У понеділок, 8-го жовтня, премія Шведського національного банку з економічних наук пам'яті Альфреда Нобеля, яка неофіційно вважається Нобелівською премією з економіки, була присуджена Вільяму Нордхаусу та Полю Ромеру. Про це повідомляє прес-служба Нобелівського комітету у Twitter.
Уточнюється, що Нордхаусу премія відійшла за зусилля із "інтеграції змін клімату в довгостроковий макроекономічний аналіз", а Ромеру – за "інтеграцію технологічних інновацій у довгостроковий макроекономічний аналіз".
Як відзначили в Нобелівському комітеті, Нордхаус став першим, хто створив кількісну модель, що описує глобальну взаємодію між економікою та кліматом. Наразі вона широко поширена та використовується для вивчення наслідків втручання у кліматичну політику, наприклад, – податків на викиди вуглецю.
Laureate William Nordhaus’ research shows that the most efficient remedy for problems caused by greenhouse gas emissions is a global scheme of carbon taxes uniformly imposed on all countries. The diagram shows CO2 emissions for four climate policies according to his simulations. pic.twitter.com/tmxUE6MiLn
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 8 октября 2018 г.
Своєю чергою, розроблена Ромером модель припускає, що основним фактором економічного зростання є збільшення капіталовкладень у науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (НДДКР) й інвестиції в людський капітал. На його думку, економіка, що володіє ресурсами людського капіталу та розвиненою наукою, має в довгостроковій перспективі кращі шанси зростання, ніж економіка, позбавлена цих переваг.
Дослідження Ромера заклали основу того, що зараз називається теорією ендогенного зростання або довгострокового економічного зростання.
This year’s Economic Sciences laureate Paul Romer’s research shows how the accumulation of ideas sustains long-term economic growth. He demonstrated how economic forces govern the willingness of firms to produce new ideas and innovations. #NobelPrize pic.twitter.com/LeWDpiIHrF
— The Nobel Prize (@NobelPrize) 8 октября 2018 г.
Нагадаємо, минулого року Нобелівську премію з економіки отримав 72-річний Річард Талер за "теорію підштовхування" (скерованого вибору).
Як відомо, сам Альфред Нобель не вказав економіку серед переліку категорій у заповіті, тому вона не є насправді Нобелівською премією. Утім, премію за внесок в економіку заснував Королівський банк Швеції – у пам'ять про видатного хіміка та мецената. З 1969 року її вручають щорічно.