Зеленський і Кошовий
Зеленський і Кошовий karabas.com

Політичні технології: суть нікого не цікавить – шоу подавай, або як вибори на цирк перетворили

Читайте по-русски
Аналогічні вже були задіяні під час Брекзіту, на виборах в США, референдуму в Каталонії. І на цю технологію слід знайти антивірус. Якщо ми хочемо далі існувати як держава, звісно

Нинішня виборча кампанія показала, що старі формули, як достукатися до виборця, більше не працюють. Раніше все було досить прямолінійно: "ось, я це зробив, вам це подобається, голосуйте за мене". Тепер експертне середовище каже: щоб тебе почули, треба апелювати до емоцій. І годі шукати логіку.

Анатолій Гриценко узяв на озброєння модну антикорупційну риторику. Збирав під свої прапори "чесних", яких мало б бути більше. Назбирав Садового, кілька молодих політиків і... і 7%. Порошенко розповідав, що підняв армію, що децентралізація є, і ось її предметні результати. Ось лоукост і безвіз, от тут нові дороги чи садочки. Але не спрацювало...

До слова, Бойко теж звертався не до розуму, а до емоцій, його виборець традиційно хотів повернути "як колись".

Тиждень після виборів ще більше проявив: суть нікого не цікавить – шоу подавай. Замість діалогу про розвиток країни, всі говорять про аналізи. Сміховини і мемаси доречні в соцмережах, а в реальності не забуваємо: Москва постійно говорить Європі, що Україна – це щось несерйозне, незрозуміле... після цих виборів Кремлеві залишається ткнути пальцем: "ви подивіться, вони навіть вибори на цирк перетворили, як з ними можна мати справу?" Так, дискредитація суті. Перетворення важливих речей на абсурд. Це технологія. Технологія маніпулювання людьми, які хочуть вирішення проблем простими методами і вже зараз.

Аналогічні вже були задіяні під час Брекзіту, на виборах в США, референдуму в Каталонії. І на цю технологію слід знайти антивірус. Якщо ми хочемо далі існувати як держава, звісно.

Консервативна виборча кампанія Петра Порошенка. Орієнтир – виборці західних та центральних областей. Штаб Петра Порошенка йшов протоптаною стежкою. Незалежна церква, сильна армія, захист української мови...

"Петро Порошенко фактично загнав себе у досить жорсткі рамки. Бо обмежився лише україномовними, прихильниками православної церкви КП. За рахунок цього значна частина виборців Сходу і Півдня відвернулася від нього", – розповідає аналітик Комітету виборців України Денис Рибачок.

Численні поїздки областями – ще одна класична особливість підготовки до виборів.

Виступ Президента України Петра Порошенка перед військовослужбовцями ВМС ЗСУ
Виступ Президента України Петра Порошенка перед військовослужбовцями ВМС ЗСУ5 канал

"Є питання: де закінчується візит, який має відношення до президентської посади і починається агітація?", – питає Ольга Айвазовська, керівник виборчих програм Громадянської мережі "Опора".

Часто під час виборчої кампанії Порошенко брав на себе невластиві для президента повноваження, – наголошують експерти. І це теж вплинуло на рейтинг.

"Я не знаю, чи усвідомлював це Петро Порошенко. Але потім це має наслідки, що у під’їзді не горить лампочка, а за це винна посадова особа рівня спікера парламенту чи Президента", – наголошує Айвазовська.

Виборчий штаб Порошенка і він сам наголошували: реформи й надалі впроваджуватимуть, а курс України на НАТО і ЄС буде незмінним.

Куди поведе країну інший кандидат – Володимир Зеленський – так до кінця і не зрозуміло.

Він вибірково спілкується із пресою. Свою команду не показує.

Телевізійні проекти Зеленського допомогли здобути прихильність виборців. Перед виборами він активно гастролював країною з "95-м кварталом". На екрани вийшло продовження серіалу "Слуга народу".

ДЕНИС РИБАЧОК, АНАЛІТИК КОМІТЕТУ ВИБОРЦІВ УКРАЇНИ:

"Я впевнений, що частина виборців і досі вважає, що Зеленський і Голобородько – це одна людина, а не актор, який грає роль"

"Виборці не повною мірою отримують інформацію, хто такий насправді кандидат. І багато у чому у образі Зеленського бачать те, що хочуть бачити", – стверджує Айвазовська.

Через два тижні стане відомо, чи зайде до цієї будівлі новий президент, або ж у ній залишиться чинний. І для Володимира Зеленського, і для Петра Порошенка настав період боротьби за голоси виборців, які 31 березня обирали не їх. І що ближче до другого туру, то більше українські вибори нагадують шоу. Поміж собою кандидати спілкуються через відеоролики.

Володимир Зеленський ще нещодавно на дебати йти не хотів. Передумав. Тепер готовий, проте має умови.

Володимир Зеленський на 'Олімпійському'
Володимир Зеленський на 'Олімпійському'5 канал

Після того, як Петро Порошенко погодився на його умови, у Зеленського з'явилися нові вимоги.

Аналізи кандидати здавали нарізно. Порошенко – на НСК "Олімпійському", де його політичний опонент і запропонував провести дебати. Туди приїхали представники 4-х клінік: приватних і державних. Зеленський прийшов у клініку свого прихильника.

Попередні результати президентських аналізів оприлюднили впродовж години.

А от Зеленський із попередніми результатами встряг у скандал. Оприлюднив медичний висновок у мережі. Виявилося, що дата забору крові там зазначена на кілька днів раніше, ніж це відбулося перед камерами. Оперативно кандидат у президенти допис змінив – додав інший документ.

Якими будуть дебати кандидатів у президенти? На це питання поки що відповіді немає. Суспільний мовник повідомив: 19 квітня чекають на дискусію і Порошенка, і Зеленського, бо того вимагає закон. Утім деінде готові організувати й інші дискусії.

ОЛЬГА АЙВАЗОВСЬКА, КЕРІВНИК ВИБОРЧИХ ПРОГРАМ ГРОМАДЯНСЬКОЇ МЕРЕЖІ "ОПОРА":

"Заклик іти на стадіон, на ринг, у цирк може бути прийнятним, якщо кандидати заплатять за проведення дебатів із виборчого фонду. І це буде вважатися частиною їхньої агітаційної діяльності"

Кошторис дебатів на "Олімпійському" керівництво арени озвучити не готове. Бо з пропозицією до них ніхто ще не звертався. Самі ж дебати можуть прояснити плани кандидатів на наступні 5 років. Переможці першого туру боротимуться за той електорат, який голосував за тепер уже аутсайдерів. А це понад 50% виборців.

Сергій Барбу, Олександр Горнейчук, "Час: Підсумки Тижня"

Попередній матеріал
"І йдеться зовсім не про кохання": чи є шанс повернути в Україну картину французького художника Гудро
Наступний матеріал
Експерти WADA відповіли на запрошення перевірити аналізи кандидатів у президенти України
Loading...

ЦВК оприлюднила результати першого туру виборів та оголосила про другий тур

Засідання ЦВК щодо офіційних результатів чергових виборів Президента України 31 березня 2019 року – відео

Як РФ розкручує українські "сварки" у західних ЗМІ – Кулеба розповів

У Німеччині заявили, що "нормандський формат" має зберегтися і після виборів в Україні – подробиці

Із поміткою "уточнений": ЦВК наблизилася до встановлення остаточних результатів першого туру (оновлено)

Політконсультант оцінив, скільки міг коштувати відеоролик Зеленського на НСК "Олімпійський"