Обстеження українських олімпійців: хто проводить, за який кошт і на що "хворіють" найбільше

Лабораторія на базі НУФВСУ 5.UA / Фото: Марія Бєляєва
Дороговартісне обладнання, рідкісні реактиви, вузькі фахівці – саме цим славиться науково-дослідний інститут на базі Національного університету фізвиховання і спорту України (НУФВСУ). Тут обстежують найкращих українських спортсменів: стан нервової системи, роботу серця, найменші зміни показників крові. 5.UA вдалося поспілкуватися з головним науковим співробітником НДІ Оксаною Шинкарук про те, як функціонує лабораторія, чому тепер вона опинилася на самофінансуванні і чим саме "хворіють" спортсмени найвищого класу в Україні

– В Україні існує два НДІ для обстеження спортсменів. Розкажіть детальніше, чи відрізняються методики та підхід до проведення обстежень?

На базі нашого науково-дослідного інституту працює п'ять лабораторій, три з яких обслуговують збірні команди. Це лабораторія теорії і методики спортивної підготовки і резервних можливостей спортсменів, лабораторія підвищення стимуляції та відновлення (яка займається здебільшого біохімічними дослідженнями і фармакологією), і третя – біомеханіки, де вивчають рухи людини.

Інший інститут переїхав у Конча-Заспу на олімпійську базу. Він підпорядковується Міністерству молоді та спорту.

– Наскільки відрізняється обладнання та методики двох НДІ?

Свого часу багато обладнання закуповував Національний олімпійський комітет в один науковий інститут та в інший. Тому ті самі біохімія, газоаналіз – схожі. Однак у Конча-Заспі немає, наприклад, спеціальної бігової доріжки для зимових видів спорту (вона має назву тредміл), але в принципі, обладнання схоже. Просто воно дуже швидко застаріває.

Лабораторія на базі НУФВСУ
Лабораторія на базі НУФВСУ5.UA / Фото: Марія Бєляєва

(На фото – тредміл для обстеження спортсменів зимових видів спорту)

На другий базі (в Конча-Заспі – ред.) також працюють за методиками газоаналізу, оцінювання серцево-судинної системи, біохімії. Тобто, практично схожі методики працюють на певні види спорту. Вони поділені майже рівномірно між двома НДІ для зручності та полегшення роботи.

– Які види спорту проходять через лабораторію на базі НУФВСУ?

За нашим НДІ закріплені такі збірні. Літні – стрибки у воду, веслування на байдарках, веслування академічне (частково), боротьба (теж навпіл), легка атлетика, художня гімнастика, важка атлетика, теніс. Зимові – біатлон, лижні гонки, фристайл, хокей з шайбою, сноуборд та інші. Це я так, перше, що спало на думку, назвала вам.

Лабораторія на базі НУФВСУ
Лабораторія на базі НУФВСУ5.UA / Фото: Марія Бєляєва

– Як часто оновлюється обладнання лабораторій? Хто за це відповідає?

Зараз ми оновлюємо обладнання за свої кошти, за кошти університету. А в 2008-2009 роках багато закупив Національний олімпійський комітет. Так, 2009 року – перед Зимовою олімпіадою-2010 у Ванкувері – для нас закупили тредміл (велика бігова доріжка для зимових видів спорту – ред.).

– Методики постійно оновлюються. Як за цим стежать у вітчизняних НДІ?

Ми моніторимо в інтернеті, шукаємо інформацію, прогресивні тренери розповідають, що з'явилося щось нове. Ми вишукуємо і даємо заявку. Це може бути наша особиста ініціатива, але другий рік поспіль це, на жаль, взагалі не працює.

Лабораторія на базі НУФВСУ
Лабораторія на базі НУФВСУ5.UA / Фото: Марія Бєляєва

Раніше при НОК була так звана Експертна рада з питань підготовки спортсменів до Олімпійських ігор, яка давала завдання двом інститутам підготувати з командами за їхніми потребами те сучасне обладнання, яке на сьогодні необхідне для команди. Як мобільне (з яким можна виїжджати), так і для лабораторій. І ми готували цілий список на певну суму. Нам казали, що Національний олімпійський комітет може виділити конкретну суму. Ми готували список, і таке обладнання закуповувалося. Ось за рахунок чого сьогодні багато з того, що закуплено, в нас є.

– Хто ще, крім спортсменів зі збірної, може проходити обстеження в лабораторіях НДІ?

Устаткування може бути використано для будь-якої людини, яка займається руховою активністю. Якщо людина займається для себе, наприклад, бігом, або у фітнес-залі, і хоче дізнатися, який у неї склад тіла, пульсові зони – вона може записатися на тестування і пройти його. Команди, які в нас проходять обстеження, проходять офіційно за наказом, який видає міністерство (молоді та спорту України – ред.). Етапне обстеження в лабораторних умовах вони проходять двічі на рік.

Лабораторія на базі НУФВСУ
Лабораторія на базі НУФВСУ5.UA / Фото: Марія Бєляєва

– Обстеження – дороге задоволення. Які розцінки для спортсменів, клубів-аматорів і простих відвідувачів?

Розцінки, звичайно, є. Для збірних, наприклад, на сьогодні існує спеціальний список "елітних команд", затверджений Національним олімпійським комітетом і Міністерством спорту. За них НОК одноразово сплачує, як за наукову тему, а ми обслуговуємо цих людей. Але в принципі є розцінки на послуги, і команда або людина, які сюди приходять, укладає договір. Далі – наказ на проведення науково-методичного збору у вигляді досліджень, і тоді вже проводяться методики.

