Верховна Рада IX скликання
Верховна Рада IX скликання Верховна Рада Укаїни

Розпускати чи ні: як минув день у Верховній Раді та що думають депутати про конституційну кризу в Україні

Читайте по-русски
Президент погрожує депутатам розпуском Верховної Ради

Розпустити не можна залишити. Уже не лише конституційних суддів хоче звільнити Володимир Зеленський, а й парламент 9-го скликання. Через те, що не бажають голосувати за законопроєкт його авторства – про перезапуск Конституційного Суду. Хоча такої підстави, як забаганка президента, у Конституції не передбачено, але це не завадило йому торік розпустити Раду 8-го скликання. Як сприймають погрози президента і "слуги народу", і опозиція – з'ясовувала Леся Головата. 

У день інавгурації Володимир Зеленський розпустив Верховну Раду 8-го скликання. А через півтора року на посаді погрожує розігнати вже 9-го, де монобільшість – це "слуги народу".

Президента роздратував відвертий демарш Зе-депутатів. Бо після скасування електронного декларування глава держави вирішив його повернути – подав проєкт закону. Водночас – звільнити всіх суддів Конституційного Суду. Але навіть "слуги народу" не готові за нього голосувати. І навіть після того, як президент особисто вмовляв їх на фракції. Тож Зеленський готовий просити парламентарів на вихід. Достроково.

"Вони ж нові. Тому вони все ж таки завдяки мені стали депутатами, і підтримки суспільства. І голосування народу. Але вони повинні розуміти відповідальність. Якщо ми підемо врозріз, ми будемо виходити з цього кута навіть таким шляхом", – заявив президент.

У Конституції прописані лише три підстави, через які глава держави може розпустити парламент – якщо впродовж місяця депутати не сформулюють коаліцію або ж не зможуть розпочати засідання. А також – якщо після відставки уряду впродовж шістдесяти днів не сформують новий.

"Зараз у президента немає підстав. Але ж ми не знаю, що буде завтра. підтримую президента 100%, тому я це як шантаж не сприймаю. Я ж за це, да? Воно не звучало як шантаж. А таке занепокоєння президента тим, що відбувається в країні, тим, що може відбутися далі, і тим, яку позицію займають, на жаль, частково депутати, частково решти фракцій, частково нашої фракції", – заявляв голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Опозиція одразу нагадує – ті самі судді Конституційного Суду допомогли Зеленському торік обійти Основний Закон, щоб оголосити дочасні парламентські вибори. Але в серйозність намірів президента цього разу не ймуть віри.

"Це скоріше намагання тиснути на власну фракцію. Спочатку випускаємо відосік, потім виходимо в ефір, і говоримо про те, що ми вас розпустимо. Сьогодні з колегами зі "Слуги народу" говорили, що це вже навіть не вперше, не вдруге і не втретє", – заявляв нардеп "Голосу" Ярослав Юрчишин.

Забути про погрози, а згадати про зустрічі з керівниками фракцій, щоби спільно знайти конституційний вихід із конституційної кризи – радить шостому президенту п'ятий.

"Пан Зеленський намагався злякати парламент і українське суспільство. Я йому казав ще рік тому, можу зараз повторити. Володимире Зеленський, вас ніхто не боїться, ви, навпаки, стаєте набагато смішнішим. Погано, коли президент виглядає страшно, але ще гірше, коли виглядає смішно", – заявив Петро Порошенко.

Єдина, хто реагує з ентузіазмом на ініціативу Зеленського розпустити парламент, – депутатка семи скликань Юлія Тимошенко.

"Цей парламент у кожному законі, який вони вносять, більшість на чолі з президентом, вони щоразу вносять закони, які так чи інакше щось забирають у держави чи у людей. І роблять нас слабкішими. Тому краще цей парламент для людей, для нашої країни, для сьогодення перезавантажити", – казала Тимошенко.

А от ті, хто і оскаржив в суді відповідальність за недостовірне декларування, навіть кидають виклик президенту.

"Не треба нас із вами лякати виборами. Ми готові. А чи готовий президент до нової Верховної Ради? Думаю, ні, стадіон, так стадіон. Вибори, так вибори", – висловив свою думку Шуфрич.

У вівторок ввечері президентський законопроєкт ще не внесли до порядку денного. Його як невідкладний мали б розглянути до четверга. А от у п'ятницю – народні обранці збираються голосувати за так званий проєкт закону Дмитра Разумкова, співавторами якого є понад 100 депутатів. Його вже підтримав профільний комітет. Документ відновлює електронне декларування, як було до рішення Конституційного Суду. Спікер знайшов час, щоби узгодити його з чільниками фракцій. Наразі ж недовіру до суддів у малинових мантіях висловили у спільній заяві.

Леся Головата, Юрій Усік та Олексій Тищенко, "5 канал"

Попередній матеріал
З ОРДЛО до підконтрольної української території через Росію – чому люди обирають незаконний маршрут – сюжет
Наступний матеріал
Російські окупанти облаштовують другу лінію оборони на Донбасі
Loading...
Голова КСУ заявив, що поданий до ВР законопроєкт Зеленського "має ознаки конституційного перевороту"

Голова КСУ заявив, що поданий до ВР законопроєкт Зеленського "має ознаки конституційного перевороту"

Передвиборчий популізм чи озвучення стратегії держави: як відреагували нардепи на виступ Зеленського

Передвиборчий популізм чи озвучення стратегії держави: як відреагували нардепи на виступ Зеленського

"Чл*ном грав на роялі, коли ми стояли на Майданах": Сюмар рознесла промову Зеленського – відео

"Чл*ном грав на роялі, коли ми стояли на Майданах": Сюмар рознесла промову Зеленського – відео

В Україні починають будувати дві військово-морські бази для захисту Чорноморського регіону – що відомо

В Україні починають будувати дві військово-морські бази для захисту Чорноморського регіону – що відомо

Про Донбас, амністію, правоохоронців та коронавірус: чим хизувався та що обіцяв Зеленський у Раді

Про Донбас, амністію, правоохоронців та коронавірус: чим хизувався та що обіцяв Зеленський у Раді

"Знову буде популізм": чого очікують народні депутати від звернення Зеленського до ВР – включення

"Знову буде популізм": чого очікують народні депутати від звернення Зеленського до ВР – включення