Суди неодноразово задовольняли позови колишнього нардепа Андрія Портнова до ряду ЗМІ та громадських організацій, що стосувалися захисту його честі, гідності та ділової репутації.
У 2021 році Сполучені Штати наклали санкції на Портнова, зазначивши, що він встановив широкі зв’язки з судовою та правоохоронною системою України через корупційні дії.
Рух "ЧЕСНО" провів аналіз судових справ, у яких він був залучений, а також діяльності суддів, які ухвалювали відповідні рішення.
Зазначається, що у Єдиному державному реєстрі судових рішень можна знайти безліч справ, пов'язаних з Андрієм Портновим, де ті ж самі судді неодноразово розглядали його справи та підтримували його позицію. Рух ЧЕСНО розглянув кілька з цих випадків.
У 2019 році Портнов подав позов проти "24 каналу", Генеральної прокуратури та голови ЦПК. У своєму позові екснардеп вимагав спростування інформації, яку вважав неправдивою, що була озвучена в програмі "Право на гідність". Ведучий програми стверджував, що існувало кримінальне провадження щодо незаконного збагачення Портнова, яке було закрито за рішенням Конституційного суду України. Проте відповідні матеріали залишилися в наявності і можуть бути використані для стягнення коштів у цивільному провадженні.
Цю справу розглядала суддя Печерського районного суду Тетяна Ільєва, яка задовольнила позов. Судді Київського апеляційного суду Олена Шкоріна, Любов Поливач та Анатолій Стрижеус також підтримали Портнова. Однак згодом Верховний Суд скасував рішення Печерського суду та апеляційної інстанції.
Інформується, що 2023 року суддя Тетяна Ільєва отримала підозру у зловживанні владою та внесенні свідомо неправдивих відомостей до ухвали. Наразі справа розглядається в суді. За інформацією слідства, суддя ухвалила рішення про зняття арешту з €110,7 тис. та $9,3 тис., які належали колишньому віцепрезиденту державної компанії "Хліб України" Андрію Миханіву. Вона стверджувала, що ці кошти не належать обвинуваченому, а є власністю зовсім іншої особи.
У цій справі Вища рада правосуддя відмовилася тимчасово відсторонити Ільєву від виконання обов'язків судді. Крім того, 2014 року Тетяна Ільєва відпустила ексголову правління "Нафтогазу України" та колишнього народного депутата VIII скликання від "Опозиційного блоку" Євгена Бакуліна під заставу у 10 млн грн замість 1,5 млрд.
- Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
У 2023 році Портнов подав позов до ЦПК, ТОВ "Фокус медіа" та "Оптік Глобал Груп". У своєму позові він вимагав визнати неправдивим твердження про те, що він є проросійським діячем, колаборантом, зрадником та поплічником росії, щодо якого мають бути застосовані персональні санкції. Справу розглядав суддя Печерського суду Сергій Вовк, який підтримав позицію Портнова.
Повідомляється, що судді Київського апеляційного суду Крижанівська, Онищук та Шпирук також підтвердили рішення першої інстанції. Розгляд справи продовжується.
У 2019 році суддя Сергій Вовк ухвалив рішення про стягнення з державного бюджету майже 7 млн грн на користь Портнова. Останній подав позов до Міністерства юстиції та Державного казначейства, вимагаючи компенсацію за шкоду, завдану його репутації.
Крім того, суддя Вовк задовольнив позов Анатолія Шарія проти "Української правди". Він вимагав визнати неправдивою інформацію: "Блогер, якому раніше бонзи ПР замовляли сюжети у війні одне з одним, тепер забирає у колишніх замовників частину їхнього електорату в базових регіонах ОПЗЖ".
У 2015 році суддю тимчасово відсторонили від виконання обов'язків, але 2016 року він повернувся до роботи. За інформацією прокуратури, у 2015 році Вовк незаконно позбавив громадянина права власності на його майно.
У 2020 році Андрій Портнов подав позов проти проєкту "Схеми" та інших медіа. У своєму позові він вимагав визнати неправдивою інформацію про його можливу причетність до підпалу автомобіля водія знімальної групи програми журналістських розслідувань "Схеми" та погрози, які він нібито висловлював редакції. Справу розглядав суддя Печерського суду Олексій Соколов, який також задовольнив позов Портнова щодо захисту його честі та гідності.
Судді апеляційної інстанції Олена Шкоріна, Любов Поливач та Анатолій Стрижеус підтримали позицію Портнова. У проєкті журналістських розслідувань "Схеми" повідомили, що мають намір оскаржити це рішення.
