Утім, інших інструментів у РПЦ не лишилося. Міф про Москву як Третій Рим, один із фундаментальних каменів російської імперської амбіції, обвалився. Так само, як й історія з анафемою гетьману Мазепі. Офіційна позиція Вселенського патріархату - православ'я анафеми не визнало, бо вона була політичним тиском Москви на опонента. І тепер, коли міфи спростовано, наше покоління стане свідками, як завершиться боротьба за церковну незалежність.
Ми зібрали промовисті цитати про надання Українській Церкві автокефалії.
- "Жереб кинуто, Україна отримує автокефалію", – секретар Синоду УПЦ КП Євстратій Зоря.
- "Якщо Богу так зараз завгодно, значить саме зараз і є вчасно", – митрополит УПЦ Московського патріархату Олександр Драбинко.
- "Про жодну автокефалію і мови бути не може", – нардеп від Опоблоку Вадим Новинський.
- "Колесо цієї історії ми з вами розкрутили так, що повернути назад його вже ніхто не зможе.
Константинополь, попри спротив Москви, вирішив закінчити розпочате. Вселенський Патріарх відправив до Києва своїх послів з листом і чітким посланням", – Президент України Петро Порошенко. - "Початок процесу надання автокефалії УПЦ розпочався. Ми – на прямій до фінішної лінії", – архієпископ Західної Єпархії УПЦ в США Даниїл.
До фінішу, про який говорять посланці Вселенського Патріарха, залишилося, фактично, два кроки. Один із них має зробити Константинополь.
"Потрібно, щоб відбулася процедура документальна – прийняття офіційного рішення, а потім всі решта процесів мають відбутися в Україні", – пояснює Євстратій Зоря.

Документальне засвідчення про існування української автокефалії можуть підписати на синоді в Константинополі на початку жовтня. Паралельно в Україні має відбутися інший собор – архієреїв православних церков, які зверталися до Вселенського з проханням надати Томос (УПЦ КП, УПЦ МП, УАПЦ), щоб обрати того, хто отримає документи про автокефалію з рук Варфоломія. Його посли – архієпископи Даниїл та Іларіон – допомагатимуть в організації цієї події.
"Їх місія – саме спілкуючись із представниками різних церков, з представниками влади, місцевого самоврядування, громад, допомогти в організації тих архієреїв, які написали листа", – зазначає директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко.

Ростислав Павленко, який до липня працював в Адміністрації Президента і брав участь в переговорах з Константинополем, визнає: оскільки століттями українська церква була розділена – процес об’єднання буде тривалим і непростим. Надто потужний опір Кремля.
Що ближче до отримання автокефалії, то глибшою стає тріщина в УПЦ Московського патріархату. Адже є прокремлівські попи, які зовсім не сприймають те, що зараз відбувається в Константинополі. А є ті, які також чекають на Томос, як і в Київському патріархаті.

Коли після тривалих переговорів, які розпочалися ще на початку весни, стало зрозуміло – Томосу бути, Російська Церква запанікувала. У липні делегація прокремлівських архієреїв з УПЦ МП на чолі з депутатом Новинським поїхали на Фанар вмовляти Вселенського не давати Україні незалежну церкву.
"Те, що він робить зараз, суперечить тому, що було тоді. А тоді говорилося: ми ніколи не зробимо боляче своїй доньці – Православній Церкві в Україні", – каже опоблоківець Новинський.
"Ми в своїй країні повинні бути єдиними. Не повинен приїжджати той Новинський і розповідати, в яку церкву нам ходити, в якого Бога вірити і що повинен чи не повинен підписувати Варфоломій", – переконаний архієрей УПЦ МП Олександр Драбинко.

Коли влітку в Києво-Печерській Лаврі ставленики Кремля виписували план, як не допустити української автокефалії, він серед десятка інших архієреїв УПЦ МП писали листи Вселенському з проханням надати Томос. Бо того, каже, хотіла його паства. Особливо після 2014 року, коли російський чобіт прийшов на українську землю.
Саме паства вирішує, в якій церкві вона молитиметься, пояснює релігієзнавець Людмила Филипович. А щоб не було конфліктів між вірянами – священники мають працювати з людьми.
"Ризики є. Але я переконана, що українське суспільство має проявити свою дорослість і свідому позицію. І так само, як ми протистояли різноманітним впливам тоталітарних реваншів, так само протистояти нинішнім ризикам", – переконана фахівець з релігійних питань.

Протистояти ризикам, які роздмухують ставленики Кремля в рясах, буде й держава, переконують в Інституті стратегічних досліджень.
"Не державі встановлювати законність чи незаконність, канонічність чи не канонічність. Для держави є один критерій – виконання законів України. Відтак ті, хто хоче залишитися в єдності з Москвою, можуть залишитися. І держава дотримає права всіх. Але так само, права тих, хто захоче перейти до нової церкви – їх права теж мають бути дотримані", – наголошує Ростислав Павленко.
Закінчення процедури надання автокефалії цього року відкриє двері новій історії українського православ’я.
"Все це чимось нагадує незалежність України. З одного боку, це був тривалий процес і багато поколінь працювало над тим, щоб відбулося проголошення незалежної України. Але коли все це сталося, ми зрозуміли – це не завершення, а лише початок. Початок довгого шляху і нелегкої праці", – каже Євстратій Зоря.

Нова історія починається і в Московської Церкви. Після рішення Вселенського Патріарха про українську автокефалію, в Кремлі прийняли рішення – не молитися за Варфоломія і разом з ним. Тобто, посли Московського Патріархату в колисці світового православ’я ще залишаються, але дипломатичні відносини з Константинополем уже розірвано.
Ірина Герасимова, Сергій Клименко, "Час. Підсумки тижня", "5 канал"
Дивіться також фотогалерею:
Акція підтримки #FreeArchitects та протест проти самобуду УПЦ МП в Києві – фотогалерея