САП vs НАБУ: на чиєму боці правда

НАБУ проти САП Судово-юридична газета
Після Революції Гідності здавалося, що покарання хабарників – справа часу. Адже з’явилися дві амбітні структури: НАБУ та САП. У тісній співпраці вони мали би побороти корупцію, але такої співпраці між керівниками антикорупційних структур не вийшло

Кадри сутички працівників антикорупційних органів нагадують, радше голлівудський бойовик, аніж столичне життя. Після криків та штовханини невідомий водій, який протаранив кілька машин, під прикриттям чоловіків у формі Національного антикорупційного бюро, зникає. Після цього у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі збирають екстрену прес-конференцію.

Назар Холодницький, керівник САП:

Була спроба поставити на "прослушку", чи вжити якісь незаконні заходи до усієї Антикорупційної прокуратури, до кожного прокурора. Щоби тримати на мушці і мати підручних прокурорів, які будуть підписувати, які будуть статистами отим ганебних, інколи й нещасних підозр, які підписують неграмотні деякі детективи.

Того ж дня директор НАБУ Артем Ситник мав звітувати у Комітеті Верховної Ради про роботу свого Бюро за три роки. Однак через скандальну сутичку на засідання не приїхав. Пізно ввечері пояснив журналістам – то були лишень тактичні навчання детективів. А от щодо встановлення засобів прослуховування – інформації оприлюднив обмаль.

Артем Ситник, директор НАБУ:

На території "Охмадиту" проводилися санкціоновані процесуальні дії. Але зараз повністю розкрити їх я не можу, тому що це таємниця досудового розслідування.

Назар Холодницький і Артем Ситник
Назар Холодницький і Артем Ситник5 канал

Після гучного вуличного конфлікту між двома антикорупційними відомствами, Служба безпеки і Нацполіція порушили низку кримінальних проваджень. Але ворожі пристрасті між детективами НАБУ і прокурорами САП вгамувати не вдалося. Наприкінці тижня САП відкриває кримінальне провадження проти директора НАБУ. Ситнику закидають порушення таємниці слідства. Кажуть, є докази, що керівник Бюро телефонував міністру інфраструктури Володимиру Омеляну, якого підозрюють у незаконному збагаченні, щоб попередити його про майбутні обшуки.

Юрій Луценко, Генеральний прокурор України:

Не хотів би підливати бензину у війну, яка насправді триває у внутрі одного механізму, що складається із НАБУ і САП.

Таке зізнання Генпрокурор зробив у присутності десятків іноземних дипломатів та інвесторів. Проте значна частина столичних гостей вже знала про конфлікт, який тягнеться від березня. Тоді керівник антикорупційної прокуратури у своєму кабінеті знайшов пристрої для прослуховування. Їх встановили детективи НАБУ, діючи спільно з Генпрокуратурою.

Юрій Луценко на YES
Юрій Луценко на YES5 канал

Отримані внаслідок прослуховування матеріали вивчила спеціальна комісія. Але жодного злочину в них не знайшла. Хіба що – нецензурну лексику Холодницького, за яку той отримав догану. А тепер прокуратура готує підозру і директору НАБУ.

Юрій Луценко, Генеральний прокурор України:

Кваліфікація дій пана Ситника і пана Холодницького з юридичної точки зору є зовсім різними. Пан Холодницький вів розмови із фігурантом справи, у ході яких він передавав відомості про саму справу. Стосовно пана Ситника, то він дослівно читав матеріали справи прослушки, а саме ця частина носила дані, які принижують честь та гідність прослухованих осіб.

НАБУ звинувачує САП у гальмуванні антикорупційних справ. Нарікають – тільки-но Бюро оголошує підозру чиновнику, Спеціалізована прокуратура провадження закриває за відсутності доказів. І якщо раніше керівники антикорупційних відомств проводили спільні зустрічі з журналістами і звітували про результати роботи, то тепер вони воліють не перетинатися.

Артем Ситник, директор НАБУ:

Чесно кажучи, я не бачу предмету для спілкування. Адже, як я казав, детективи НАБУ не мали встановлювати у приміщенні САП жодних прослуховувальних пристроїв.

Назар Холодницький, керівник САП:

Я думаю, це продовження кампанії. Це людина, яка розказує три останні місяці, що САП шукає помсту. Але останні події прекрасно це показали. Не рий собі яму, в яку сам падаєш, а падаєш швидко.

Обидва керівники, коли у них запитували про результати роботи, кивали на відсутність Антикорупційного суду, який має розглядати справи, зібрані НАБУ і САП. Без його створення, в один голос раніше повторювали Холодницький із Ситником, повноцінно оцінити їхню роботу неможливо.

Олександра Дрік, координатор коаліції "Декларації під контролем":

Ризик і проблема зараз полягає у тому, що до моменту створення антикорупційного суду можуть бути зруйновані органи, які для суду справи і мають готувати. Це НАБУ і САП.

координатор коаліції 'Декларації під контролем'
координатор коаліції 'Декларації під контролем'5 канал / Час. Підсумки тижня

Замість знищення хабарництва – публічні звинувачення. Нарікають у громадських організаціях. І не лише там. Міжнародні партнери, які виділяють мільярди на боротьбу з корупцією в Україні, від поведінки антикорупціонерів не в захваті.

Драго Кос, член Міжнародної антикорупційної консультаційної ради:

Я не чув про політичні амбіції жодного з них. Але, ми знаємо, що після розслідування справи проти Холодницького, були виявлені серйозні порушення. І йому при цьому дозволили повернутися до роботи. На мою думку, у таких антикорупційних органах мають бути люди з гарним минулим. Міжнародна антикорупційна рада знає – хто гарний, а хто поганий.

5 канал / Час. Підсумки тижня

За кілька днів до подій, 19 вересня, у Києві підписали документи про виділення чергової фінансової допомоги, зокрема й на реформи і боротьбу з корупцією. Цього разу Євросоюз дає мільярд євро. І Україна їх отримає. Але чи не згадають цьоготижневу картинку в Брюсселі наступного разу, коли йтиметься про фінансову допомогу Києву.

Попередній матеріал
Осіння консервація: топ-10 заготовок на зиму
Наступний матеріал
Кров стигне в жилах: топ-10 фільмів жахів на основі реальних подій
Loading...