Суддя Печерського суду Олексій Соколов підтримав позицію Андрія Портнова у справі про захист його честі, гідності та ділової репутації, коли той подав позов проти партії "Європейська Солідарність". Екснардеп вимагав визнати неправдивою інформацію, що стосується "справи моряків", в якій стверджувалося, що матеріали слідства, попри їхню таємницю, були передані Державному бюро розслідувань пану Портнову, який потім передав цю інформацію російській федерації, зокрема постійному представнику рф в ООН.
Окрім того, суддя зобов’язав колишнього нардепа та нинішнього уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця виплатити 50 тисяч гривень моральної компенсації та спростувати всі заяви щодо члена Вищої ради правосуддя Павла Гречківського. Лубінець тоді схарактеризував його як "одіозного" та "незаконно обраного повторно членом Вищої ради правосуддя".
Також наголошується, що згідно з інформацією Громадської ради доброчесності, суддя Олексій Соколов неодноразово порушував терміни подання судових рішень до державного реєстру. Деякі справи з’являлися в реєстрі на рік або два пізніше дати ухвалення рішення. Крім того, він затримував розгляд скарги захисника столичного урочища Протасів Яр Романа Ратушного, який загинув 2022 року під час бою в районі міста Ізюм на Харківщині, потрапивши у ворожу засідку. Роман Ратушний служив розвідником у 93-й механізованій бригаді "Холодний Яр".
Соколов також допустив суттєві невідповідності у даних, зазначених у його майнових деклараціях. Суддя кілька разів безпідставно не задекларував своє майно або майно члена родини у встановлені терміни. Як зазначається, його колишня дружина працює в Київському апеляційному суді.
У 2024 році Портнов подав позов проти Руху ЧЕСНО, прагнучи захистити свою честь, гідність та ділову репутацію. Екснардеп вимагав виключити його з Реєстру зрадників та спростувати неправдиву інформацію про нього. Справу розглядав суддя Печерського суду В'ячеслав Підпалий, який ухвалив рішення на користь Портнова. Рух ЧЕСНО повідомив про намір подати апеляцію.
Також наголошується, що Підпалий надав Генеральній прокуратурі доступ до повідомлень та дзвінків журналісток проєкту "Схеми" Наталії Седлецької та Христини Бердинської з видання NV, що сталося за позовом Портнова. У результаті Європейський суд з прав людини виявив у цьому порушення Європейської Конвенції з прав людини.
Крім того, суддя ухвалив рішення про застосування м'якшого запобіжного заходу для екснардепа Віктора Медведчука – домашнього арешту. Прокурор, своєю чергою, просив про тримання під вартою з можливістю внесення застави розміром 300 млн грн. Нагадаємо, що Медведчук підозрюється у державній зраді та спробі розграбування національних ресурсів у Криму.
У 2014 році щодо Підпалого було відкрито кримінальне провадження за фактом свідомо неправосудного рішення про скасування арешту майна першого віцепрем'єр-міністра Сергія Арбузова та його дружини. Додатково, 2022 року Міністерство закордонних справ Великої Британії повідомило, що російські спецслужби підтримують зв'язки з багатьма колишніми українськими політиками, зокрема з Арбузовим.
Список суддів у цих справах не є вичерпним, наголошує ух "ЧЕСНО". Адвокат "Платформи прав людини" Роман Васильняк зазначає, що такі рішення приймають судді, які усвідомлюють, що не понесуть за це наслідків, оскільки безкарність веде до вседозволеності. На практиці отримати законне рішення по справі можливо лише на рівні Верховного суду, але для цього потрібно витратити значні зусилля та час.
"У серпні 2023 року я подав скаргу на дії судді Вячеслава Підпалого, який три роки не видавав журналістам "Дзеркала тижня" повний текст судового рішення для подальшого оскарження, і за рік Вища рада правосуддя так і не надала мені жодної відповіді. Така робота ВРП надає суддям впевненості у своїй безкарності", – наголошує Васильняк.
Зазначається, що рух "ЧЕСНО" звернувся до Вищої ради правосуддя (ВРП) з запитом про кількість скарг, поданих на зазначених суддів, щоб дізнатися, скільки осіб висловлювали незадоволення їхньою діяльністю та які рішення ухвалювала ВРП.
Читайте також: Портнов програв позов проти Порошенка після того, як Верховний Суд вказав на кричущі порушення закону – адвокат
Дивіться також:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій