Україна – Угорщина
Україна – Угорщина karpathir.com

В Угорщині заявили про намір ініціювати перегляд Угоди про асоціацію Україна-ЄС через реформу освіти

В Угорщині заявили, що Закон України "Про освіту" порушує взяті на себе офіційним Києвом зобов'язання

Український закон "Про освіту" суттєво порушує принципи Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто під час візиту в Україну. Напередодні в Ужгороді він саме зустрівся з керівниками організацій закарпатських угорців та очільниками історичних церков для узгодження позицій щодо мовної статті цього закону, передає "Радіо Свобода".

Як стало відомо, Сійярто також повідомив, що наступного понеділка на нараді міністрів закордонних справ країн-членів ЄС у Люксембурзі планує ініціювати перегляд Угоди про асоціацію з Україною.

Політик висловлювався досить різко, стверджував, що закон створює гіршу ситуацію на теренах освіти для угорців й представників інших нацменшин в Україні, аніж за це було часів СРСР.

За підсумками зустрічей з очільниками угорської нацменшини він заявив, що чинний закон про освіту унеможливлює діяльність угорських шкіл і відбирає уже здобуте право навчатися рідною мовою учням середніх та старших класів. Таким чином, вважає Сійярто, Україна порушує взяті на себе міжнародні зобов’язання.

"Такого ми не можемо дозволити. Уряд Угорщини найрішучішим способом протистоятиме таким крокам (України)", – відзначив очільник угорського МЗС.

На його думку, єдиний засіб впливу на Україну – це посилення міжнародного тиску.

  • Реакція української сторони

Посол України в Угорщині Любов Непоп в інтерв’ю угорському виданню заперечила, що Закон України "Про освіту" означає асиміляцію угорської меншини.

"Закон не має на меті унеможливлення існування шкіл, які ведуть викладання мовами меншин. Навчання угорською мовою залишиться і на рівні середньої школи, але одночасно буде вдосконалено викладання української мови як державної. Це означає, що, відповідно до принципу поступовості, частина навчальних предметів буде викладатися українською мовою, пропорції чого визначатиме інший закон, закон про середню освіту, та освітні програми. Крім того, школи також матимуть змогу обрати нижню або верхню межу з рамкових пропорцій, визначених цими навчальними програмами. Цей закон має забезпечити рівні можливості для всіх, хто бажає продовжити навчання у ВНЗ, що неможливо без знання державної мови", – повідомила Непоп.

Вона наголосила: "Ми (Україна) неодноразово заявляли, що готові до подальших переговорів як із лідерами нацменшин, так і з нашими іноземними партнерами. Ми впевнені, що положеннями цього закону ми не порушили ні наше національне законодавство, ні міжнародне право та взяті на себе міжнародні зобов’язання. Ось чому ми направили закон до Ради Європи для отримання висновку експертів, і ми в подальшому візьмемо до уваги їхні висновки при імплементації закону".

Також посол висловила думку про те, що потрібно взяти гору над емоціями й зняти напругу, що виникла. "Ми – прибічники конструктивних та врівноважених переговорів. І ми дотримуємося цієї позиції", – відзначила дипломат.

Вона також нагадала, що вже 12 жовтня міністр закордонних справ України Павло Клімкін прибуде до Будапешта, а 19 жовтня на міністра людських ресурсів Угорщини Золтана Балога чекають у Києві.

"Ми віримо в успіх переговорів та в те, що ми зможемо розвіяти всі хибні уявлення про закон. Наша позиція незмінна: Угорщина є стратегічним партнером України, союзником і дружньою країною! Ми розраховуємо на подальшу підтримку один одного!" – резюмувала посол України. 

Нагадаємо також, що 5 вересня Верховна Рада підтримала реформу освіти, а 25 вересня закон "Про освіту" підписав Президент України Петро Порошенко. Серед іншого, відповідно до розділу нового закону про мову освіти передбачається, що від середньої школи відбуватиметься планове введення навчання державною (українською) мовою для учнів-представників національних меншин.

Довідка: своє невдоволення законом висловили МЗС Польщі, Румунії, Угорщини та Молдови. Зокрема, в Угорщині заявили, що не підтримуватимуть Україну в міжнародних організаціях. Також офіційний Будапешт заявив, що подав скарги в ООН, ЄС і ОБСЄ через український закон про освіту. Президент Молдови Ігор Додон назвав освітні зміни в Україні соромом і зневагою до нацменшин.

Дивіться також фотогалерею за темою: 

"Мам, я вже доросла": як минуло святкування 1 вересня – фоторепортаж

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
"Мрію тренувати дітей карате": ветеран АТО потребує допомоги на спеціальний протез
Наступний матеріал
НАТО перекидає на східний кордон Альянсу до 4 тисяч військових – Столтенберг
Loading...