Уряд пропонує запровадити кримінальну відповідальність за контрабанду. Про це на засіданні у середу, 20 червня, заявив міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, його підтримав Прем'єр-міністр Володимир Гройсман.
Під час засідання урядовці демонстрували обізнаність у сфері тіньових схем на митниці, а також рішучу готовність з ними боротися. За словами Гройсмана, як тільки викривають одну корупційну схему – одразу ж "кмітливі" підприємці вигадують щось нове.
Однак сьогодні наявні й давні схеми. Наприклад, коли на митниці забиту якісним товаром вантажівку оформлюють, як порожню, або коли вона оформлюється на підставних осіб, як особисті речі, але потім їх продають в Україні. І ще одна досить популярна схема – заниження вартості закордонного товару, а потім його продаж за реальною або завищеною ціною.
"Я просив би, щоб всі міністерства сьогодні зібрали своїх представників. Ми каратимемо їх нещадно. Я на цьому наголошую: Міністерство внутрішніх справ сьогодні має достатньо наручників, які надягатиме в ту ж хвилину, як вони тільки ставитимуть питання про неправомірну вигоду або нанесення шкоди Українській державі", – заявив прем'єр.
З нових схем, про які сьогодні говорив Гройсман, викриття так званої чорної контрабанди паливно-мастильних матеріалів, яка відбувається в територіальних водах України. До великого судна з товаром під'їжджають меші, вантажать пальне свої судна, звідки пальне потрапляє на автозаправні станції без будь-якого розмитнення. Правоохоронці підрахували, що така схема краде в держбюджету 4 мільярди доларів.
У МВС, насамперед, пропонують боротися зі схемами. Також в уряді зазначили, що до злочинних схем причетні деякі з чиновників, як на митниці, так і в Києві. Паралельно в уряді обіцяють виписати законопроект і дати його на розгляд нардепам, в якому пропишуть кримінальні відповідальність за контрабанду.
"Кого б це не стосувалося: чи це будуть мої однопартійці, чи люди з високих кабінетів, Кабміну, Адміністрації Президента, люди в погонах, люди з моєї системи. Український контрабандист завжди знав, що почнуть компанію, через місяць вистигнуть і можна буде починати знову. Через це я дозволяю собі говорити публічно, пропоную повернутися до цього наприкінці року і покласти в державу чотири млрд доларів", – заявив Аваков.
Правоохоронці обіцяють до кінця року повернути ці гроші бюджету, а в Міністерстві оборони вже знаю, куди їх можна витратити. За словами глави відомства, саме стільки грошей потрібно для того, щоб повністю обладнати технічними засобами кордон із РФ.