Центрвиборчкому стало більше: як депутати погодили таке рішення

Центральна виборча комісія Новинарня
Політикум нарешті владнав проблему ЦВК. Але політичним компромісом для її подолання стало розширення складу Центрвиборчкому

У 2010 році за членства Михайла Охендовського в Центрвиборчкомі Віктора Януковича оголосять Президентом. У 2014 році вже чільник ЦВК Охендовський озвучить ім’я нового глави держави – Петра Порошенка.

Згодом у біографії Охендовського з’явиться кримінальна справа по "чорній бухгалтерії" Партії Регіонів. Його звинуватять у хабарництві. Михайлу Охендовському світитиме 12 років із конфіскацією майна. Але суд не відсторонить його від посади і закриє справу.

На посаді голови ЦВК Охендовський пересидить зайвих чотири роки. Його колеги так само. Піти з посади Михайло Охендовський і команда мали би ще у 2014 році. Але всі вони лишалися працювати в Центрвиборчкомі.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Щоб не зірвати виборчий процес у 2014 році і Банкова, і Грушевського обиралися зі старим складом ЦВК. У стінах парламенту тоді обіцяли оновити Центрвиборчком, а Президент навіть два роки тому подав список кандидатів на посади членів ЦВК. Утім останнє слово було за парламентом, а він попри обіцянки мовчав, усе ніяк не складався той список, не сходилася політична арифметика.

Список нового складу ЦВК вперше був сформований нинішнім Президентом ще у 2016 році та містив 11 кандидатур. Але тоді в ньому не були представлені всі політичні сили. Ані Опоблоку, ані радикалів, ані кандидатів від "Батьківщини" не було. І вже на початку цього року з’явився новий список. Знову від Президента. Вже із 14-ма прізвищами на 13 вакансій у Центрвиборчкомі. Тепер у ньому знайшлося місце всім політичним силам, але знову – крім Опозиційного блоку. Такий розклад влаштував пропрезидентську фракцію, але не підходив "Народному фронту". Вони весь час посилалися на резолюцію ПАРЄ, яка вимагала дотримання квотного принципу розподілу, а тому – наявності кандидата від Опозиційного блоку. Але не на камери – представники "Народного фронту" просто не хотіли, щоб більшість у новому Центрвиборчкомі належала їхнім колегам із БПП.

Остаточний список усе ніяк не складався. Опоблоківці вимагали крісла для їхніх двох кандидатів. "Нарфронт" і БПП своїми місцями не поступалися. Зрештою, останні таки погодилися відкликати свого кандидата. Але все одно до літніх канікул оновити Центрвиборчком депутати так і не змогли. Розійшлися шукати рішення. Бо проводити чергові і президентські, і парламентські вибори зі старою ЦВК вже точно не пасувало.

Так довго думали, і зрештою надумали. Збільшити кількісний склад Центрвиборчкому з 15 до 17 членів. Така ініціатива надійшла від спікера.

Андрій Парубій, Голова ВР:

Я вважаю, що цифри не мають жодного значення. Цифра 15 була просто скалькована із законодавства Російської Федерації

Андрій Парубій
Андрій Парубій5 канал / Час. Підсумки тижня

Ганна Гопко, позафракційний народний депутат:

Збільшення кількості членів ЦВК до 17 осіб – це політичне рішення для того, щоб розблокувати процес і нарешті розпочати оновлення складу Центрвиборчкому.

Олександр Черненко, народний депутат, Блок Петра Порошенка:

Це запустить роботу ЦВК без проблем.

Але на таку арифметику погодилися не всі.

Андрій Іллєнко, позафракційний:

За такою логікою треба збільшувати кількість депутатів у Верховній Раді, бо охочих більше, ніж місць. Так можна дожитися, що в нас буде два прем’єр-міністри і три президенти.

Ірина Луценко, заступник голови фракції Блок Петра Порошенка:

Це ще один шлях для того, аби показати, що Україна є країною, яка забезпечить європейські стандарти будь-яких виборів: і президентських, і парламентських.

Попри критику, депутати вже таки підтримали рішення про збільшення кількісного складу. Хоча деякі фракції заявляли про порушення регламенту під час голосування. Зрештою, на ранок четверга, сесійна зала вже мала новий збільшений список членів Центрвиборчкому.

5 канал / Час. Підсумки тижня

Разом із цими людьми в оновленій ЦВК працюватимуть ще двоє членів із попереднього складу. В них ще не закінчився термін повноважень. І одна вакансія, знову-таки, лишається для Опозиційного блоку. Але ця фракція, як і раніше, претендує на два крісла. Тож подавати одного кандидата вони не збираються – підуть до суду.

Юрій Бойко, голова фракції Опозиційний блок:

Президент хоче мати своїх двох осіб, двох ще представників від сателитів фракцій, "Нарфронт" – три особи. Тобто сформували собі більшість і намагаються таким чином отримати упевненість у завтрашньому дні. Не вийде.

Не перебільшувати впливу ЦВК на результати виборів радять опоблоківцям їхні колеги. Хоча й перестороги, кажуть, є.

Андрій Іллєнко, позафракційний народний депутат:

Вплив ЦВК на фальсифікації скоріше полягає в тому, що вони можуть покривати їх. А основні фальсифікації відбуваються на рівні дільниць і окружних комісій, реальних фальсифікацій.

Олена Сотник, народний депутат, "Самопоміч":

Я з цим не погоджуюся. Ті, хто був у виборчому процесі, знають його постадійно. ЦВК відіграє ключову роль, бо вона визначатиме, наприклад, округи, і їх можна так переділити, що мажоритарники, які працювали на своїх округах, можуть опинитися фактично взагалі поза своїм округом.

Вікторія Сюмар, народний депутат "Народний фронт":

Якщо за це була така боротьба, то вплив серйозний і надзвичайно вагомий.

Ті, хто вже два роки чекає на посаду в гостьовій ложі. Рада швидко звільняє старих членів ЦВК і призначає нових. До роботи вони готові приступити найближчим часом, забезпечити проведення спершу президентських, а згодом парламентських виборів, і не спокуситися.

5 канал

Ірина Єфремова, член ЦВК:

Одна з американських кінозірок колись казала – я ніколи не приховую свій вік, модно зараз на нього не виглядати. Мені в наступному році – 60, тому спокусити мене дуже важко. Я людина принципова, ви можете спитати про мене в моїх колег і друзів.

І якщо політична арифметика в сесійній залі Парламенту зійшлася, то невідомо тепер, як члени ЦВК рахуватимуть самі себе. Бо цей орган – колегіальний. Для кворуму на засіданнях потрібні дві третини голосів. А сімнадцять на три аж ніяк не ділиться. Ці тонкощі нова ЦВК має пояснити за тиждень, коли збереться на своє перше засідання. На ньому мають і голову Центрвиборчкому таємним голосуванням обрати. Фаворитів, кажуть, уже мають, але хто змагатиметься за крісло головного рахівника голосів на виборах – не кажуть.

Попередній матеріал
Червона картка Інтерполу, пояснення Луценка, обурення добровольців: розлого про екстрадицію Тумгоєва до РФ
Наступний матеріал
Роль Медведчука у справі Стуса: адвокат чи другий прокурор