Сьогодні та останні пару років ми перейшли на платну основу. Сьогодні неможливо купити реактиви, і нам ніхто їх не закуповує. Ми – навчальний заклад, а діяльність наукового інституту оплачується за іншим рахунком. Тобто, за рахунок студентів ми не існуємо. Щоби співробітник отримав зарплату – він повинен заробити гроші. А для того, щоб провести біохімію або поміняти газ – потрібно його купити, а купити – значить заробити. І сьогодні ми просто не можемо купити собі реактиви.

Лабораторія на базі НУФВСУ
Лабораторія на базі НУФВСУ5.UA / Фото: Марія Бєляєва

– Хто отримує результати обстежень?

За результатом проведеної роботи кожен фахівець за своєю методикою готує висновок із рекомендаціями для кожного спортсмена. Всі рекомендації зводяться в єдиний висновок, який віддається головному тренеру, лікарю. Потім комплексна наукова група формує висновок і в динаміці оцінює, як і що з результатами виступів. Оперативну інформацію фахівець видає одразу тренеру і спортсмену ще в лабораторії. Сам висновок спортсмену на руки не віддається.

Якщо ми виконуємо замовлення НОК на якусь тему, результати до нього потрапляють автоматично. Там збирають результати спортсменів, які пройшли обстеження тут з усіх видів спорту за цілий рік.

Проте НОК цікавлять безпосередньо кандидати на участь в Олімпійських іграх, а вся збірна у 100 чоловік – не цікавить. Тобто, одразу дивляться на ті 10 осіб, які виділені як "елітні спортсмени", безпосередньо обрані як кандидати (на участь в Олімпійських іграх – ред.).

Однак сьогодні вся інформація зводиться в єдину базу, і в нас, у принципі, зібрані результати по багатьох спортсменах за десятки років.

Лабораторія на базі НУФВСУ
Лабораторія на базі НУФВСУ5.UA / Фото: Марія Бєляєва

Ми також обов'язково звітуємо за методиками, кількістю людей і за результатами (проведених досліджень) перед Національним олімпійським комітетом, і вони зацікавлені в цьому. І сьогодні прогресивні тренери, які навчилися використовувати результати, регулярно приходять і результатами користуються. Але все одно є відсоток тренерів, яким не потрібно нічого. Вони як працювали по-старому, так і працюють. І сьогодні, навіть якщо є результати, часто їх кладуть у шафу, а потім починаються проблеми. Все тому, що висновки ніхто не читав. Буває, що спортсмени дають прекрасні результати з психології, за показниками серця, газоаналізу і так далі. І є тренери, які аналізують ці дані.

– Якщо результати обстеження спортсмена викликають побоювання, який механізм вашої роботи далі?

Якщо у спортсмена виявляють погані показники, його одразу знімають з навантаження. Фахівець не дає йому далі продовжувати обстеження. Буває так: щойно проводять ЕКГ у спокої – вже бачать, що є екстрасистоли, які можуть негативно позначитися під час виконання навантаження на тредмілі. Крім того, є певні індивідуальні особливості роботи серця. Наприклад, коли зубець серця згладжений. У звичайному житті це передінфарктний стан. Таких спортсменів ми знаємо і спостерігаємо багато років. Це може бути індивідуальна особливість серця у зв'язку з виконанням якихось обсягів роботи.

Так, ми можемо проаналізувати і виявити, припустімо, що в дитячому або юнацькому віці була інтенсифікація тренувального процесу, тобто давали великі навантаження організму, що росте, і відбулися зміни. Ми відстежуємо, спостерігаємо за станом таких спортсменів з особливостями, тому що неспеціалісти таку людину одразу покладуть до лікарні.

Лабораторія на базі НУФВСУ
Лабораторія на базі НУФВСУ5.UA / Фото: Марія Бєляєва

З точки зору спортивної медицини ми можемо дати рекомендацію, але є лікар в команді, який несе відповідальність за спортсмена. Отримавши рекомендацію, лікар відправляє спортсмена на дообстеження у спеціальну установу.

– Яку відповідальність несе командний лікар за спортсмена?

Лікар у команді відповідає за спортсмена, відстежує всі захворювання. Він повинен вчасно, якщо у спортсмена є захворювання, направити його до вузького спеціаліста, призначити лікування, зробити профілактику, щеплення і так далі. Інше питання – які лікарі працюють у команді. Тут великий знак питання, бо є справді хороші спортивні лікарі, а був випадок, коли в нас працював патологоанатом.

– Від чого найчастіше страждають сучасні спортсмени?

Здебільшого у спортсменів сьогодні проблеми із шлунково-кишковим трактом, жовчним міхуром. Практично 99% спортсменів цим страждають. У багатьох є ознаки остеопенії, остеопорозу (зменшення щільності костей – ред.). Також буває, що проводиш аналіз і бачиш, що в спортсмена жирова маса переважає над кістковою. Але тут уже все індивідуально.

Спілкувалася Марія БЄЛЯЄВА, для 5.UA

Дивіться також фотогалерею: 

"Звабливі кралі": ТОП-5 українок, що підкорили світ бального танцю – ФОТО

Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
/
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
/
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Палей
/
Дар'я Палей
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Дар'я Чеснокова
/
Дар'я Чеснокова
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Каріна Смірнофф
/
Каріна Смірнофф
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Анна Ковальова
/
Анна Ковальова
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська
Крістіна Мошенська
/
Крістіна Мошенська

Попередній матеріал
"Ми п'ємо воду, розбавлену відходами з автомийок": як річка Дніпро стає таблицею Менделєєва
Наступний матеріал
Світ захлинається від пластику: 33 країни вже повністю відмовилися від пакетів, чи буде Україна наступною