Історії про те, як українські спортсмени власноруч збирають спортивні снаряди, тренуються за шалений кошт за кордоном, адже на вітчизні немає тренувальної бази гідного рівня, чи задля участі у змаганнях тижнями працюють у фастфудах – не поодинокі. Престиж спорту, здається, лишився на шпальтах радянських газет і тепер бути спортсменом – не така вже і перевага.
- Дещо про фінансування
Торік до бюджету заклали 2,8 мільярди гривень на розвиток спорту в Україні. Цьогорічний проект кошторису більш оптимістичний – 2019 року на спорт планують виділити 3,89 мільярди гривень. Однак у порівнянні з іншими відомствами, Мінспорту отримує невеликі суми.
Наприклад, за показниками, закладеними у Держбюджет-2018, Міносвіти отримало 31,3 мільярди гривень, Мінкульт – 6,3 млрд гривень. Мінспорту – згадані 2,8 мільярди. Попри це, 2018-го року українська збірна вирушила на зимові Олімпійські ігри в Пхьончхані, а також продовжує брати участь у чемпіонатах Європи та світу з різних спортивних дисциплін.

- Історії наших героїв: медальна естафета
Цьогоріч не минулося без гучних рекордів. І знову українці не дають світу про себе забути. Іноді здається, що тренуються вони більше всупереч, аніж завдяки. Україні цьогоріч виповнилося 27 років, а її маленьким спортивним надіям – трохи менше. Про тих, чиє ім'я ми ще не раз почуємо з екранів телевізорів чи побачимо на сторінках в Інтернеті, розповідаємо дещо докладніше.
15 років
Старші класи, "дорослі" турботи, перші симпатії та ночівлі у друзів. Це саме той вік, коли однокласники починають думати про те, яку професію обрати і з ким увечері піти в кіно.
15-річна Христина Погранична – лідер юніорської збірної України з художньої гімнастики. Влітку цьогоріч тендітна красуня взяла участь у турнірі Istanbul Rhythmic Cup. Українка показала найкращі виступи з обручем, м'ячем, булавами та стрічкою серед усіх юніорок. У підсумку дівчина завоювала аж 5 золотих медалей із п'яти можливих, отримавши звання Міс Турніру.
Переможні виступи маленької зірочки – у відео:
У свої 15 небагато розважався й українький атлет Ілля Ковтун. У серпні на чемпіонаті Європи зі спортивної гімнастики серед юніорів хлопчина виборов "золото". У вправах на паралельних брусах українець отримав оцінку 14.000 балів (5.000 складність + 9.000 виконання) і виборов титул чемпіона Європи у своїй віковій категорії.
17-річчя
Десь тут останній дзвоник, випускний, страшне слово "ЗНО", вступні іспити й перший курс, для когось – гуртожиток, для інших – перші походи до нічних клубів та ранні підйоми на першу пару.
Вона і досі не вірить у власну перемогу, адже стала наймолодшою в історії чемпіонкою світу з дзюдо. Вона вмить здобула популярність, славу та визнання. 17-річна українка Дар'я Білодід менш як місяць тому виборола першість на чемпіонаті світу з дзюдо, який проходив в азербайджанському Баку.
Відео переможного поєдинку українки та японської спортсменки Фуну Тонакі – далі у відео:
Не пасуть задніх і спортсменки-синхроністки, яким ще не виповнилося 18 років. У липні на Чемпіонаті світу в угорському Будапешті українські дівчата-юніорки вибороли сім срібних медалей. Зауважимо, що виступали вони у семи дисциплінах, а загальне місце України на цьому турнірі – друга сходинка п'єдесталу. Попереду нас – лише представниці російського синхронного плавання.

18 років
Повноліття. Свобода від батьків, перші самостійні рішення, повноцінне університетське життя з прогулами та "хвостами".
18-річна українська тенісистка Даяна Ястремська тріумфально перемогла 36-ту ракетку світу Даніель Коллінз у першому раунді турніру в Нью-Хейвені у США.
Українка вщент розбила американську представницю в першому сеті, не дозволивши тій взяти жодного гейму. Друга партія відзначилася більшою боротьбою з боку Коллінз. Їй вдалося виграти три гейми – 6:0, 6:3. Однак перемога таки за нашою Даяною.
21 рік
Ми молоді та перспективні, шукаємо першу роботу та хизуємся першим заробітком, ще досі віримо, що ми – діти, але вже втямили, що просто так у житті нічого не зловити.
Йому 21 рік і він – стрілець зі Львова. Павло Коростильов – не звичайний хлопець, а володар титулу чемпіона світу у швидкісній стрільбі з малокаліберного пістолета з 25 метрів. "Золото" українець виборов в останній день юніорської першості світу зі стрілецьких видів спорту у корейському Чханвоні. Він набрав 581 очко з 600 можливих, залишивши позаду спортсменів з Індії та Кореї. Осінь для українських спортсменів розпочалася доволі вдало.

Ще один парубок цього ж віку, але вправний він на воді. 21-річний байдарочник Олег Кухарик у липні приносить Україні "золото" змагань. Чемпіонат світу серед молоді та юніорів (U-23)проводили в Болгарії, однак незнайома місцевість не завадила Олегові показати найліпший результат на 500-метровій дистанції з результатом 1 хвилина 36,078 секунди.
Крім того, медальну скарбничку поповнили й спортсмени у складі каное-четвірки на тій саме дистанції. "Срібло" на чемпіонаті принесли нашій країні Дмитро Озимок, Олександр Яцюк, Павло Семенюк та Ілля Шаргородський з Южного, що на Одещині.
23-річчя
Розквіт сил, енергії та краси. Молодість – на повну. Завершення навчання і ось воно – доросле життя.
Українська красуня Марина Бех у свої 23 роки завоювала "срібло" на чемпіонаті Європи з легкої атлетики. Сталося це у серпні цьогоріч. Істинна українка, вона довго тримала інтригу і свій кращий результат у стрибках у довжину показала у своїй останній, шостій спробі. Результат чарівної Марини - 6 метрів 73 сантиметри. Уперед цього разу ми пропустили лише німців.

І на завершення – майже ровесник незалежності України. Відомий у світі плавець Андрій Говоров. Йому нині 26. Але 2018-ий точно стане для нього особливим роком. 1-го липня на фіналі змагань у Римі українець встановив новий світовий рекорд на дистанції 50 метрів батерфляєм.
На змаганнях Говоров показав час 22,27 секунди. Таким чином, він на 0,16 секунди поліпшив попереднє світове досягнення, яке майже десять років утримував іспанець Рафаель Муньос.
Відео запливу, що приніс українцю світовий рекорд – далі:
Ми пригадали лише кілька імен, ще десятки й сотні залишаться непоміченими. Українські плавці, веслувальники, велосипедисти та дзюдоїсти, боксери й танцівники, гімнасти й легкоатлети щомісяця здобувають такі бажані для країни медалі. Світ знає: українці – спортивна нація. І хоча наразі ми орієнтуємося лише на кілька імен – Ольга Харлан, Жан Беленюк, Олександр Усик, Василь Ломаченко, Еліна Світоліна та Олег Верняєв – насправді їх набагато більше. Потенціал – шалений. Це якнайкраще доводить саме молодь на юніорських змаганнях. Єдине питання – як не згаяти цей потенціал та вкотре довести світу, що ми цінуємо своїх героїв.
Підготувала Марія БЄЛЯЄВА, для 5.UA