Картина П'єра Луї Гудро "Закоханий погляд"
Картина П'єра Луї Гудро "Закоханий погляд" Музей Ханенків

"І йдеться зовсім не про кохання": чи є шанс повернути в Україну картину французького художника Гудро

Читайте по-русски
Наприкінці березня про намір повернути картину у Твітері повідомила прокуратура Південного округу Нью-Йорка, однак у музеї також припустили, як можна прискорити процес

Вже багато років Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків розшукує твори, втрачені під час Другої світової війни. Тоді звідти вивезли тисячі експонатів. Серед художніх творів – полотно П'єра Луї Гудро "Закоханий погляд". Здавалося, картину втрачено назавжди, але експерти музею відшукали її на одному з американських аукціонів, куди полотно потрапило з приватної колекції. Чи є шанс повернути картину на батьківщину та коли це станеться – матеріал Ірини Сисак.

На стіні музею ім. Ханенків висіла картина "Закоханий погляд", допоки під час Другої світової війни твір мистецтва не вкрали, і лише через 70 років втрачену картину вдалося розшукати.

"Я протягом півгодини доводила з документами в руках, що ця картина дійсно належить нашому музею", – пригадує зберігач фондів музею Олена Живкова.

Для цього вона вирушила до Нью-Йорка. Саме там на аукціоні "Дойл" у 2013-му виринула втрачена картина Гудро XVIII ст. Серед доказів, що "Закоханий погляд" (інша назва – "Закохані")  до Другої світової війни належав колекції Ханенків, є унікальна світлина, де картину видно в експозиції музею. Тут вона з’явилася у 1925-му за заповітом власника-колекціонера Василя Щавінського. Щодо назви картини, розповідає Олена Живкова, – йдеться зовсім не про кохання.

"Це дуже відомий євангельський сюжет, який походить від Христової притчі про блудного сина. І от європейські художники дуже любили писати цей момент – розкішне життя блудного сина з блудницями. Гудро зобразив саме цей момент душевних коливань. Був дуже затребуваний в мистецтві XVIII століття – чи встоїть людина перед спокусою, чи ні", – пояснює зберігач фондів музею.

Розшукавши картину на аукціоні у Сполучених Штатах, музей і Міністерство культури офіційно звернулися до організації, яка веде реєстр викрадених творів мистецтва. Тоді торги вдалося зупинити. На картину наклали арешт. Відтоді полотно та матеріали справи перебувають у прокуратурі Нью-Йорка. Наприкінці березня про намір повернути картину у Твітері повідомила прокуратура Південного округу Нью-Йорка.

"Представник ФБР, який з американського боку був долучений до цієї справи, запевнив: маючи такі документи про підтвердження того, що картина дійсно походить із музею, вона в обов'язковому порядку буде повернута Україні на безкоштовній основі", – коментує заступниця начальника відділу з питань переміщення культурних цінностей Міністерства культури Інеса Татіївська.

Процес повернення картини просувався б швидше, якби до нього долучилося Міністерство закордонних справ, кажуть у музеї.

"Наш консул в Нью-Йорку має бути присутній на цьому процесі, має принаймні наглядати за тим, як він проходить, і якось комунікувати з нами. Ми не маємо дізнаватися, що наступив вже новий етап справи, з преси. Хотілося б, щоб уся країна слідкувала за цим, оскільки це надзвичайне явище", – пояснює Олена Живкова.

Отримати картину в Ханенків сподіваються до літа. Адже саме в червні відзначатимуть 100-річчя музею. "Закоханий погляд" – один із тисяч експонатів, які нині шукає музей.

"Було вивезено, за повоєнними підрахунками, близько 24 тисяч одиниць зберігання. Це предмети, живопис, декоративне мистецтво, скульптура, мистецтво країн Сходу, європейська графіка. За офіційною версією, та частина колекції, яка була вивезена з нашого музею, вважається згорілою у пожежі. Але беручи до уваги, що окремі твори з`являються час від часу, є шанс, що ця колекція збереглася, або її частина", – пояснює гендиректорка музею Катерина Чуєва.

Музей вже має досвід повернення втрачених творів мистецтва. Шість років тому до колекції  повернулася картина нідерландського художника XVII ст. Корнеліса ван Пуленбурга "Аркадський краєвид" .

Ірина Сисак, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
У Києві пасажири електрички виявили труп чоловіка – фото, відео
Наступний матеріал
Політичні технології: суть нікого не цікавить – шоу подавай, або як вибори на цирк перетворили
Loading...

У Лондоні знайшли відбиток пальця Леонардо да Вінчі

Ціла дипломатична місія: харківські музейники дивом відшукали та повернули картину, вивезену в часи війни

Втрачену 2012 року картину Пікассо відшукали в Румунії – подробиці

У Рівному з'явився перший в Україні мурал із технологією доповненої реальності

Грандіозний мурал чи дитячі каракулі: як у Києві розмальовують станцію метро "Осокорки"

Кілька сотень тисяч гривень – на полотно: як львів'янка створює незвичні картини з купюр