Конституційний Суд України
Конституційний Суд України Shutterstock

Ініціатива президента щодо розпуску КСУ: як реагують "слуги" та кого підтримає опозиція

Читайте по-русски
Через конституційну кризу парламент перестав говорити про коронавірус

Президент всерйоз налаштований на примусове перезавантаження Конституційного Суду. У понеділок він закликав фракцію "Слуга народу" підтримати свою ініціативу щодо розпуску суду. Тим часом у парламенті обговорюють, яким чином владнати конституційну кризу. Чи буде в депутатів консолідована позиція, за яку вони віддаватимуть голоси, і чи не означає потенційний розпуск Конституційного Суду президентський контроль – знають журналісти "5 каналу".

Замість запланованих раніше зборів суддів – вивчення резонансного закону. У понеділок Конституційний Суд несподівано взявся за подання щодо ринку землі, хоча цього питання ще зранку не було в порядку денному. Поряд із рішеннями загальноукраїнського значення судді переймалися й локальнішими проблемами.

Резонанс довкола Конституційного Суду та нещодавня акція протесту біля будівлі змусили суддів задуматися про власну безпеку. До майже двометрової висоти паркану, який був тут і раніше, вони вирішили додати ґрати на вікна і двері першого поверху – для надійності.

Тим часом – після місяця на карантині, в Раду повернулися депутати. Але замість коронавірусної кризи говорять про іншу. Конституційну. Перед погоджувальною радою спікер зібрав у себе голів фракцій та груп. Там домовилися – повернути електронне декларування. Але так, щоби ніхто не тягнув ковдру на себе окремими законопроєктами, а зійшлися на одному.

"Нам був запропонований текст. Є пропозиція – відновити текст положень про електронне декларування в тому вигляді, якими вони були до рішення Конституційного Суду, і одночасно протягом 2-х місяців щонайбільше – внести зміни, які враховують положення Конституційного Суду", – заявив нардеп "Голосу" Ярослав Железняк.

За цей політичний компроміс, який умовно називають законопроєктом Разумкова, спікер пропонує голосувати без зволікань.

"Таке рішення має бути прийняте на цьому пленарному тижні. Для цього має бути єдина позиція всіх депутатських фракцій та груп у розумінні відповідальності, яка сьогодні знову стоїть перед Верховною Радою України вже ІХ скликання", – заявив спікер парламенту Дмитро Разумков.

А от щодо аналогічної ініціативи президента – такої одностайності немає. Володимир Зеленський теж хоче відновити кримінал за недостовірне декларування, але на додачу – розігнати всіх старих та набрати нових суддів до Конституційного Суду. Спікер жодним словом про таку альтернативу не обмовився, тож представляє її "слуга народу" Олександр Корнієнко.

"Президент України вніс проєкт закону про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства, я прошу розглянути можливість дати йому хід якомога швидше", – переконує голова партії "Слуга народу" Олександр Корнієнко.

Навіть "слуги народу" сумніваються – чи конституційний такий крок гаранта.

"Я не можу сказати, ні так, ні ні, я думаю, що нам треба порадитися, але я схильний підтримати загальну позицію фракції", – зазначив нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев.

А якою вона має бути – у своєму аудіозверненні до "слуг" у партійному чаті пояснив Володимир Зеленський.

"Спробуємо жорстко перезавантажити всю систему, тому що час розмов закінчився, закінчився час умовлянь і м'якості. Потрібно вжити жорстких рішень по Конституційному Суду. Обов'язково! Це навіть не прохання. Ніяких прохань, коли знищують цінності" – повідомив президент у своєму аудіозверненні.

Членів опозиційних фракцій у цьому чаті немає, тому вони вволю критикують Зеленського.

"Зеленський двічі не подав зміни до декларацій. І перед тим як вступав на посаду, забув про свою віллу, і зараз про 5 млн дивідендів, але намагається вирішити не в законний спосіб, а через державний переворот", – заявила співголова фракції "Європейська солідарність" Ірина Геращенко.

А от лідерка "Батьківщини" переконана, що вплив уряду і його структур на КСУ – це не конституційно.

У проросійській "Опозиційній платформі – За життя", депутати якої й вимагали скасувати декларування, рішенням суду задоволені, а от реакцією президента – ні.

"Парламент повинен стати на захист Конституції, тому що ми бачимо ініціативу чинного президента, яка суперечить Конституції. Це готується державний переворот", – заявив співголова фракції Юрій Бойко.

Не лише депутати, а й експерти кажуть: якщо перезавантажити Конституційний суд, то далі Зеленський зі "слугами" за квотами можуть завести 12 своїх суддів. Із 18-ти. А це вже абсолютна більшість. Застрахуватися можна, радять у Центрі протидії корупції, якщо прописати прозорий конкурс для нових суддів.

"Мова йде про передбачення конкурсу, прозорого, подібного, який був до Верховного Суду. Щоб усі кандидати обиралися на цьому конкурсі. За результатами формувався пул людей, які пройшли всі процедури, і з цих людей суб'єкт призначення, це Верховна Рада, з'їзд суддів могли обирати людей і призначати", – каже заступниця виконавчого директора Центру протидії корупції Олена Щербан.

Водночас кілька представників "монобільшості" після обіду приїхали до Конституційного Суду з'ясувати причини активізації в роботі установи, яка у вівторок розгляне подання щодо ще одного резонансного закону – мовного.

Петро Троць, Леся Головата, Юрій Усік, "5 канал"

Попередній матеріал
В Іспанії через смертність від COVID-19 страйкують працівники похоронних бюро
Наступний матеріал
Через рішення КСУ закрили першу справу щодо недостовірного декларування – подробиці
Loading...
Лідер фракції "Слуга народу" Арахамія приїхав до КСУ поспілкуватися з головою суду – що обговорювали

Лідер фракції "Слуга народу" Арахамія приїхав до КСУ поспілкуватися з головою суду – що обговорювали

"Інспіровано з Кремля": ситуація з рішенням КСУ є змовою місцевої "мафії" з Росією – Бобиренко

"Інспіровано з Кремля": ситуація з рішенням КСУ є змовою місцевої "мафії" з Росією – Бобиренко

КСУ фактично заблокував роботу: через скандальне рішення суду НАЗК припинило перевірки в низці компаній

КСУ фактично заблокував роботу: через скандальне рішення суду НАЗК припинило перевірки в низці компаній

Очільник КСУ не з'явився на допит у ДБР

Очільник КСУ не з'явився на допит у ДБР

Конституційна криза спровокована некомпетентністю Зеленського і його бажанням узурпувати владу – Геращенко

Конституційна криза спровокована некомпетентністю Зеленського і його бажанням узурпувати владу – Геращенко

КСУ переніс збори суддів, а у Верховній Раді вже розповіли, як планують відновити е-декларування

КСУ переніс збори суддів, а у Верховній Раді вже розповіли, як планують відновити е-декларування