скликання. Як сприймають погрози президента і "слуги народу", і опозиція – з'ясовувала Леся Головата.
У день інавгурації Володимир Зеленський розпустив Верховну Раду 8-го скликання. А через півтора року на посаді погрожує розігнати вже 9-го, де монобільшість – це "слуги народу".
Президента роздратував відвертий демарш Зе-депутатів. Бо після скасування електронного декларування глава держави вирішив його повернути – подав проєкт закону. Водночас – звільнити всіх суддів Конституційного Суду. Але навіть "слуги народу" не готові за нього голосувати. І навіть після того, як президент особисто вмовляв їх на фракції. Тож Зеленський готовий просити парламентарів на вихід. Достроково.
"Вони ж нові. Тому вони все ж таки завдяки мені стали депутатами, і підтримки суспільства. І голосування народу. Але вони повинні розуміти відповідальність. Якщо ми підемо врозріз, ми будемо виходити з цього кута навіть таким шляхом", – заявив президент.
У Конституції прописані лише три підстави, через які глава держави може розпустити парламент – якщо впродовж місяця депутати не сформулюють коаліцію або ж не зможуть розпочати засідання. А також – якщо після відставки уряду впродовж шістдесяти днів не сформують новий.
"Зараз у президента немає підстав. Але ж ми не знаю, що буде завтра. підтримую президента 100%, тому я це як шантаж не сприймаю. Я ж за це, да? Воно не звучало як шантаж. А таке занепокоєння президента тим, що відбувається в країні, тим, що може відбутися далі, і тим, яку позицію займають, на жаль, частково депутати, частково решти фракцій, частково нашої фракції", – заявляв голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко.
Опозиція одразу нагадує – ті самі судді Конституційного Суду допомогли Зеленському торік обійти Основний Закон, щоб оголосити дочасні парламентські вибори. Але в серйозність намірів президента цього разу не ймуть віри.
"Це скоріше намагання тиснути на власну фракцію. Спочатку випускаємо відосік, потім виходимо в ефір, і говоримо про те, що ми вас розпустимо. Сьогодні з колегами зі "Слуги народу" говорили, що це вже навіть не вперше, не вдруге і не втретє", – заявляв нардеп "Голосу" Ярослав Юрчишин.
Забути про погрози, а згадати про зустрічі з керівниками фракцій, щоби спільно знайти конституційний вихід із конституційної кризи – радить шостому президенту п'ятий.
"Пан Зеленський намагався злякати парламент і українське суспільство. Я йому казав ще рік тому, можу зараз повторити. Володимире Зеленський, вас ніхто не боїться, ви, навпаки, стаєте набагато смішнішим. Погано, коли президент виглядає страшно, але ще гірше, коли виглядає смішно", – заявив Петро Порошенко.
Єдина, хто реагує з ентузіазмом на ініціативу Зеленського розпустити парламент, – депутатка семи скликань Юлія Тимошенко.
"Цей парламент у кожному законі, який вони вносять, більшість на чолі з президентом, вони щоразу вносять закони, які так чи інакше щось забирають у держави чи у людей. І роблять нас слабкішими. Тому краще цей парламент для людей, для нашої країни, для сьогодення перезавантажити", – казала Тимошенко.
А от ті, хто і оскаржив в суді відповідальність за недостовірне декларування, навіть кидають виклик президенту.
"Не треба нас із вами лякати виборами. Ми готові. А чи готовий президент до нової Верховної Ради? Думаю, ні, стадіон, так стадіон. Вибори, так вибори", – висловив свою думку Шуфрич.
У вівторок ввечері президентський законопроєкт ще не внесли до порядку денного. Його як невідкладний мали б розглянути до четверга. А от у п'ятницю – народні обранці збираються голосувати за так званий проєкт закону Дмитра Разумкова, співавторами якого є понад 100 депутатів. Його вже підтримав профільний комітет. Документ відновлює електронне декларування, як було до рішення Конституційного Суду. Спікер знайшов час, щоби узгодити його з чільниками фракцій. Наразі ж недовіру до суддів у малинових мантіях висловили у спільній заяві.
Леся Головата, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал"