Десятки мільярдів гривень збитків у "Нафтогазі". Від блискавичного виграшу на кілька мільярдів доларів у Стокгольмському арбітражі проти російського "Газпрому" у 2018-му – до звинувачень у державній зраді. Проти команди керівника правління НАК "Нафтогазу" Андрія Коболєва відкрили кримінальне провадження, за матеріалами аудиту, проведеного Держаудитслужбою, який виявив фінансові порушення. Принаймні про такі дані зі своїх джерел повідомляє низка ЗМІ. У самій службі аудиту цю інформацію не підтверджують. Чи були порушення і чи є реальними втрати, провину за які закидають керівництву "Нафтогазу" – розбиралися журналісти "5 каналу".
Державна зрада керівництва найбільшої української компанії – "Нафтогазу". Про кримінальне провадження розповідає її керівник Андрій Коболєв.
"Ми отримали папери, якщо прочитати фабулу, то вона звучить як стаття 112 кримінального кодексу – про державну зраду", – каже Коболєв.
Каже, справа стосується діяльності всього менеджменту компанії. Чому відкрили – припускає, що це пов'язано зі спробами "Нафтогазу" випустити єврооблігації та виходити на зовнішні ринки.
А ще збігається з аудитом Нафтогазу, в якому керівництву закинули ймовірні фінансові порушення на захмарні мільярди гривень. Таку інформацію опублікувало інтернет-видання "Європейська правда".
Аудитори виявили в роботі "Нафтогазу" порушень на 226 млрд гривень, через які бюджет недоотримав понад 75 млрд гривень.
Оприлюднені дані одразу ж коментує Державна аудиторська служба. Пишуть, ревізію "Нафтогазу" проводили, але висновки офіційно не публікували.
"На власному офіційному вебсайті публікацій про зазначений контрольний захід не розміщувала. Держаудитслужба не підтверджує інформацію, висвітлену в деяких ЗМІ, оскільки така інформація є суб’єктивною думкою автора і не відповідає дійсності", – написала Держаудиторська служба.
Закиди у свій бік спростовує Андрій Коболєв, мовляв податки та дивіденди платили сумлінно, а от бюджетні втрати на понад 75 мільярдів таки пояснює:
"Менеджмент "Нафтогазу" гроші не платив, нічого не виводив. Левова частина цієї цифри – це претензія до нас, що ми нарахували резерв сумнівної заборгованості. Це механізм, який ми зобов'язані використовувати згідно з міжнародними стандартами бухгалтерської звітності, і ми це робили!" – сказав Коболєв.
А ще частина суми – борги клієнтів. Чи правдиві цифри про мільярдні втрати газової держкомпанії-гіганта, ще треба перевірити, каже голова профільного комітету Верховної Ради Андрій Герус.
"Буває так, що там цифри є перебільшеними, я не думаю, я не вірю в те, що там є зловживання на 200 мільярдів гривень, очевидно, коли звучать такі мільярди гривень, це вже трохи нереалістично", – каже Герус.
А от директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко каже, що ця компанія перебуває поза впливом держорганів і працює сама по собі. Саме тому, чи були ці зловживання, може вирішити тільки суд.
Судова тяганина для "Нафтогазу" – справа звична. Проти компанії та її керівника за останні роки відкрито чимало справ.
"Це не перший раз, в нас були різні розслідування, вважаю, що я рекордсмен у цьому сенсі, в 2018 я отримав персональний штраф на 8 мільярдів гривень", – заявив Андрій Коболєв.
А от Андрій Герус переконує, що відкриття кримінального провадження нічого не означає. Адже його можуть закрити, отримавши відповіді.
"Компанія на сьогодні концентрує величезні фінансові потоки, йде боротьба за ці потоки різними політичними групами впливу", – пояснює Володимир Омельченко.
Тим часом джерела "Європейської правди" в СБУ стверджують, що там розпочали перевірку "Нафтогазу" за підсумками ревізії державних аудиторів. Але у Службі безпеки такої інформації офіційно не підтвердили.
Ірина Сисак, Юрій Усік, "5 канал"