Світ захлинається від пластику: 33 країни вже повністю відмовилися від пакетів, чи буде Україна наступною

Сортування сміття Depositphotos
У Грузії почала діяти заборона на виробництво, імпорт і реалізацію тонких поліетиленових пакетів, тобто товщиною менше ніж 15 мікрон, які можуть витримувати до п'яти кілограмів ваги. 33 країни світу вже повністю відмовилися від використання поліетиленових пакетів, ще 53 ввели часткову заборону. 5.ua поцікавився, що заважає Україні забути про пластикові пакети на побутовому рівні назавжди

Поліетиленові пакети в Україні та у світі

В Україні на одну особу щорічно припадає понад 500 поліетиленових пакетів. За одну хвилину у світі їх використовується 10 млн. Період розкладання одного становить понад 100 років. Сьогодні світовий океан топиться в поліетилені. Фахівці ООН стверджують, що до 2050 року пластику у Світовому океані буде більше, аніж риби, якщо людство не оговтається.

У світі починають потроху відходити від використання пластикових пакетів і вводять на них цілковиту або часткову заборону. 33 країни світу повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів. Ще 53 країни ввели часткову заборону або податок на пакети.

У квітні 2019 року в сусідній Грузії будуть заборонені пакети будь-якої товщини. У той же час під заборону не потрапляють біорозкладні пакети. Такі пакети розкладаються приблизно за два роки і не завдають шкоди навколишньому середовищу. У разі порушення правил компаніям загрожують штрафи в розмірі від 200 до 380 доларів.

У світі вже винайшли пластик, який може розчинятися у воді. Аби впевнити всіх у безпеці цього винаходу, вчені навіть п'ють таку воду. Річ у тім, що ці пакети виготовлені на основі рослинних матеріалів: кукурудзяний і картопляний крохмаль, вапняк тощо.

В Україні ж до сьогодні не ухвалено жодних рішень, питання лише обговорюється.

"Потрібно рішення влади – так само як заборона продажу алкоголю. Уряд може завпровадити податок або акциз на пакети, тому вони вже не будуть безкоштовні і це знизить їх використання. Але найкраще, то прийняття закону про розширену відповідальність виробників, тоді кожен з них буде сплачувати суму в фонд, який буде збирати і переробляти упаковку", – наголосив голова ГО "Зелена генерація" Олександр Коваль.

Як стати ЕКО

Утім, люди, які вже в Україні відмовилися від пластику, кажуть, екологічно свідомим громадянином потрібно ставати не залежно від того, є в державі такий закон чи ні.

"Пакети – це не зручно! Вони рвуться, протікають, смердять у наших відрах, захаращують домівки. Також це дорого! Ми платимо за пакети, щоразу погоджуючись на касі взяти його. А тривалість використання пакету в побуті становить 15-20 хв. – щоб донести товар додому і викласти в холодильник. Все! Це згубний вплив на здоров'я, за що ми потім дорого платимо в аптеках та лікарнях", – каже Олександра Патлач, яка живе у стилі "нуль відходів".

Екологічні речі
Екологічні речіInstagram / oleksandra_brovko

Дівчина закликає до такого способу життя всіх небайдужих українців. Вона розповіла, що без пластику жити набагато зручніше, просто потрібно спробувати їх не використовувати. Вже дедалі більше людей застосовують багаторазову тару, про що говорять продавці і схвально відгукуються про таку ініціативу.

У "Зеленій генерації" стверджують, змінити свій побут і перейти на ековироби можна майже у всьому. Наприклад, пляшки замінити на багаторазові скляні, кавові стаканчики – на багаторазову чашку, губки для миття посуду – на натуральні губки з люфи чи морської губки, одноразові станки для гоління – на станки зі змінним металевим лезом.

Екологічні речі
Екологічні речіInstagram / oleksandra_brovko

Олександра Патлач також розповіла, як можна відмовитися від пластику назавжди.

Багаторазові тканинні торбинки, які можна придбати або пошити самому. Головне – максимально відмовитися від усього одноразового. Чимало продуктів взагалі не потребують пакету: лимон, капустина, ананас, кавун тощо. Це все можна скласти в одну торбу або донести в руках.

"Колись я купила кукурудзу просто у свою сумку, де був гаманець, документи тощо. Нічого не сталося ні з сумкою, ні з кукурудзою. М'ясо, сир, морську капусту, наприклад, купую у свій контейнер чи банку. Цікавий момент щодо аптек. Там коробочку із ліками кладуть у пакетик разом із чеком. Навіщо?! Пігулки точно можна просто покласти в сумку без пакетика", – розповідає Олександра.

Блістери від пігулок не переробляються. Купуючи ліки, теж можна звертати увагу на упаковку. Якщо є варіант пластикової баночки із маркуванням, треба обирати його. Протерміновані ліки, як небезпечні відходи, треба передавати в Екологічні Інвестиції, втім, за це треба буде заплатити. Категорично не можна викидати ліки в унітаз чи на смітники.

"Є ще одне делікатне питання – засоби жіночої гігієни. Їх можна замінити на багаторазові варіанти: менструальну чашу та багаторазові прокладки. Хай останній варіант нікого не лякає: американки, до прикладу, свідомо на нього переходять. Також є винаходи, як білизна для критичних днів, яка поглинає вологу. Ще один варіант – органічні прокладки і тампони із рослинних матеріалів, які не містять пластику і розкладаються в природі. Це дуже важливо, бо за життя жінка в середньому використовує 11 000 засобів!", – зауважила активістка.

Розпочати можна хоча б з того, що потрібно купити чи пошити кілька гарних торбинок з тканини, з ними йти до магазину і відмовлятися на касі від запропонованого пакета.

До слова, "Київміськвторресурси" склало мапу для мешканців міста, куди можна здавати сміття на переробку.

Сортування сміття
Сортування сміттяDepositphotos

Нагадаємо, раніше Президент Естонії прибрала міський парк у Дніпрі. Так Керсті Кальюлайд долучилася до масової акції в рамках Всесвітного дня прибирання.

Також можна переглянути фотогалерею за темою:

"За два дні все згоріло": оприлюднені наслідки "хімічної атаки" у Криму

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Обстеження українських олімпійців: хто проводить, за який кошт і на що "хворіють" найбільше
Наступний матеріал
Не "зубрити", а готуватися до життя: які зміни вже є у новій українській школі
Loading...