З окупованої території України на підконтрольну через Росію. Так близько сотні мешканців ОРДЛО щодня їдуть до родичів. Щоби потрапити до країни-агресорки, перетинають неконтрольовані українськими прикордонниками пункти пропуску, а в Україну повертаються через пункт Мілове на Луганщині. Там, власне, і фіксують порушників. Чому люди обирають незаконний маршрут і що загрожує за такі порушення – дізнавалися журналісти "5 каналу".
З окупованого Луганська Людмила їде до батьків у Марківку, на підконтрольну Україні територію. Розповідає, раніше прямувала через контрольно-пропускний пункт у Станиці Луганській. Із його закриттям вирішила перевірити інший шлях – через Росію.
"Як дізналася? Від сусідів. Сусід їхав і мене підвіз. Ось і все. До батьків не можу потрапити вже другий місяць. У мене це все пояснення. З'їжджу до батьків, потім назад так само. Тому що на Станицю надії немає", – каже мешканка Луганська Людмила.
Людмила каже, на пункті пропуску "Мілове" і черг менше, і, якщо температура в нормі, на ковід не перевіряють.
"Територія Російської Федерації наразі належить до "зеленої" зони. Під час слідування громадян з країни, які належить до "зеленої" зони, дані громадяни не підлягають ні самоізоляції, ні обсервації", – пояснює начальник відділу прикордонної служби "Мілове" Владислав Волобуєв.
Російські прикордонники, які визнають так звану ЛНР, пропустили швидко. Українські стверджують: кордон Людмила перетнула незаконно. Прикордонники пояснюють: зазвичай порушники виїжджають із непідконтрольної території Луганщини в Росію через не контрольовані ними пункти пропуску. Виїзд таких громадян не фіксується в українських базах даних, тому є незаконним.
"Ми ж не десь через зелений кордон і не перелізли через паркан. Але пропуск здійснюється не українською владою, а представниками незаконних збройних формувань", – каже прикордонник Сергій Приходько.
Таких, як Людмила, на міждержавному пункті пропуску "Мілове" щодня майже сотня. Ігор теж їде з Луганська. У нього в Харкові дружина з онкологією. Через неї він покинув роботу.
Ось такий адмінпротокол. Це все, що загрожує порушникам державного кордону. Він передбачає штраф у розмірі зазвичай до 2 тисяч гривень. Але сплачують його не всі.
На сплату штрафу в порушників є 15 діб. Проте за цей час вони встигають повернутися на неконтрольовану територію, де українське законодавство не діє. Тому здебільшого оштрафовані – сплати оминають. Ігор теж не збирався платити. Проте родичі порадили з цим не жартувати.
Єдиний законний шлях перетину лінії розмежування – контрольно-пропускні пункти. Однак через карантинні обмеження нині вони не працюють. Люди обурюються.
"Там же все зачинено, там не пускають. Змушений через Росію. А тут штраф виписує Україна. Хоча у мене український паспорт, і всі діти в Україні. Як таке може бути?" – скаржиться Ігор.
За статистикою Держприкордонслужби, після закриття контрольно-пропускного пункту в Станиці Луганській через "Мілове" незаконно кордон перетнули понад 1200 громадян. Відкриють пункт пропуску в Станиці – 15 листопада.
Вікторія Ковальова, Олександр Лахтін, Сергій Могилевич, Луганська область, "5 канал"